اعمال یداویماساژ

ماساژ تایلندی

آموزش ماساژ تایلندی

یکی از ماساژهای پرطرف دار توصیه شده برای افرادی است که به دلیل کار و مشغله زیاد تحرک کمی داشته و به خاطر نشستن دائمی پشت میز کار، در قسمت سرشانه و کمر دچار مشکل شده اند. ماساژ تایلندی ماساژی سنتی و دیرینه است و بسیار برای بهبود آرامش جسم و روان توصیه می گردد.

ماساژ تایلندی چیست؟

ماساژ تایلندی به «ماساژ یوگای تایلندی» یا «یوگای تنبل» نیز شناخته می شود، یوگای کمکی را با تکنیک های طب فشاری ترکیب می کند. ماساژ درمانگر حرکات کششی یوگا را در حین ورزیدن و فشار دادن عضلات در امتداد خطوط انرژی بدن با دست ها و پاها انجام می دهد. در آموزش ماساژ تایلندی، به درمانگران ترکیبی از اصول طب فشاری آموزش داده می شود تا با استفاده از آنها سن (Sen) تحریک شود، که گفته می شود سیستم انرژی بدن را متعادل می کند.

در آموزش ماساژ تایلندی سنتی، تکنیک کشش غیرفعال همچنین می تواند به باز کردن عضلات منقبضه بدن منجر شود که در نهایت به افزایش انعطاف پذیری و کاهش تنش در مفاصل و ماهیچه ها کمک می کند. ماساژ تایلندی معمولاً از ماساژ معمولی پرانرژی و سخت تر است.

ماساژ درمانگر اغلب از دست ها و پاهای خود برای اعمال فشار استفاده می کند، و درمان معمولاً از طریق لباس انجام می شود، اگرچه گاهی اوقات در صورت درخواست می توان از روغن ها و لوسیون ها استفاده کرد.

انواع ماساژ تایلندی

علاوه بر ماساژ سنتی تایلندی، انواع دیگری از این ماساژ وجود دارد. از مهم ترین انواع ماساژ تایلندی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماساژ پا؛

با تحریک نقاط فشار در کف پا در این ماساژ، اندام داخلی بدن که دچار مشکل هستند، به هنگام تحریک حرکت انرژی و بهبود گردش خون در بدن، طی چند جلسه درمانی، درمان می شوند.

 • ماساژ صورت؛

از این ماساژ برای اهداف زیبایی و سلامت صورت و درمان بیماری هایی مانند سینوزیت، با حرکت انگشتان در خطوط و مسیرهای مشخص و با فشار دادن نقاط فشاری صورت، استفاده می شود.

 • ماساژ گیاهی، دارویی؛

در این نوع ماساژ از گیاهان محلی به صورت روغن ماساژ تایلندی و یا بخور در طی جلسه ماساژ، جهت دفع سموم بدن و باز شدن چاکراه ها استفاده می شود.

فواید ماساژ تایلندی

ماساژ سنتی تایلندی یک روش درمانی است که هدف آن بهبود اساسی ساختار بدن با تحریک گردش خون و لنف است. خون وظیفه انتقال اکسیژن و مواد مغذی به اندام بدن را بر عهده دارد و لنف مسئول جمع آوری مواد زائد در بدن و فیلتر کردن آنها در غدد لنفاوی است. از فواید ماساژ تایلندی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. بهبود دامنه حرکت:

حرکات کششی و طب فشاری باعث کاهش انقباض عضلانی و بهبود دامنه حرکتی می شود. ماساژ تایلندی حول حرکات یوگا انجام می‎ شود تا بتواند کشش را در بدن شما به وجود آورد. کشش همراه با ماساژ و فشار آوردن بر روی نقاط خاصی از بدن. این ماساژ همانند ماساژ سوئدی، به افزایش محدوده حرکتی اندام و دیگر قسمت های بدنتان کمک می‎کند.

 1. تنظیم عصب اتونومیک:

هنگامی که سفتی عضله آزاد شود، عصب اتونومیک تعادل اولیه خود را بازیابی میکند و عصب پاراسمپاتیک غالب می شود. مغز شما آرام می شود، ماهیچه های شما شل می شوند و می توانید از نظر ذهنی به آرامش برسید. ماساژها یک درمان مشهور برای درمان اختلالات رفتاری هستند. ماساژ در درمان افسردگی و نیز در بهبود اضطراب مفید است. ماساژ تایلندی، اضطراب، حس و حال، تنش و حتی گیج بودن را بهبود می‎بخشد.

 1. پایداری تنفس:

شما می توانید با عمیق تر کردن تنفس خود حالت نیمه بیداری و نیمه خواب را تجربه کنید. در ماساژ تایلندی، اکسیژن به طور مساوی در سراسر بدن توزیع می شود. زیرا بازدم مرکز تنفس عمیق هم در سمت کشش و هم در سمت کشیده است.

 1. درمان درد آرتروز:

این ماساژ به دلیل اثر بر سیستم اسکلتی، عضلانی، برای کمک به افراد دارای آرتروز بسیار مفید است.

 1. بهبود و پیشگیری از بیماری های مزمن:

هنگامی که یک ناهنجاری در اندام های داخلی بدن ما وجود دارد، سیستمی به نام رفلکس وجود دارد که در آن پوست، بافت، ماهیچه ها و غیره مربوط به اندام های داخلی واکنش نشان می دهند، به ویژه عضلات erector spinae  در دو طرف بدن. ماساژ تایلندی  در بهبود بیماری های مزمن مربوط به اندام های داخلی مؤثر است و می توان انتظار داشت که از بیماری ها پیشگیری کند.

التهاب مزمن معده، یبوست، اسهال، کم اشتهایی، پیری زودرس، فشار خون بالا، فشار خون پایین، گردش خون ضعیف، درد عضلانی، کمردرد، سفت شدن شانه ها، خستگی عمومی، فرم دهی پاها، رفع تورم و ارتقاء متابولیسم پوست از فواید ماساژ تایلندی محسوب می شود.

عوارض ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی، همان طور که در بالا گفتیم، فواید بسیار دارد. اما به تمامی درمانگران تازه کار، هشدار داده می شود که افرادی با مشکلات زیر از ماساژ تايلندي اجتناب کنند:

 • افراد با فشار خون بالا.
 • افراد مبتلا به دیابت.
 • افراد با بیماری های قلبی.
 • افرادی که پوکی استخوان دارند.
 • افرادی با سابقه بیماری های عصبی که نخاع را تحت تأثیر قرار می دهند.
 • افراد با بیماری عروق کرونری.
 • افرادی که تحت شیمی درمانی هستند.
 • افراد باردار.

ماساژ تایلندی برای چه کسانی مناسب است؟

این ماساژ برای افرادی که بیماری های خاص ندارند بسیار مناسب است. افرادی که می خواهد خستگی کاری و پشت میز نشستن را از بدن خود دور کنند می توانند از فواید این ماساژ بهره ببرند. ورم، التهابات مفصلی، گرفتگی عضلات، احساس خستگی مفرط و استرس همگی با این ماساژ رفع می شوند.

نکات مهم:

 • حداقل 3 ساعت از آخرین وعده غذایی شما باید گذشته باشد.
 • لباس تنگ نپوشید. هرچه لباس شما گشادتر و راحت تر باشد ماساژ بهتر صورت می گیرد.
 • حتماً درباره سابقه پزشکی خود و یا مشکلات بدن خود با درمانگر صحبت کنید.
 • اگر در هنگام ماساژ درد و ناراحتی داشتید حتماً اطلاع دهید.
 • مدت زمان ماساژ حداقل یک ساعت و حداکثر 3 ساعت می باشد.

آموزش ماساژ تایلندی

در ادامه ماساژ تایلندی را در دو روش ماساژ تایلندی کمر و ماساژ تایلندی سرشانه مرور می کنیم.

آموزش ماساژ تایلندی برای کمر و پشت

از فرد بخواهید به شکم روی زمین یا تشک دراز بکشد. از یک بالش زیر قفسه سینه استفاده کنید، بازوها را کمی باز کنید، ماسور از هر دو دست استفاده می کند تا در کنار بدن شخصی که ماساژ داده می شود، دور کمر قرار گیرند. هر چهار انگشت را در کنار بدن فرد نگه دارید. انگشت شست روی پشت قرار می گیرد و از کمر تا زیر بغل نوازش می کند. به آرامی نوازش کنید و با هر دو دست فشار وارد کنید. و به جلو و عقب بروید.

 • از فرد بخواهید به صورت روی زمین یا تشک دراز بکشد. از یک بالش زیر سینه استفاده کنید، بازوهای او را کمی باز کنید. ماسور از هر دو دست برای قرار دادن روی ستون فقرات فرد در اطراف دنبالچه استفاده می کند. از نوک چهار انگشت خود استفاده کنید و قسمت ماساژ داده شده را لمس کنید، از دنبالچه تا پشت گردن نوازش کنید. به آرامی به سمت بالا نوازش کنید، به نوک چهار انگشت در هر دو طرف فشار وارد کنید. به جلو و عقب.

 

ماساژ تایلندی کمر

 • از شخص ماساژ داده شده بخواهید به صورت روی زمین یا تشک دراز بکشد. از یک بالش زیر سینه استفاده کنید، بازوهای او را کمی باز کنید. ماسور از هر دو دست برای قرار دادن روی ستون فقرات فردی که در حال ماساژ در اطراف دنبالچه استفاده می‌کند. از چهار نوک انگشت (شست) استفاده کنید و قسمت ماساژ داده شده را لمس کنید، از دنبالچه تا پشت گردن نوازش کنید. به آرامی به سمت بالا نوازش کنید، به چهار نوک انگشت در هر دو طرف فشار وارد کنید. به جلو و عقب.

ماساژ تایلندی کمر

 • سمت سر فرد بایستید. ماسور از هر دو دست برای قرار دادن پشت فرد تحت ماساژ در ناحیه پس سری استفاده می کند. انگشت شست خود را کمی نزدیک تر به خط ستون فقرات نگه دارید. چهار انگشت در وسط پشت قرار دارند، انگشتان در کنار هم باشند و نوازش از پشت گردن تا دنبالچه. به آرامی نوازش به سمت پایین با اعمال فشار بر روی هر دو دست انجام شده و به جلو و عقب بروید.

ماساژ تایلندی کمر

 • از انگشت شست خود برای غلتیدن از پشت گردن به سمت پایین در امتداد عضلات پشت به سمت دنبالچه استفاده کنید، فشار را روی هر دو انگشت شست به سمت پایین وارد کنید. از پشت گردن به سمت دنبالچه بغلتانید، به آرامی به سمت پایین. به طور متناوب از پشت گردن تا دنبالچه با فشار کم حرکت کنید.

ماساژ تایلندی کمر

 • ماسور از هر دو دست برای قرار دادن آنها روی پشت گردن فرد استفاده می کند. هر دو دست را بالا نگه دارید، شست را در بالا نگه دارید. هر دو دست را از پشت گردن در امتداد ستون فقرات به سمت دنبالچه بیاورید و با صاف کردن آرنج ها فشار وارد کنید. هنگام رسیدن به دنبالچه، فشار را کاهش دهید. به آرامی به سمت پایین بغلتانید، به طور متناوب از پشت گردن تا دنبالچه، و سپس به موقعیت بعدی بروی.

ماساژ تایلندی کمر

 • فرد به صورت روی زمین یا تشک دراز می کشد. از یک بالش زیر سینه استفاده کنید، دست هایتان را کمی باز کنید. ماسور چهار انگشت خود را روی کمر چپ نزدیک ستون فقرات قرار می دهد و ماهیچه های اطراف کمر را منقبض می کند. با استفاده از انگشت شست چهار انگشت خود را فشار دهید. عضلات را از کمر تا پشت سینه در امتداد ستون فقرات منقبض کنید. از کمر به پشت گردن به جلو و عقب بروید، سپس به فشار دادن کمر راست بروید. قبل از تغییر به بعدی بروید.

ماساژ تایلندی کمر

 • ماسور هر دو دست را روی عضله بال چپ قرار می دهد. با چهار انگشت در بالا انگشت شست در پایین است. ماهیچه ها را به شدت منقبض کنید و به سمت بالا و پایین بچرخانید، سپس آنها را شل کنید و به طور متناوب بین آنها حرکت کنید و سپس به چرخاندن بیشتر عضله بال راست قبل از تغییر به عضله بعدی بروید.

ماساژ تایلندی کمر

 • ماسور از کف دست استفاده می کند و مچ ها را روبه روی هم قرار می دهد و آنها را روی تیغه های شانه فرد قرار می دهد. فشار وارد کنید و آن را به سمت مخالف بکشید. فشار دهید و به حالت اولیه برگردید. حرکات را از کمر تا زیر بغل انجام دهید. به جلو و عقب بروید.

ماساژ تایلندی کمر

 • با چهار انگشت جدا شده از انگشت شست، عضلات دور کمر را محکم فشار دهید و عضلات کمر را به جلو و عقب بچرخانید. با شروع به چرخش از کمر تا باسن. بچرخانید و شل کنید، متناوب با یکدیگر و سپس به چرخاندن بیشتر کمر ابتدا در سمت چپ و سپس در سمت راست بپردازید.

ماساژ تایلندی کمر

 • ماسور از دست چپ خود برای فشار دادن به ستون فقرات کمی زیر کمر استفاده می کند. دست راست پای چپ فردی که ماساژ داده می شود کمی بالاتر از زانو لمس می کند. بگذارید پای چپ فرد روی آرنج سمت راست ماسور قرار بگیرد. برای کشیدن ران به پشت و دست چپ را روی ستون فقرات زیر کمر فشار دهید. با نگه داشتن پاها به سمت بالا تا زمانی که پشت بدن به سمت بالا خم شود. با خم کردن خفیف ابتدا شروع کرده و سپس قدرت خمشی را افزایش دهید. خم شدن و شل کردن، متناوب انجام دهید و سپس سراغ پای راست بروید.

ماساژ تایلندی کمر

 • ماسور از هر دو دست برای قرار دادن آنها روی پشت گردن استفاده می کند. هر دو دست را به طور متناوب از پشت گردن تا شانه ها بکوبید سپس به وسط پشت برگردید و در امتداد ستون فقرات تا دنبالچه را ضربه بزنید.

ماساژ تایلندی کمر

 • بازوی فرد را به موازات بدن او قرار دهید. ماسور هر دو پای شخص را نگه می دارد. خم شوید و تا کنید و روی بدن قرار دهید، زانوها را تا حد ممکن به نزدیکی فشار دهید. ابتدا فشار ملایم را شروع کنید، سپس به تدریج فشار را افزایش دهید، فشار دهید و رها کنید، این حرکات را چند بار تکرار کنید.

ماساژ تایلندی کمر

آموزش ماساژ تایلندی برای شانه

 • از فرد بخواهید روی زمین یا صندلی بنشیند. ماسور در کنار فرد می ایستد. ماسور از دست چپ خود برای نگه داشتن شانه راست فرد استفاده می کند. دست راست بازو را بالای آرنج نگه می دارد. اجازه دهید پایین بازو روی بازوی ماسور قرار گیرد. بازوی فرد را با چرخش در جهت عقربه های ساعت به صورت دایره ای نگه دارید و در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. ابتدا یک دایره کوچک را شروع کنید، سپس به تدریج به یک دایره بزرگ تر گسترش دهید. به جلو و عقب بروید و سپس به حرکت بعدی بروید.

ماساژ تایلندی شانه

 • از فرد بخواهید روی زمین یا صندلی بنشیند. ماسور در کنار فرد می ایستد. فرد بازوهای خود را در زوایای قائم به موازات بدن باز می کند. ماسور از دست راست خود برای نگه داشتن بازوی راست که ماساژ داده شده است استفاده می کند. از انگشت شست چپ خود برای فشار دادن به شانه پشتی فرد استفاده کنید. در مفصل شانه پشت استخوان شانه با شروع فشار دادن به آرامی، فشار دهید و رها کنید، سپس به تدریج فشار را افزایش دهید.

ماساژ تایلندی شانه

 • فرد بازوهای خود را در زوایای قائم به موازات بدن باز می کند. ماسور از دست راست خود برای نگه داشتن بازوی راست که ماساژ داده شده است استفاده می کند. از انگشت شست چپ خود برای فشار دادن به شانه خود استفاده کنید. در شیار بین مرکز شانه و استخوان بازو با شروع فشار دادن به آرامی، فشار دهید و رها کنید، سپس به تدریج فشار را افزایش دهید.

ماساژ تایلندی شانه

 • ماسور دست هایش را روی هم می گذارد و بر روی شانه راست فرد ماساژ داده شده قرار می گیرد، دستان خود را به هم فشار دهید و از برآمدگی دستان خود برای فشار دادن عضلات شانه به سمت بالا استفاده کنید. دست های خود را از شانه ها به سمت بالای بازوها بلغزانید.

ماساژ تایلندی شانه

 • ماسور از دست چپ خود برای نگه داشتن شانه چپ فرد ماساژ دهنده استفاده می کند. دست راست با پشت دست و کف انگشت کوچک با قسمت ماساژ شده به شکل (C) در می آید. دست خود را به شکل C بچرخانید. از شانه تا ساعد، فشار وارد کنید و با فشار دادن مچ دست خود را بچرخانید. از شانه به بازو به عقب و جلو بروید.

ماساژ تایلندی شانه

 • ماسور هر دو دست را بر روی شانه های فرد ماساژ داده شده قرار می دهد. سپس با نوازش از شانه به شانه، به آرامی نوازش کنید، سپس به تدریج وزن بیشتری اضافه کنید. از شانه به شانه به عقب و جلو بروید.
 • ماسور هر دو دست را بر روی شانه های فرد قرار می دهد. سپس با فشار دادن و بلند کردن ماهیچه ها، عضلات را منقبض کنید. ناحیه شانه تا شانه پایین می آید. با فشار دادن از شانه به شانه به عقب و جلو بروید.

ماساژ تایلندی شانه

 • ماسور هر دو دست را بر روی شانه های فرد قرار می دهد. با ساختن دست ها به شکل هرم مثلثی هر پنج انگشت را در یک راستا نگه دارید. دست های خود را از شانه تا شانه تا بالای بازو بکوبید. از شانه به سمت بالای بازو به جلو و عقب بروید. وقتی کف زدن شبیه کف زدن خواهد بود و سپس به موقعیت بعدی تغییر دهید.
 • ماسور پشت شخص می ایستد. ماسور از هر دو انگشت شست برای نگه داشتن وسط بین مهره های گردن و استخوان شانه استفاده می کند. چهار انگشت باقیمانده شانه فرد را گرفته و از هر دو انگشت شست برای فشار دادن به پایین استفاده کنید. ابتدا فشار ملایم را شروع کنید، سپس به تدریج وزن را افزایش دهید، فشار دهید و رها کنید، فشارهای متناوب را انجام دهید و سپس به موقعیت بعدی بروید.

ماساژ تایلندی شانه

 

 • ماسور از شست هر دو دست برای نگه داشتن مرکز حوضچه کتف زیر استفاده می کند. چهار انگشت باقیمانده شانه فرد را گرفته و برای فشار دادن آن از هر دو انگشت شست استفاده کنید. به آرامی شروع کنید، سپس به تدریج وزن را افزایش دهید، فشار دهید و رها کنید، به طور متناوب به جلو و عقب فشار دهید. از شانه به شانه به عقب و جلو بروید.

ماساژ تایلندی شانه

 • فرد روی زمین یا تشک دراز می کشد. از یک بالش برای حمایت از سر استفاده کنید، بازو را صاف بکشید، ماسور از دست راست خود برای نگه داشتن ساعد سمت راست داخلی فرد استفاده می کند. دست چپ به شکل (V) باز شده و عضلات شانه را منقبض می کند. به سمت بازو فشار دهید و با هر انگشت فشار وارد کنید. از شانه به سمت بالای بازو به جلو و عقب بروید.

ماساژ تایلندی شانه

 • ماسور از هر دو دست برای نگه داشتن شانه راست فرد ماساژ دهنده استفاده می کند. با روبه رو شدن شست ها به هم، در بالا قرار می گیرد. بقیه انگشتان زیر تیغه های شانه نگه داشته می شوند. با فشار دادن شست چپ به پایین، عضلات را بچرخانید. انگشت شست سمت راست را به سمت بالا فشار داده و برای لحظه ای این کار را انجام دهید و سپس آن را حرکت دهید تا شانه وسط و عقب بچرخد. تکرار کنید و سپس به حرکت بعدی بروید.

ماساژ تایلندی شانه

 • برای اینکه فرد روی زمین یا تشک دراز بکشد، از یک بالش برای حمایت از سر او استفاده کنید، بازوهای فرد را صاف کنید و ماسور هر دو دست را روی شانه راست فرد قرار دهد. با نگه داشتن هر دو دست روی شانه، هر دو دست را تا انتهای عضلات شانه پایین بیاورید، به آرامی بچرخانید، سپس به تدریج قدرت را افزایش دهید، سپس به وضعیت بعدی بروید.

ماساژ تایلندی شانه

 • بازوهای فرد را صاف کنید و ماسور هر دو دست را روی شانه راست فرد قرار دهد. دست چپ پایین دست و دست راست بالای بازو را نگه می دارد. نوازش از قسمت پایینی عضلات شانه از شانه ها تا زیر بغل تکرار کنید، یک ضربه ملایم انجام دهید، سپس به تدریج فشار را افزایش دهید، به طور متناوب از شانه به زیر بغل حرکت کنید.

ماساژ تایلندی شانه

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا