استخوان و مفاصلسبک زندگی اسلامی

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید :

شایع‌ترین نوع آرتروز است که در مفاصل کوچک ، مانند انگشتان دست و پا و مچ، اختلال و درگیری ایجاد می‌کند . زمانی ‌که دامنه حرکتی مفصل و عضله کاهش پیدا کند و درد و تورم همراه داشته باشد این عارضه بروز کرده است .

از روماتیسم به‌عنوان یک بیماری مزمن و خود ایمنی یاد می‌شود . به این دلیل که سیستم ایمنی به بافت‌های خودی حمله می‌کند . زمانی ‌که سیستم ایمنی بدن نتواند سلول‌ های خودی را از سلول ‌های مهاجم و بیگانه تشخیص دهد مفاصل را مورد حمله قرار می‌دهد . که عامل اصلی آن عفونت و بلغم زیاد بدن می‌باشد همانطور که قبلا گفته شده جنس عفونت ها هم از جنس بلغم می باشند و سستی و رخوت را هم به دنبال می آورد و دقیقا باعث ضعف و ناهماهنگی در سیستم ایمنی هم خواهد شد  که مصرف زیاد آب و مایعات و سردیجات مخصوصا لبنیات که راس آن دوغ و ماست می باشد باعث به وجود آمدن عفونت و درنهایت ضعف سیستم ایمنی بدن می شود شایان ذکر است که بدانیم اکثر افرادی که از نمک کم استفاده می کنند دچار این بیماری خواهند شد چون نمک مخصوصا نمک دریا و سنگ باعث دفع عفونت و خروج رطوبت های اضافی بدن خواهد شد و اجازه غلب شدن بلغم را به بدن نخواهد داد چون شبیه این بیماری در حیوانات هم وجود دارد که اگر از سنگ نمک استفاده نکنند دچار تورم در گا ها و مفاصل خواهند شد برای مثال در گاوداری ها و باربند های نگهداری گوسفند که از نمک استفاده نشده این بیماری در بین حیوانات و دام ها بسیار شایع است .

زمانی که سردی و بلغم در مفاصل رسوب پیدا کند باعث التهاب مفاصل و درد و تورم مفاصل می‌شود همچنین به ‌مرور ، باعث ضعیف شدن لیگامان ها و شل شدنِ وضعیت رباط ‌ها و تاندون ‌ها شده به گونه ای که به تدریج مفاصل شکل طبیعی خود را از دست می دهند و به سمتی متمایل می شود  .

از دیگر نشانه‌های آرتریت می‌توان به ضعف و خستگی و سفتی صبحگاهی مفاصل اشاره کرد که در زمان صبح درد بیشتری را عارض می شودچون شب سرد است و خواب هم سرد و دفع نشدن ادرار در شب هم به کمک آن آمده و رطوبت ها به واسطه این سردی منجمد شده و در صبح علائم آن را بروز خواهد داد کسانی که در شب قبل از خواب از مایعات مخصوصاً آب مصرف می کنند بیشتر دچار این درد های صبحگاهی خواهند شد ولی اگر چند عدد خرما شب بدون آب مصرف شود به شکل معجزه آسایی فرد دیگر دچار درد ها در هنگام صبح نخواهد شد .

گاهی اگر روماتیسم پیشرفت کند باعث گره ‌هایی به شکل توده‌ هایی در زیر پوست در اطراف استخوان و مفاصل می‌شود که به آن ندول های روماتوئید گفته می‌شود که بیشتر در آرنج رشد می‌کند.

گاهی مشکلات روماتیسم مفصلی به‌مرور زمان از مفاصل بدن فراتر رفته و  اندام‌های دیگر بدن مانند چشم و قلب و ریه‌ها را نیز درگیر می‌کند. برای همین هست که اکثراً کسانی که دچار این عارضه (روماتیسم) شده‌اند مبتلا به آسم  «تنگی نفس» یا ضعف چشم و... نیز می‌شوند و از طرفی یکی از راه های خروج روطبت و بلغم ریه است که این رطوبت ها را تبدیل به خلط کرده و از ریه خارج می کند و اگر بدن سرد شده نمی تواند از طریق ریه این فضولات را دفع کند و برگشت به خون زده و مفاصل از این بلغم داخل خون تغذیه می شوند برای همین این بیماری بسیار مرتبط با ریه می باشد .

❇️روماتیسم در زنان نسبت ‌به مردان شیوع بیشتری دارد و سن بروز آن آن 35 الی 60 سالگی می باشد به دلیل انکه رطوبت و سردی در خانم ها بیشتر از آقایان است و حرارت آنها نسبتاً کمتر بوده از طرفی خانم ها فعالیتی که منجر به عرق کردن شود برای آنها کمتر است و رطوبت در بدن آنها بیشتر ماندگار می شود و دیگر اینکه ارتباط خانم ها با آب و شستوشو توسط آب بسیار بیشتر از آقایان است و این رطوبت باعث سردی مفاصل و در نتیجه آرتروز خواهد شد.

❇️این بیماری دارای الگویی متقارن است یعنی مفاصل به‌صورت قرینه در هر دو سمت بدن تحت تاثیر عوارض روماتیسم قرار می‌گیرند اگر تقارن در این بیماری وجود نداشته باشد حتما به مشکلات اسکلتی بر می گردد و به احتمال زیاد در رفتگی در استخوان ناحیه لگن ایجاد شده است و باید اصلاح لگن قبل از هر درمانی اجام گیرد.

 

✅علل بروز روماتیسم :

مصرف زیاد آب و مایعات «خصوصاً چای» و وسواس در شست‌وشو

جهت دیدن ادامه این مطلب
و مطالب دیگر سایت یک اشتراک در سایت خریداری کنید

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا