اطفالتدابیر اطفال

غذای مادر

قوت شیر مادر

خدا غذا و دوای کودک را در شیر مادر قرار داده است.

بهترین غذا برای کودک ، شیر مادر است چون دارای تمام ویتامین ها و مواد معدنی است و تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک را  با ” دمای مناسب ” برای کودک دارد.

قوت شیر مادر

شیر مادر در صورتی که قوت لازم را نداشته باشد باعث سیر شدن نوزاد نمی شود و دائم باعث گریه های طفل ، نا آرامی ، سبک بودن خواب ، شب بیداری های طولانی ، سکسکه، نفخ های شدید ، رفلاکس و … می شود .

اگر شیر مادر رطوبت بالا داشته باشد و مادر زیاد مایعات و آب مصرف کند باعث نداشتن قوت کافی برای طفل می باشد و نوزاد خواب راحت ندارد و دائم گریه خواهد کرد .

به حجم شیر نگاه نکنید

کیفیت مهم تر است از کمیت معمولاً خانم ها برای زیاد شدن شیر خود از مایعات استفاده کرده و حجم شیر را زیاد می کنند در حالی که این زیاد شدن هجم شیر کیفیت غذای کودک را پایین می آورد و هضم غذا که مهم ترین عامل در کیفیت شیر است را بسیار کم کرده و غذا به صورت کامل جذب نخواهد شد و حتی خوردن ماست ، شیر و دوغ که باعث سرد شدن معده می شود همین تاثیر را بر شیر مادر می گذارد . مایعاتی همچون چایی ، دمنوش ها ، میوه هایی که رطوبت زیاد دارد یا نوشابه و … رطوبت شیر را زیاد کرده و کیفیت آن را بسیار کم خواهد کرد .

غذای مادر

چربی عامل اصلی قوت شیر مادر

آغوز( اولین شیر مادر) را باید به نوزاد داد. شیر اولیه مادر معمولا کم چرب است و به مرور و با تغذیه نوزاد ، چربی شیر بیشتر می شود تا کمک به رشد و سیری نوزاد کند.
چیزی که باعث می شود شیر مادر گرم و دارای قوت باشد ، وجود چربی در شیر مادر است که باعث سیر شدن نوزاد و رشد بهتر نوزاد می شود. استفاده از روغن های طبیعی مانند دنبه و روغن حیوانی و زیتون این چربی تامین می شود . از همین رو مادر زمانی که زایمان می کرد به او روغن حیوانی می خورانده اند و غذا هایی که چربی بالا داشته را جزو برنامه روزانه غذایی او قرار می داده اند مثل کله پاچه ، گداخته ( حلوای هفت مغز ) آب گوشت ، نخود آب و …

خون ساز ها برای شیر مادر

هر چیزی که باعث تقویت خون مادر و زیاد شدن خون برای مادر شود باعث قوت شیر مادر و افزایش آن خواهد شد .

استفاده از غذاهای مقوی برای مادر ، که باعث خون سازی، تقویت و افزایش شیر مادر می شود مانند:

مصرف روغن حیوانی و دنبه و کله پاچه و خوردن سویق بعد از آن ، تخم مرغ با روغن زیتون ، کاچی و هفت مغز با روغن حیوانی ، سمنو ، کباب گوسفندی و دنبه ، حلیم با روغن ، پخت گوشت با شیر، پخت گوشت در شیشه ، شیر و عسل، شیر برنج، انگور، شیره انگور، مویز ، سیب ، جویدن بادام در طول روز ، خوردن انواع سویق ها ، جوشانده زیره، جوشانده شوید ، جوشانده رازیانه ، سیاه دانه عسل، میوه ها ، خرفه ، استفاده از خون سازها: شبدر ، کاسنی یونجه، برگ چغندر ، تره ، توت، انجیر ، نیشکر ، خرما ، قرص خون (گیاهی ترکیبی از آب تره ، مقل ازرق ، هلیله ، بلیله ، آمله ) باعث تقویت خون شده و شیر را با قوت و زیاد خواهد کرد.

اموری که باعث بی قوتی شیر مادر می شود

  • غذا هایی که کمتر جویده شود و سردی زیاد در معده ایجاد کند و باعث عدم هضم کافی در معده شود قوت شیر را پایین خواهد آورد مثل آب که در ادامه هم خواهیم گفت هم هضم غذا را کم می کند اگر زیاد باشد و هم باعث زیاد شدن رطوبت شیر می شود و همانند زمانی است که یک لیتر شیر را با هشت لیتر آب مخلوط کرده و به خورد نوزاد دهیم .
  • پرهیز از غذاهای کارخانه ای ، لبنیات ، آب زیاد و غذاهای خیلی سرد و غلیظ مثل سیب زمینی، گوجه چغندر قند، گوشت گاو، نان های صنعتی و شیرینی های غیر طبیعی ، چون باعث غلظت خون و غلبه سردی و بی قوت شدن شیر مادر می شود.
  • مادر اگر در زمان شیردهی غذای خود را خوب نجود باعث از بین رفتن قوت شیر خواهد شد و معمولا خانم ها چون با عجله غذا می خورند که زودتر به طفل خود رسیدگی کنند و به او شیر دهند باعث استرس و دلهوره هنگام غذا خوردن خواهند شد که بسیار مضر است برای همین مادر باید فرزند خود را در کنار سفره بیاورد تا با آرامش کامل غذا بخورد و از سر سفره بر نخیزد تا غذایش کامل تمام شود و بتواند خوب آن را بجود بهتر است مادران شیرده حتما از هاضوم (ترکیب آویشن زنیان و سیاهدانه با نمک ) استفاده کنند که کمک به هضم بیشتر غذا کرده باشند و قوت شیر را بالا برند.
  • خوردن نان خشک به همراه همه غذا ها باعث جویدن بیشتر غذا شده و هضم را بسیار زیاد خواهد کرد و همین امر باعث می شود که قوت شیر بیشتر شود غذا هایی مثل برنج که جویدن خوبی نیاز ندارد کمتر هضم و جذب خواهد شد ولی اگر برنج با سبوس باشد و جویدن بیشتری نیاز داشته باشد هضم آن بهتر شده و قوت شیر را افزایش خواهد داد .
  • آرامش داشتن و عدم خستگی مفرط و عصبی نبودن مادر ، چون روی بدن مادر تاثیر می گذارد و صفات از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و علاوه بر آن اختلال در هضم غذای مادر هم ایجاد خواهد کرد .
  • عدم استفاده از قرص های شیمیایی که سودازاست و باعث ایجاد سده و گرفتگی در بدن می شود و سردی شدید معده خواهد آورد چون درصد بالایی از دارو های شیمیایی را خاک و پودر سنگ تشکیل داده و همین امر باعث سرد شدن شدید معده خواهد شد .
  • اگر مادر دچار گرفتگی و ضعف است ماساژ هر روز داشته باشد تا جذب مواد و خون رسانی بهتر انجام شود.
  • استفاده مداوم در طول روز از نمک طبیعی که باعث باز شدن سده ها و رفع ورم می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا