گوش، حلق و بینیسبک زندگی اسلامی

آلرژی یا حساسیت

آلرژی یا حساسیت

آلرژی یا حساسیت واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی بدن در برابر عوامل بی خطر مانند گردو غبار و گرده گیاهان و مواردی مانند آن میباشد.

حساسیت یک بیماری بسیار شایع است و کمابیش از هر ده نفر، دو نفر به گونه ای از آن دچار هستند. نتایج یک پژوهش نشان می‌دهند کودکانی که به مکیدن انگشت شست یا جویدن ناخن دست خود عادت دارند کمتر با خطر دچار شدن به آلرژی روبه رو هستند زیرا یکی از علتهای ابتلا به آلرژی رعایت بیش از حد بهداشت و شستن افراطی دست ها به خصوص در زمان کودکی میباشد که در زمان بزرگسالی در صورت مواجهه با کوچکترین آلودگی ، سیستم ایمنی بدن واکنش بسیار شدیدی نشان میدهد.

💥 حتی کودکانی که با زایمان طبیعی متولد میشوند با عبور از کانال زایمان میکروبهای طبیعی موجود در بدن مادر را دریافت میکنند و سیستم ایمنی بدنشان در برابر آنها پاسخ میدهد که این فرآیند از واکنش بیش از حد و نابه جا سیستم ایمنی در برابر مواد بی زیان مانند گردو غبار وگرده گل و ... جلوگیری میکند.

 

 درطی واکنشهای آلرژیک چه اتفاقی برای بدن رخ میدهد؟

هنگامی که سیستم ایمنی فرد مبتلا به آلرژی یا حساسیت در معرض یک ماده حساسیت‌زا مانند گرد و غبار یا گرده گل قرار می‌گیرد چند رویداد رخ می دهند:

1) بدن رطوبتش زیاد شده و با کوچکترین عامل محرکی سعی در دفع رطوبت مجتمع شده در خون را می کند برای همین اگر گرد و خاک داخل بینی رود رطوبت به سر آمده تا توسط عطسه خارج شود اگر به ریه برسد رطوبت با آن ریزش کرده تا با سرفه دفع کند یا با خارش به سطح پوست بریزد تا توسط بثورات و جوش از بدن دفع شود و یا به سطح پوست آمده و بدن ورم خواهد کرد .

2) بدنی که رطوبت زیاد داشته باشد به هر چیزی که برای بدن نا آشنا باشد حساسیت نشان می دهد برای مثال کسانی که با خاک و گرد گل زیاد سرو کار ندارند زمانی که در منطقه از از خاک حرکت کنند حساسیت تقویت می شود یا اگر کسی به گرد گل کمتر آشنا باشد فصل بهار دچار آلرژی خواهد شد برای همین کسی که در عطاری کار می کند هیچ وقت به گرد گیاهان و گرد گل حساسیت پیدا نخواهد کرد ولی دیگران به محض ورود به عطاری شروع به عطسه خواهند کرد .

3) گاهی بدن به یک جنس خاص حساسیت نشان میدهد که این بیشتر به طبیعت فرد بستگی دارد برای مثال فردی که به باقال یا کدو حساسیت دارد نسبت به طبع فرد به تسکین دهنده های حرارت این اتفاق برایش خواهد افتاد یعنی بدن واکنش نسبت به چیزی که سردی درونش را زیاد کرده غلبه پیدا می کند چون برایش ضرر خواهد داشت یا مثل فردی که می گوید من به سرکه یا آب غوره یا آب لیمو حساسیت دارم این فرد چون سردی غالب دارد بدنش واکنش نسبت به سردی های شدید نشان می دهد یاگاهی برای افراد گرم مزاج در خوراکی های گرم یا اتصال به برگ گیاهان گرم این اتفاق برایش خواهد افتاد .

به همین دلیل گاهی افراد به فصل سرما آلرژی پیدا می کنند و گاهی به فصل تابستان یا بهار که این به طبیعت و غلبه طبع آنها بستگی دارد .

4) سرد شدن معده گاهی به دلیل اینکه کبد حرارتش را بالا می برد برای جبران سردی آن باعث حساسیت و تحریک خون شده و علائم آلرژی را در فرد زیاد خواهد کرد .

جهت دیدن ادامه این مطلب
و مطالب دیگر سایت یک اشتراک در سایت خریداری کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا