نجوممبانی

چه روز هایی برای عقد کردن مناسب است ؟

مناسب ترین روز برای عقد:

چه روز هایی برای عقد کردن مناسب است ؟

سوالی که امروز زیاد در اذهان مردم ایجاد می شود و جوابی مستند و روایی به آن کمتر داده می شود این است که بهترین روز ها برای عقد کردن چه روزی است ؟ و ایامی که از آن نهی شده که در آن عقد خوانده شود چه زمان هایی می باشد؟

در این مقاله سعی داریم که با استناد به روایات بیان کنیم که روز هایی بهترین روز ها برای عقد محسوب می شود و چه ایامی منع شده که عقد خوانده شود .

مناسب ترین روز برای عقد:

برای خواندن خطبه عقد بهترین روز ها و مناسب ترین آن ها روز جمعه است که سفارش به آن شده است .

توصیه شده است که برای خواندن عقد بهتر است از روز های سوم، پنجم، سیزدهم، شانزدهم، بیست‌ویکم، بیست‌وچهارم و بیست‌وپنجم ماه قمری برای خواندن عقد انتخاب نشود و اگر کسی مجبور شد که در این ایام عقد بخواند بهتر است صدقه دهند و حتما آیت الکرسی و حمد و معوذتین را بخواند و بعد صیغه عقد را جاری کنند . همچنین از بیست‌وهشتم تا آخر ماه، یعنی ایام محاق ماه بهتر است زمان انتخابی شما برای خواندن خطبه عقد نباشد مگر با همان سفارشات صدقه و ... .

و اما درباره‌ی قمر در عقرب، در روایتی وارد شده حضرت صادق(ع) فرمود: «من سافر أو تزوج و القمر فی العقرب لم یر الحسنی؛ هرکس سفر یا ازدواج کند درحالی‌که ماه در عقرب است، نیکی نمی‌بیند» (الکافی ج8 ص275)

بودن ماه در عقرب، می‌تواند به بودن ماه در برج عقرب و یا صورت فلکی عقرب و یا محاذات کواکب صورت فلکی عقرب، تفسیر شود که با لحاظ نظرات مختلف علماء در این رابطه (العروةالوثقی، کتاب النکاح، م6؛ بحارالأنوار ج55 ص268-269 و ج56 ص128 و...) توصیه به احتیاط و رعایت همه‌ی احتمالات می‌شود البته نظر شخص بنده در این باره گفته شده که مقاله ای جدا در مورد آن در سایت بارگزاری شده است که عرض کردم ما مبنا را بر صورت فلکی گذاشته ایم و احتیاط را هم در این باره قبول نداریم ولی جنبه خواندن عقد چون امر مهمی برای افراد محسوب می شود می توانند ایامی را که قمر در برج عقرب هم می باشد احتیاط کنند و الا صدقه دهند و صیغه عقد را جاری کنند .

درباره‌ی عقد در اعیاد و مناسبت‌های مذهبی که امروزه لحاظ می‌گردد، مطلبی در روایات مشاهده نشده و اهمیت‌دادن بیش از حد به آن، که می‌تواند احیاناً موجب انجام عقد در محاق یا عقرب گردد، مقبول نیست.

درباره‌ی ایام هفته، توصیه می‌شود از عقد در شب چهارشنبه، اجتناب گردد و پنج‌شنبه یا جمعه یا شنبه یا یک‌شنبه را برای این امر برگزینند که بین آنها روز جمعه و شب جمعه بسیار مناسب تر می باشد در کتاب شریف (الخصال ص394) مطالبی را در این مورد ذکر کرده اند که در پایان بعض از آنها را خواهیم آورد.

درباره‌ی ساعات شبانه‌روز، از انجام عقد در ساعات گرمای اواسط روز، اجتناب شود (وسائل‌الشیعة ج20 ص93) و اگر میسر است عقد را در شب جاری کنند که مستحب دانسته شده است.

در بین ماه ها بهترین ماه برای خواندن عقد شوال می باشد که زمان مناسبی برای خواندن عقد می باشد .

در بعضی از سفارشات هم آمده که روزهایی که برای رفتن به خواستگاری یا پذیرفتن خواستگار و ازدواج کردن، خوب است عبارت اند از: روزهای سوم و ششم و هفتم و هشتم و دوازدهم و چهاردهم و پانزدهم و بیست و هفتم و بیست و نهم هر ماه قمری .

از اميرالمؤ منين عليه السلام منقول است كه روز جمعه براى خواستگارى و نكاح خوب است.

جهت دیدن ادامه این مطلب
و مطالب دیگر سایت یک اشتراک در سایت خریداری کنید

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام خدا قوت ،🌹مطالب بسیار عالی هست که واقعا اهمیت آن فراموش شده ممنون از شما که فراموش شده ها را بازگو میکنید ،🙏🙏

    من با خرید اشتراک هنوز بقیه مطالب برام قفله ،😥☹️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا