آداب خوراکی هاآداب و سنت ها

دعاهای مربوط به آشامیدن

یک فصل کامل از کتاب “حقایقی درمورد وقایه (پیشگیری)۱” به نوشیدنی ها و آشامیدنی ها اختصاص یافته و از نظر علمی و روایی به این بحث مهم پرداخته. خوب است دعای آشامیدن را بدانیم و حفظ کنیم و از مواهب معنوی آن بی نصیب نمانیم. با ما همراه باشید.

هنگام آشاميدن آب بگو:

«الحمد للَّه مدرّ السّماء و منزل الماء من السّماء، مصرّف الأمر كيف يشاء، بسم اللَّه خير الأسماء».

«سپاس خداوندى كه آسمان را پر رونق ساخته و نازل‏ كننده‌ی آب از آسمان است. كارها را آن گونه كه بخواهد مشخص می كند. به نام خداوندی كه نام او بهترين اسم‌ها است».

پس از آشاميدن آب بگو:

«الحمد للَّه الّذي سقاني عذبا فراتا، و لم‏ يجعله ملحا أجاجا، فله الشّكر على إنعامه و إحسانه وجوده و امتنانه، الحمد للَّه الّذي سقاني فأرواني و أعطاني فأرضاني و عافاني و كفاني، اللّهمّ اجعلني ممّن تسقيه في المعاد من حوض محمّد (ص) و تسعده بمرافقته برحمتك يا أرحم الرّاحمين».

«سپاس خداوندى را كه آب شيرين و گوارا به من نوشاند. و آن را شور و تند قرار نداد. و به جهت نعمت دادن و احسان و بخشش و منّت‏ هايش شكر مخصوص اوست. سپاس خداوندى را كه عطش مرا برطرف و سيرابم نمود و با عطاى خود مرا راضى نمود و بدى را از من دور و كفايتم نمود. خداوندا، مرا از كسانى قرار ده كه در قيامت از حوض محمد (ص) سيراب می ‏نمايى و سعادت همراهى با رسولت را نصيب او می كنى. به رحمت تو اى مهربان ترين مهربانان». (الآداب الدينية للخزانة المعينية / ترجمه‌ی عابدى)

انشاءالله در خواندن دعای آشامیدن مراقبت کنید و آنرا فراموش نفرمایید. التماس دعا.

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا