تدابیر بارداریآداب و سنت هاسالمندانمغز و اعصاب

کندر باعث ذکاوت فرزند می شود

کندر در تقویت مغز و هوش بسیار موثر بوده و از این رو از خواص کندر برای ذکاوت فرزند، حافظه و تقویت آن استفاده می کنند. به کمک آن می توانید از بیماری های مغزی مثل آلزایمر، پارکینسون و فراموشی های کوتاه مدت جلوگیری کنید و سلامت اعصاب خود را افزایش دهید. از خاصیت کندر برای حافظه می توان برای افرادی که در سن بالا هستند و مستعد ابتلا به بیماری های مربوط به سیستم عصبی هستند، استفاده نمود.

یک ماده سفید رنگی است که از درخت مخصوص به شکل صمغ خارج می شود.

کندر تنها خوراکی است که در بارداری هم اثر مادّی و جسمی دارد و هم اثر معنوی دارد و تنها دستوری است که رسول خدا برای زنان باردار فرموده اند.

یکی از علل اصلی مشکلات بارداری، حبس آلودگی (به خاطر قطع قاعدگی) است. باقی ماندن آلودگی در بدن باعث مسمومیت، عفونت، ورم، دیابت،کک و مک، تنگی نفس، افسردگی، ویار و تهوّع بارداری می شود و از طرفی صفرازاها باعث کاهش امتلاء و حبس آلودگی می شوند اما بسیاری از صفرازاها مُسقط هستند، مانند رازیانه، سیاهدانه، زعفران، سنا، اسفند.

کندر یکی از بهترین درمان ها برای بسیاری از مشکلات بارداری است، چون قابض است، باعث از بین رفتن فضولات می شود و به دلیل افزایش صفرا، باعث افزایش جذب و کاهش امتلاء می شود و همچنین مانع سقط می شود و برای افتادگی، سستی و عفونت رحم بسیار مؤثر است. علاوه بر اینها  عامل تشکیل قلب کودک و پیشگیری از تولد کودک با قلب سوراخ است.

اگر زن باردار از سه ماهگى گاه‏گاهى بخورد، هوش طفل او زياد خواهد شد. مدتى هر روز صبح ناشتا به اندازه دو عدد نخود از آن بلع نماييد.

بخاطر خاصیت گرم  وخشکی کندر، و تغذیه اکثر خانوم ها که تغذیه سردتر و بلغمی دارند. خانوم هایی که رحمشان سرد و بخاط رحم سرد مبتلا به مشکلات نازایی و کیست های بلغمی داخل رحم شدند.  کندر یا روغن کندر برای گرم کردن رحم و درمان کیست های رحمی و مشکلات نازایی ناشی از سردی رحم بسیار مفید است.

هوش و ذکاوت در قلب است، به همین جهت به خانم باردار می فرماید کندر بخورد که اگر خدا به او پسر عنایت کرد، پسرش ذکی القلب شود و قلب باهوش دارد.

کندر باعث ذکاوت فرزند می شود

روایات در مورد کندر و افزایش هوش

  • پیامبر (ص) می فرمایند: «أطعموا حبالاكم اللبان فإن الصبي إذا غذي في بطن أمه باللبان اشتد قلبه وزيد في عقله، الاصول من الکافي، شیخ کلینی، ج۶، ص۲۳: «به زنان باردار خود کندر بدهید، اگر فرزند در شکم مادرش با کندر تغذیه شود قلب او قوی خواهد شد و عقل او زیاد خواهد شد، با توجه به اینکه در این روایت تعبیر اطعموا آمده، کندر باید خورده شود. با توجه به این روایت کندر در تقویت شکل گیری قلب و مغز نقش دارد.
  • امام رضا (ع) می فرمایند : أطعموا حبالاكم ذكر اللبان فإن يك في بطنها غلام خرج ذكي القلب عالما شجاعا وإن تك جارية حسن خلقها وعظمت عجيزتها وحظيت عند زوجها . اصول کافي، شیخ کلینی، ج۶، ص۲۳: به زنان باردار کندر نر بدهید، اگر در شکمش پسر باشد این پسر تیزهوش و عالم و شجاع خواهد بود و اگر دختر باشد خوش اندام خواهد بود و نزد شوهرش خوش اقبال خواهد شد.
  • امام رضا (ع) می فرمایند: «استكثروا من اللبان واستفوه وامضغوه وأحبه ذلك إلي المضغ ، فإنه ينزف بلغم المعدة وينظفها ويشد العقل ويمرئ الطعام.» مكارم الاخلاق، رضی الدين أبی نصر الحسن بن الفضل الطبرسی، ص۱۹۴: «زیاد از کندر استفاده کنید و آن را بجوید و جویدن آن نزد من محبوب تر از خوردن آن است، زیرا این بلغم معده را خارج می کند و معده را تمیز می کند و مغز را تقویت می کند و غذا را هضم می کند.»

با توجه به روایت وجود بلغم در معده سبب ضعف مغز و مشکل در هضم غذا می شود. چه چیزهایی باعث می شود که حافظه ضعیف شود و چه چیزهایی باعث تقویت حافظه می شود؟

عوامل ضعف حافظه:

ضعف حافظه، بلای امروزی است و علتش از نظر طبائع چهارگانه، غلبه بلغم است. بعضی غذاها مثل خوردن کنجد باعث ضعف حافظه می شود که پس از بحث یارانه ها کنجد زیاد شده است. از جمله چیزها، سیب کال است. سیب را کال می چینند و در جعبه می گذارند تا زرد شود. چیز های دیگری مثل گیشنیز و راه رفتن میان دو زن سبب فراموشی می شود. ده مورد در روایات ذکر شده است

تقویت حافظه و درمان ضعف حافظه:

  • درمان ساده جویدن کندر باعث می شود که بلغم از بین برود.
  • درمان دوم: کندرو میخک را آسیاب کنند و یک قاشق چایخوری بخورند.
  • داروی قوی تر، داروی ابن مسعود است که مخلوطی ازکندر و میخک و اسپند و شکر است.
  • درمان قوی تر از آن، داروی حافظه هست که خیلی قوی است که یک مثقال زعفران، یک مثقال سعد هندی، یک مثقالکندر ، یک مثقال فلفل سفید و یک مثقال سنای مکی که با ده مثقال عسل قاطی شود و هروز صبح ناشتا، یک قاشق چایخوری پر، به مدت یک هفته بخورید. اگر به مدت دو هفته مصرف کنید ممکن است شخص ساحر شود.

کندر صمغ درخت بومی مناطق بسیار گرم زمین است. رنگ آن زرد شفاف است و برای سلامتی بسیار موثر است. علی رغم طعم گس و تلخ آن، دارای عطر خوبی است. کندر صمغی است که از دیرباز شناخته شده و توسط رومیان، ایرانیان، مصریان، یونانیان و یهودیان به عنوان دارویی برای روح و جسم استفاده می شده است. از کندر به دو صورت پودر کندر و یا روغن آن استفاده می شود که هر کدام برای بیماری های مختلف قابل استفاده هستند.

کندر برای کلیه اعضای بدن مفید و قابل استفاده است. از روغن کندر بیشتر برای ترمیم زخم ها، ایجاد پوست شفاف و نرم و همچنین جلوگیری و از بین بردن لکه ها و چروک و جوانسازی پوست استفاده می شود. البته برای جلوگیری از ریزش مو و شوره سر و خارش کف سر و داشتن موهای پرپشت و خوش حالت نیز می توان از کندر استفاده کرد. کندر در ترمیم ناخن ها و استحکام و شفافیت و سلامت آن ها نیز بسیار موثر است. برای رفع زگیل و خارش محل گزش حشرات نیز می توان از کندر استفاده کرد.

کندر در کاهش استرس بسیار مفید است. استفاده از یک یا دو قطره روغن کندر بر روی شقیقه ها هنگام سردرد موجب کاهش درد، احساس آرامش و حتی بهبود درد دید می شود. در هنگام خستگی چشم بر اثر کار زیاد، می توان از کندر استفاده کرد. کندر در تقویت سیستم ایمنی بدن نیز بسیار موثر است. از اینرو در جلوگیری از انواع سرطان ها می توان از آن استفاده کرد. کندر در پاک کردن  علائم کبد چرب و حفظ کلیه ها نیز بسیار موثر است و برای جلوگیری از سنگ کیسه صفرا می توان کندور مصرف کرد.

کندر برای درمان مجاری ادرار، افزایش قوای جنسی آقایان و بهبود عملکرد رحم و همچنین جلوگیری از بیماری های زنان مثل کیست و یا سرطان  موثر است. از کندر می توان به عنوان ضد افسردگی استفاده کرد؛ زیرا اثر آرام بخشی آن در افسردگی بسیار موثر است.کندر در پایین آوردن تری گلیسیرید و کلسترول خون نیز مفید است؛ از اینرو در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی استفاده از آن می تواند موثر باشد. کندر در جذب بیشترین میزان کلسیم موثر بوده و برای رفع پوکی استخوان استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا