استخوان و مفاصل

پوکی استخوان

پوکی استخوان

پوکی استخوان به معنای کم شدن تراکم استخوان است که به دنبال آن قدرت و استحکام استخوان کم‌شده در این شرایط استخوان در معرض آسیب و شکستگی قرار میگیرد پوکی استخوان به تدریج پیشرفت میکندو در ابتدا هیچ علايمی از خود بروز نمی دهد تا وقتی که شکستگی ایجاد شود پوکی میتواند در هر استخوانی از بدن ایجاد شود ولی معمولا شکستگی ناشی از آن در استخوان های ستون مهره ها لگن و ران بیشتر دیده میشود .

علل پوکی استخوان

علت پوکی استخوان به چند مساله مربوط است :

  1. رطوبت زیاد: زمانی که رطوبت زیاد می شود و از مثانه یا منافض پوستی خارج نمی شود باعث احتباس در بدن شده و مفاصل و استخوان ها و غضروف آن آن را جذب می کنند و ماندگاری بیش از حد آن در بدن باعث خوردگی استخوان و پوک شدن آن خواهد شد مثل آب که اگر برای مدّت طولانی روی زمین ریخته شود رنگ کاشی یا سرامیک راعوض کرده و باعث خودگی زمین می شود و حالت اسیدی پیدا خواهد کرد که در بدن انسان هم همین اتفاق خواهد افتاد .
  2. نرسیدن چربی ها به بدن: کلسیم برای هضم و تبدیل شدن به استخوان نیاز به چربی دارد برای همین اگر چربی در بدن انسان کافی نباشد بدن منصرف از جذب کلسیم می شود چون حرارت را باید زیاد بالا ببرد و با نبود چربی ها این حرارت برای بدن دچار مشکل خواهد شد برای همین لبنیات که سرشار کلسیم است اگر چربی آن جدا شده باشد از ماده شیر و لبنیات نفع که ندارد بلکه باعث ازدیاد رطوب و عامل پوکی استخوان می شود . لبنیات امروز چون گاو به چرا نمی رود بیماری هایی از قبیل تب مالت می آورد برای همین سفارش می کنند ان را بجوشانید برای همین زمانی که جوشانده شود چربی آن به روی شیر آمده و از ماده شیر جدا خواهد شد و بسیار مضر است برای همین شیر امروزه نباید مصرف شود مگر از گاو های به چرا رفته و علف خوار که شیر آن نجوشیده مصرف شود آن وقت این شیر نجوشیده باعث تقویت استخوان خواهد شد .
  3. عدم هضم : اگر هضم ضعیف باشد کلسیم و مواد مغذی برای استخوان و خون سازی جذب نمی شود و بدن برای تامین نیاز هایش باید از مغز استخوان آن ویتامین خون و کلسیم را جبران کند که در طولانی مدت باعث پوکی استخوان خواهد شد .
  4. اجتماع فضولات در بدن: فضولاتی که در خون بماند مثل همان رطوبت ها جذب مفاصل و استخوان ها می شوند برای همین ورزشکاران که تعریق زیاد دارند و افرادی که فعالیت جسمی زیاد دارند کمتر دچار پوکی استخوان خواهند شد . یبوست حبس عادت ماهیانه به دلیل حبس حرارت که در بدن ایجاد می کنند باعث خوردگی استخوان و مفاصل

    جهت دیدن ادامه این مطلب
    و مطالب دیگر سایت یک اشتراک در سایت خریداری کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا