آداب و سنت هاآشپزیخوراکی ها

پرهیز غذایی

پرهیز غذایی

اگر انسان در طول زندگی خود مقید بپرهیز (غذایی) یا همان حمیه باشد بسیاری از بیماری ها که منجر به استفاده از دارو و مراجعه به پزشک می شود به سراغش نمی آید.

الإمام الكاظم عليه السلام: لَيسَ مِن دَواءٍ إلّا و هُوَ يُهَيِّجُ داءً، و لَيسَ شَي‏ءٌ فِي البَدَنِ أنفَعَ مِن إمساكِ اليَدِ إلّا عَمّا يُحتاجُ إلَيهِ.
الكافي، ج 8، ص 273، ح 409 . بحارالأنوار، ج 62، ص 68، ح 18.

بهتر است انسان به دستوراتی که اسلام برای پیشگیری داده عمل کند تا در سلامت کامل زندگی خود را ادامه دهد . مثل این حدیث که حضرت علی علیه السلام به امام حسن علیه السلام برای بی نیازی این بزرگوار به پزشک توصیه می فرمایند: «پسرم! آيا تو را چهار نكته نياموزم كه به كمك آنها از طب، بى‏نياز شوى؟».
گفت: چرا، اى امير مؤمنان!
فرمود: «بر سفره نمى‏نشينى، مگر آن هنگام كه گرسنه‏اى؛ و از سفره بر نمیخيزى، مگر در آن حال كه هنوز، ميل خوردن دارى؛ خوب بجو؛ و به گاه خفتن، خودت را بر خَلا «1» عرضه كن. اگر اين چهار نكته را به كار بستى، از طب، بى‏نياز شوى».

67. امام على عليه السلام: هر كس در گرسنگى كامل، غذا بخورد، غذا را خوب بجَوَد، در حالى كه هنوز ميل خوردن دارد، غذا را وا گذارد و چون احساس قضاى حاجت كرد، آن را محبوس ندارد، به هيچ بيمارى‏اى جز بيمارى مرگ، مبتلا نمى‏شود. الخصال، ص 229، ح 67، الدعوات، ص 74، ح 173، طبّ الأئمّة لابني بسطام، ص 3، بحار الأنوار، ج 62، ص 267، ح 42.
یا در حدیثی دیگر حضرت می فرمایند: چون گرسنه شدى، بخور؛ چون تشنه شدى، بنوش؛ چون ادرار بر تو فشار آورد، ادرار كن؛ جز از سرِ نياز، نزديكى مكن؛ و چون احساس خواب‏آلودگى كردى، بخواب، كه اينها مايه تندرستى بدن‏اند. الفقه المنسوب للإمام الرضا عليه السلام، ص 340، بحار الأنوار، ج 62، ص 260، ح 5.

و آخر :

هر كارى را چاره‏اى است و چاره تندرستى در دنيا، چهار چيز است: كم سخن گفتن، كم خفتن، كم راه رفتن و كم خوردن. الفضائل، ص 129 عن ابن مسعود، بحار الأنوار، ج 8، ص 144، ح 67.
حدیثی از دیگر وارد شده که به انسان توصیه می کند هر غذایی که ضرر آن را شناختی نباید از آن استفاده کنی . لا تَأكُل ما قَد عَرَفتَ مَضَرَّتَهُ، ولا تُؤثِر هَواكَ عَلى راحَةِ بَدَنِكَ. بحار الأنوار، ج 62، ص 269، ح 59.

اموری که ضرر های آن برای ما آشکار است :

نوشابه:
سوسیس و کالباس:
گوشت گاو:
مرغ:
نمک مصنوعی که حاوی ید شیمیایی است:
آب های کلر دار:
سیب زمینی:
گوجه:
فست فود ها :
لبنیات گاوداری ها :
چغندر قند:
روغن های پارافین و مواد نفتی :
نان سبوس گرفته شده و غنی شده : (راحت الحلقوم)
ساعت مناسب خواب و بیداری:
حمام های سر پایی:
نهار:

ترک شام و صبحانه:
هر نوع مواد کارخانه ای که حاوی طعم دهنده های مصنوعی و نگهدارنده می باشد:
فالینظر الانسان علی طعامه:
كُلُوا مِنْ طَيِّباتِ ما رَزَقْناكُمْ َ‏
المؤمنون : 51 يا أَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّباتِ وَ اعْمَلُوا صالِحاً

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام ممنونم.خیلی جامع وعالی عنوان فرمودید.موفق ومویدباشید🌺🌺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا