تدابیر بارداریزناشوییزنان و زایمان

ویار

بررسی علت ها و عوامل مور در آن

ویار

یکی از شایع‌ترین مشکلات دوران بارداری ویار است که هر مادربارداری ممکن است آن را تجربه کند.
ویار به حالتی گفته می‌شود که زن باردار احساس تهوع ، بیزاری و یا هوس به بعضی از خوراکی‌ها وغیرخوراکی ها را پیدا می‌کند که گاهی با قی و استفراغ همراه است.
❇️ویار در سه ‌ماهه اول بارداری شروع می‌شود و بیشترین موارد هم تا قبل از چهار گذارش می شود وعموماً بعد از پایان چهار ماهگی با افزایش سن بارداری و بزرگ شدن جنین و محکم شدن جای آن فروکش می‌کند چون یکی از حکمت های اصلی ویار جلوگیری از سقط می باشد که افرادی که ویار دارند اگر ویار را درمان نکنند و ورودی های بدن را از عوامل ایجاد ویار و سقط ببندند هیچگاه سقط صورت نمی گیرد.
نکته ویار در حملِ دختر بیشتر اتفاق می‌افتد چون عوامل سقط در دختر پیشتر یافت می شود و جنین پسر زودتر سقط می شود چون حمل پسر سست تر می باشد.

✅علت ویار :

بهتر است گفته شود علت های سقط تا قبل از چهار ماهگی چه چیز هایی است که برای جلوگیری از این سقط بدن ویار را غالب کرده تا جنین سقط نشود مهمترین این عوامل عبارتند از :
غلبه فضولات در بدن
رطوبت زیاد بدن
سستی رحم و سرد بودن آن
افتادگی رحم و مثانه و عدم تخلیه کامل رطوبت از آن
دفع نشدن کامل خون عادت ماهیانه قبل از باردار شدن
که تمام این علت ها باعث این شده که فضولات بدن مادر و اخلاط ردیعه و روطوبت و … زیاد شود و بدن زمانی که باردار می شود حبس عادت اتفاق می افتد و یک راه خروجی برای این فضولات کم شده و باعث این می شود که رحم به همراه این فضولات بچه را هم دفع کند از همین رو مجبور است راه خروج دیگر مثل استفراغ را برای بدن باز کند تا دفع این فضولات و رطوبت ها شود و چون قبل از بارداری این آلودگی‌ها درزمان قاعدگی از طریق خون حیض، از بدن مادر خارج می‌شد ولی در زمان بارداری با قطع شدن قاعدگی این فضولات حبس می‌شود و باعث امتلاء بدن می‌شود این امتلاء باعث قی شدید می شود .
پس بهتر است که مادران قبل از اقدام به بارداری یکسری تدابیری برای پاکسازی بدن انجام دهند تا فضولاتش کامل دفع شود و در دوران بارداری بدن متوجه زیادی این فضولات نشود :مانند استفراغ عمدی هر سه روز یک‌بار . حجامت عام و ساقین ، استفاده از مسهلات ، کم کردن غذا ، تعریق زیاد و حمام یک روز درمیان تا جایی که بدن بسیار عرق کند .
عرق کردن زیاد در زمان بارداری هم مانع از ویار می شود چون یک راه خروجی برای دفع فضولات و دفع این رطوبت ها باز کرده و از ناحیه پوست آنها را خارج می کند .
حمام گرم با آداب آن مثل چرک گیری و دستور نوره وحنا و… باعث همین عرق کردن زیاد و دفع فضولات از ناحیه پوست خواهد شد و مادر باردار که دچار ویار شده میتواند هر روز یک حمام آب گرم بسیار شدید برود تا ویارش کاهش پیدا کند .
تقویت معده با مصرف سویق گندم وهاضوم و نان خشک برای اینکه فضولات از غذا جذب نکند .
ماساژ اصلاح لگن و رفع افتادگی رحم و مثانه قبل از بارداری و بستن زیر شکم به پشت کمر با پارچه یا فانسخه ای محکم کمک به جلوگیری از سقط خواهد کرد چون اگر رحم افتادگی داشته باشد با قی بدن سعی می کند که رحم را به بالا بکشد چون قی کردن حالتی است که انقباض به رحم می دهد و شکم را بالا می کشد و اگر شکم و رحم بسته باشد نیاز به بالا کشیدن برای آن ندارد .
گاهی ویار به دلیل قبض معده است تا رحم را به سمت بالا بکشاند واین باعث حفظ جنین می شود وجای او سفت ومحکم شود و از طرفی قوه مدبره بدن فضولات اضافه بدن را به سمت معده می‌برد تا با قی و استفراغ کردن، خارج کند.
بهتر است در زمان ویار با بستن زیر شکم، استفراغ کنید تا فضولات خارج شود و بهبودی حاصل شود.
گاهی تغییرات هورمونی روی حس چشایی و بویایی مادر اثر می‌گذارد و باعث تغییر طبع زن باردار می‌شود و همچنین اگر اختلاف مزاج بین مادر و جنین وجود داشته باشد این سبب ویار طولانی‌مدت می‌شود این عامل از بالا بودن صفرا است و هرچه صفرای زن بالا تر باشد تشدید این عامل می شود که با خوردن کاسنی و نعنا همراه غذا رفع این علت می شود توجه داشته باشید عرق کاسنی و نعنا نباید استفاده شود و خطر سقط را بیشتر می کند بلکه از خود کاسنی یا نعنا استفاده شود .
ویار بهتر است درمان نشود و عامل اصلی که جذب فضولات و امتلاء است باید رفع شود ولی گاهی می توان رفع علت کرد .

✅در چه صورت باید ویار را درمان کرد؟؟

آیا ویار در بارداری سودمند است؟؟
ویار در اوایل بارداری، قبل‌از چهار ماهگی به دلیل این‌که فضولات رحم را دفع می‌کند وبا تهوع واستفراغ، رحم به سمت بالا کشیده می‌شود پس مانع سقط جنین شده ومفید است.
اگر ویار به‌همراه استفراغ و قی کردن باشد، بدن مادر با این روش به دلیل دفع فضولات، خون تمیزتری وارد رحم کرده و جنین از خون صاف تغذیه می‌کند پس جنین زیباتر می‌شود.
در ایام ویار اگر خوف ضعف داشته باشید و یا کثرت تهوع و واستفراغ باعث کاهش شدید وزن مادر شود وبیمِ سقط جنین را به همراه داشته باشد و یا از چهار ماه گذشته باشد بهتر است آن را تسکین دهید و درمان کنید.
گاهی ویار زن به مواد غیر خوراکی مانند مُهر، گچ، یخ، برنج خام و.. میباشد که به آن پیکا گفته می‌شود که دربارداری خطرناک است و نشان‌دهنده‌ی کمبود مواد مغذی به ویژه کمبود آهن «کم خونی» میباشد.

✅تدابیر درمانی:

✅تدابیر خوراکی :

مصرف مقویات معده مانند به ومشتقات آن «به کبابی، چای به، رب به، آب به و..
انار ومشتقات آن «رب انار، دانه انار و،..
سویق گندم
نان خشک
مصرف هاضوم، سیرابی،زنجبیل، خرما،زیره، شاهتره، بابونه، نبات، کشک، عصاره گوشت کبوتر، سماق، گل قند، رب لیموترش و..
رنده سیب وعسل
جویدن بادام مانند آدامس
مصرف خوراکی هایی مانند کندر ونمک به دلیل قابض بودن
داروی مرکب 1 و2
نسخه مجرب :هلِ باد و کبابه چینی و میخک از هر کدام پنج گرم پودر کنید حدود یک قاشق چای‌خوری دم کرده روزی دو بار مصرف شود.

✅تدابیر غیرخوراکی:

ترک مصرف آب و مایعات زیاد
ترک مصرف سردیجات
ترک پرخوری و درهم خوری و وغذاهای سنگین
رفع یبوست
خوب جویدن غذا
روغن مالی معده با روغن بابونه
گذاشتن مقویات معده مانند رنده به یا حب انار روی معده
استشمام عطر نعناع
بوییدن لیموترش
غمز دادن دست‌وپا
محکم بستن دست با پارچه ، سپس دست دیگر راببینید
پاشیدن گلاب به صورت توسط شخص دیگر
پرت کردن حواس با فعالیت وکار کردن

امتیاز کاربر: 3.6 ( 7 نتایج)

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام ممنون ازگرداوری مطالبتون
    منتازه عضوشدم مطلبی که درباره دندان وکجی وزردی وبخورات بودنیست لطفا راهنمایی کنید

  2. سلام خدا قوت واقعا برای هر حرکت و تغییری باید شکر کرد همه این تدابیر از طرف خداوند حکیم حکمت فراوان داره

  3. سلام وعرض خسته نباشید،مثل همیشه مقاله جامع وکامل هستش.خداخیرتون بده🙏🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا