تنفسی

نزله

💢💢تعریف نزله

نزله که در طب سنتی اسلامی به اُم الاَمراض یعنی مادر بیماری ها معروف شده در صورتی به وجود می آید که بخاراتی که بنا به هر دلیلی به سمت مغز رفته است با سرد شدن دچار میعان شده دوباره به آب تبدیل گردد و این آب و رطوبت ماندگار گردد ونزله را به وجود بیاورد.
❌قبل از ماندگار شدن رطوبت حاصل از بخارات زکام اتفاق خواهد افتاد واین آب از مجرای بینی خارج میشود،در صورتی نزله پدید می آید که از خروج این رطوبت جلوگیری شود غلیظ شده ودر مغز ماندگار گردد.
به همین دلیل است که در سبک زندگی سالم دائما سفارش می شود که از زکام نباید جلوگیری کرد و اگر به وسیله ی آنتی هیستامین ها آبریزش بینی را قطع کنیم ، درواقع رطوبت را با سرد کردن به یخ زدگی وانجماد رسانده ایم ونزله را به وجود آورده ایم واین نزله ها ممکن است به سمت پایین آمده و بیماری های فراوانی در تمام اعضای بدن به وجود بیاورد.
❌❌نکته ی بسیار مهم:از این نزله ها نضج پیداکنند یعنی به پختگی رسیده و آماده ی دفع شوند به آنها خلط می گویند.
به طور مثال زمانی که این نزله ی مغزی پخته شود و به سمت پایین بدن سرازیر گردد اگر در گلو برای دفع بماند به آن خلط گلو یا خلط پشت حلق می گویند.
تفاوت نزله وخلط اینجا ست که نزله فقط در سر وجود دارد واز بالابه سمت پایین می آید ولی خلط همه جای بدن می تواند باشد و معمولا برای دفع از گلو،مری، ریه و…..به سمت دهان می آید.

💢💢علت ایجاد نزله

☑️از مهمترین علت های ایجاد نزله جلوگیری از خروج رطوبت سر به وسیله ی زکام است که می تواند به شکل استفاده از سرد کننده ها مانند داروهای شیمیایی یا عطسه نکردن و…باشد.

☑️ایجاد بخارات در مغز یکی دیگر از دلایل ایجاد نزله خواهد بود البته زمانی که این بخارات به دلیل سرد شدن ماندگار شوند.
سوال پیش می آید که این بخارات چگونه به وجود می آیند؟؟
زمانی که هضم ضعیف گردد که این امر حاصل ازسردی معده،استفاده از آب ومایعات زیاد،ریزه خواری،پرخوری یا سردی خواری،با شکم پر خوابیدن،استفاده از غذاهای سرد و …ایجاد شود قدرت هضم پایین خواهد آمد بنابراین غذا در روده ها ماندگار می شود و بدن دائما در تلاش برای تخلیه ی این فضولات است پس هرچقدر ماندگاری بیشتر باشد بخارات حاصل از آن بیشترخواهد بود زیرا حبس در بدن تولید بخارات میکند و تمام این بخارات به سمت مغز هدایت خواهد شد.

☑️آب خوردن زیاد ومصرف مایعات از عمده دلایل ایجاد نزله است.
مصرف مایعات علاوه بر اینکه باعث سرد شدن معده و به دنبال آن ضعف هضم به همراه دارد وقطعا تولید بخارات را بالا می برد،باعث باعث سرد شدن مغز هم میشود و زمانی که مغز سرد گردد،بخاراتی که به سر رسیده اند چون مغز هم سرد شده میعان شده و به دلیل همین سردی مغز نزله به وجود خواهد آورد.

☑️یبوست که از دلایل اصلی و مهم ایجاد نزله است.
همانطور که قبلاً اشاره شد،زمانی که دفع فضولات به طول بیانجامد به دلیل حبس بخارات تولید می شوند و همین بخارات علت وعامل اصلی نزله خواهند بود.
حال در صورتی که منافذ سر بسته باشد و راه خروج این بخارات مسدود شده باشد میعان شده و تبدیل به مایع میشود و به سمت پایین بدن ریزش میکند.

سرد شدن مغز به واسطه ی خوردن آب زیاد در زمانهایی که زکام ایجاد شده هم مضر است چون دفع رطوبت را قطع می‌کند.

نزله

💢💢خصوصیات نزله

این مایع ایجاد شده از بخارات حالت لزج و سوزانندگی دارد و در هر موضع که ریخته شود در همانجا ایجاد سوزش(در مجاورت با هوا حالت سوزانندگی پیدا میکند ) و خارش و در نتیجه التهاب و عفونت میکند این مایع از پشت حلق به اندامهای بدن ریزش میکند با ریزش و نفود این مایع دربینی ایجاد.

 • گاها باعث آبریزش صبحگاهی و در حلق ایجاد خلط پشت گلو و سوزش و التهاب گلو میشود که با سرماخوردگی ها معمولا اشتباه گرفته میشود و همراه با تک سرفه های صبحگاهی میباشد.
 • اگر در گوش نفوذ کند ایجاد گرفتگی کیپ شدن و به مرور زمان منجر به عفونت گوش خواهد شد.
 • اگر نزله های مغزی از طریق مری وارد معده شوند فرد را دچار بی اشتهایی وسردی معده میکنند و اگر در روده ها بریزند وماندگار گردند ایجاد کولیک والتهاب و کند شدن حرکت انفعالی شکل روده ودر تجمع این مایع بصورت مکرر ایجاد یبوست میکند.
 • اگر در رحم ریزش کند، باعث سرد شدن رحم و ترشحات عفونی وگاها دردهای قاعدگی می شود ودر صورت ماندگاری بیشتر به کیست،تنبلی تخمدان ، میوم ،پولیپ و….تبدیل می شود.
 • ریزش و نفود این مایع در قلب ایجاد رماتیسم خواهد کرد.

❌این مایع را بدن برای دفع به هر موضعی ممکن است بفرستد تا دفعش کند از سر تا نوک شصت پا هر جایی که نفوذ کند و آن موضعی سرد باشد و نتواند این مایع را دفع کند ایجاد بیماری در ان موضع میکند.

💢💢سینوزیت چیست؟؟؟

گاهی نزله برای دفع شدن به سینوس ها ریزش میکند تا دفع گردد.اگر بدن بنا به هر دلیلی نتواند آن را دفع کند به مرور تجمع و رسوب این نزله ها ایجاد عفونت کرده و شخص بایک باد سرد یا حمام رفتن وگاها با کوچکترین سرماخوردگی دچار درد شدید در ناحیه ی سینوس ها میشود، به این درگیری نزله در موضع سینوس ها ،سینوزیت گفته میشود.

☑️علائم سینوزیت

 • -درد در بالای ابروها و پیشانی
 • -درد در ناحیه ی پشت چشم ها
 • -درد روی گونه ها
 • -مهمترین علامتش اینجاست که با کوچکترین تحریک مانند باد سرد،بیرون آمدن از حمام و سرد شدن سروصورت اتفاق افتاده ودرد شروع میشود.

❌❌نکته ی مهم وحائز اهمیت اینجاست که👇👇👇
اگر فرد صبح که از خواب بیدار میشود،متوجه ریزش خلط در موضعی از بدن شود که این نشانه ی نفوذ نزله در آن موضع میباشد که معمولا اکثر افراد یا میتوان گفت خوش شانس ها به آبریزش بینی و عطسه ی صبحگاهی یا خلط گلو همراه تک سرفه دچار میشوند واگر طبق تدابیر به موقع دفع کنند این خلط را ، مشکل و بیماری ایجاد نمیکند ولی اگر بطور مثال با دارو آبریزش بند آورده شود این نزله در بدن حبس و ایجاد عفونت و به مرور زمان با تجمع، بیماری ایجاد میکند.

نزله
💢💢پیشگیری بیماری نزله

 1. حذف مایعات ویاهمراه خرما خوردن آب ومایعات.
  تا مانع از ایجاد سردی وضعف هضم گردد.
 2. خوب جویدن غذا که باعث بالابردن هضم و مانع تولید بخارات میگردد.
 3. استفاده از فانسقه که دفع فضولات وادرار را راحت تر و همچنین مانع از سردی روده ها و نفوذ ادرار مانده در مثانه به آنها میشود ودفع را راحت تر میکند.
 4. عدم ریزه خواری که باعث تولید بخارات زیاد میگردد.
  ❌❌زمانی که دائم غذا به معده فرستاده شود، هر دفعه که غذا می‌رسد معده کار وفعالیتش را از سر میگیرد (مانند زمانی که به قابلمه ی در حال پخت غذا دوباره مواد اولیه اضافه کنیم،جوشیدن مواد کند شده دوباره شروع به پخت میکند)واین یعنی تولید بخارات خیلی زیاد و این بخارات همه به سمت سر هدایت می‌شوند.
 5. خوردن یک تکه نان خشک بعداز نماز صبح که بخارات مانده از غذای شب رادفع کرده ومعده را برای هضم غذای بعدی آماده میکند.
 6. خوردن غذای دیر هضم به همراه نان خشک
  چون نان خشک نیاز به جویدن فراوان دارد هضم راقوت داده و به معده کمک میکند.
 7. رعایت بهداشت دهان ودندان
  رسیدگی به دندان ها که بزرگترین کمک کننده به معده برای هضم هستند . زیرا زمانی که خوب غذا جویده نشود کار وفعالیت معده بالا خواهدرفت وتولید بخارات چندین برابر خواهد شد.
  ❌❌استفاده از مسواک چوب که در از بین بردن بلغم از مغز بسیار مفید است.
 8. استفاده از هاضوم بانمک در اول وآخر غذا که به هضم راحت غذا بسیار کمک میکند.
 9. پرهیز ازمصرف غذاها و خوراکی های خیلی سرد یا مصرف آنها به همراه مصلح آن غذا.
  به طور مثال مصرف برنج به همراه زیره یا هندوانه به همراه نمک….طبق فرموده ی امام صادق علیه سلام:سردی را باگرمی وگرمی رابا سردی باید استفاده کرد.
 10. تنظیم وعده های غذایی ومنع مصرف سه وعده غذا.
  ❌زیرا معده با پرخوری به مرور ضعیف خواهد شد و زمانی که هنوز غذا برای هضم در معده وجود دارد دوباره خوردن باعث بیشتر کار کردن معده و بالارفتن میزان بخارات میشود.
 11. پوشاندن سر بعد از حمام که مانع از سرد شدن مغز وایجاد نزله میشود.

💢💢درمان بیماری نزله

 1. استنشاق آب نمک.
 2. حمام آب گرم.
  ❌❌حمام به معنای حما وتب،یعنی آنقدر این حمام گرم باشد که باعث پختگی وخروج بلغم از سر گردد.
 3. استفاده از انفیه که باعث گرمی مغز می شود. و عطسه کردن وخروج رطوبت های مغز میگردد.
 4. استفاده از روغن مرزنجوش حداقل سه قطره.
 5. استفاده از دودهای گرم مانند اسفند،کندر و…و کشیدن آن توسط بینی به مغز که باعث گرم شدن مغز میگردد.
 6. گذاشتن پشم بر روی ملاج شبها تا صبح که به گرم شدن سر بسیار کمک میکند.
 7. استفاده از کلاه هنگام خواب،که برای گرم نگه داشتن سر ودفع نزله بسیار مناسب است.
 8. چکاندن روغن های گرم در بینی مخصوصا روغن بنفشه با پایه ی کنجد.
 9. بوییدن عطرهای گرم مانند گل نرگس،این کار باعث گرم شدن مغز می گردد.

امتیاز کاربر: 3.04 ( 10 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا