مبانیسبک زندگی اسلامی

آیا مایعات بلغم زدا داریم؟

آیا با آب می توان دفع سردی و رطوبت کرد ؟

آیا مایعات بلغم زدا داریم؟

آیا با آب می توان دفع سردی و رطوبت کرد ؟

مایعات چیست؟

هر چيز روان و سيال و گداخته را مایعات می گویند البته مایعات در انواع مختلفی وجود دارد ولی آنچه مد نظر ماست و برای بدن مضر است آب است که زیاد تر از حد معمول مصرف شود .

این مایعات در بسیاری از خوراکی ها موجود است و نسبت آن متفاوت می باشد هرچند بعضی از خوراکی ها نسبت آب آنها از ماده بیشتر می شود که در مورد خوردن آن ها هم باید احتیاط کرد و با مصلحات مصرف شود که غلبه رطوبت بر بدن ایجاد نشود مثل هندوانه خربزه و ... .

طبع آب از مایعات چیست ؟

طبع مایعات مثل آب سرد و تر می باشد و اصلا عنصر بلغم در عالم را آب بیان کرده اند البته اگر سردی آن غلبه کند بر تری آن به سمت انجماد خواهد رفت و بلغم ایجاد می کند .

ولی در بسیاری از مایعات اگر مواد و گیاهان گرمی همراه آن کنیم می توانیم در طبع آن تغییرات حاصل کنیم مثل خوردن خربزه به جای آب درست است که با یکسری فعل و انفعالات آب درون میوه آمده و همراه با چیز دیگر شده ولی بالاخره آب است ولی به دلیل گرمی آن سردی خود را حذف کرده و حرارت ایجاد می کند ولی رطوبت آن را در خود دارد .

مایعات بلغم زدا به چه مایعاتی گفته می شود؟

به طور کلی ابتدا باید مسیر حرکت و جذب طبیعی مایعات در بدن را بیان نمود.

مایعات پس از نوشیدن ابتدا وارد معده وروده شده و جذب کبد می شوند و سپس به خون تبدیل می شوند و به کلیه ها رفته و فضولات آن توسط کلیه ها به مثانه ریخته می شود و رفع می شود.

رطوبت هایی که فضولات زیادی داشته باشد به همراه سردی آب کلیه را سرد کرده  و باعث انجماد و چسبیده شدن این فضولات به جداره های کلیه می گردند و سده و انسداد ایجاد خواهند کرد  به همین جهت اکثر افرادی که مایعات مثل آب زیاد می خورند بیشتر سنگ کلیه دارند و خیلی هم چاق تر می شوند .

نکته مهم این است که زمانی که این فضولات در کلیه ها گرفته شود راه دفع رطوبت ها را از مثانه کم کرده و روز به روز بدن مرطوب تر شده و باعث انجماد و بلغم بیشتر شده و اولین قسمت شکم و لگن دچار چاقی می شود .

پس هرچه فضولات بیشتر در کلیه انسداد ایجاد کرده باشد راه دفع کمتر است و بلغم بیشتر می شود .

حال اگر از مایعاتی استفاده شود که رفع سده کند باعث دفع بلغم و رطوبت های بدن خواهد شد .

هرچه آب ها سبک تر باشند و فضولات کمتری داشته باشند و یا خاصیتا به همراه چیزی مخلوط شده باشد که بازکننده باشد این انجماد و فضولات در کلیه کمتر میشود وراه برای دفع رطوبت بیشتر باز می شود و طبیعتا بلغم کمتری در بدن خواهد ماند.

در بین آب ها بهترین آب، آب آسمان (باران) است که خود باعث دفع فضولات می شود و انسداد عروق را باز می کند . برای مثال زمانیکه شما از آب چشمه های طبیعی می نوشید بعد از آن کلیه ها شروع به درد گرفتن میکند و گاها سنگ های کلیه شما دفع خواهد شد. درد کلیه ها به این دلیل است که به سبب سبک بودن آب کلیه در حال  دفع فضولات است و انسداد های کلیوی در حال باز شدن هستند . به همین دلیل است که در مورد آب آسمان این گونه بیان شده که آب آسمان دفع بلغم می کند زیرا که دفع فضولات در مجاری کلیه باعث دفع رطوبت و به همراه واسطه بلغم هم دفع خواهد شد. به این دست مایعات مایعات بلغم زدا می گویند.

دسته بعدی آب چشمه ها مخصوصا چشمه های شرقی در هر منطقه ای و خوردن آب زمزم یا آب فرات برای رفع این انسداد ها بسیار مناسب است . آب دریا هایی که شور است رفع انسداد می کند البته آب را اگر به همراه نمک هم مصرف کنیم می توان همین خاصیت را در او پیدا کرد ولی تمام آب ها را باید به همراه خرما مصرف کنیم تا از جذب شدن رطوبت های بالا جلو گیری کنیم .

💠خوردن جوشانده هسته خرما یا قوه خرما هم همین خاصیت را دارد .

💠جوشانده گزنه همین طور است .

💠خوردن سرکه و شیره به صورت شربت بسیار برای رفع سده مناسب است ولی باید سرکه آن حتما طبیعی و تیز باشد تا سوزانندگی زیادی داشته باشد و نباید زیاد هم آب داشته باشد که باعث از بین برندگی خاصیت سرکه آن گردد.

جهت دیدن ادامه این مطلب
و مطالب دیگر سایت یک اشتراک در سایت خریداری کنید

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. با صلوات بر محمد و آل محمد!
    اللهم عجل لولیک الفرج!
    بسیار کاربردی و راهگشا!
    عاقبت بخیر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا