سبک زندگی اسلامی

قولنج

قولنج

قولنج چیست؟

زمانی که فضولات به صورت کامل از بدن خارج نشود و روی هم انباشته شود تولید ریح میکند و باد های ایجاد شده در معده وارد روده شده و در قسمتی از روده که قولون نام دارد تجمع پیدا خواهد کرد اگر قولون بتواند آن را دفع کند که با کمی دل پیچه آن را به قسمت بعدی روده میفرستند و اگر نتواند ریح به سمت کبد رفته و وارد خون میشود که این اضافه ریح برای اینکه ضربه به کبد و قلب و مغز وارد نکند مفاصل آن را جذب کرده و برای خروج آن را آماده میکند این ریح ایجاد شده در مفاصل سبب گرفتگی عضله و ماهیچه میشود که به این گرفتگی قولنج میگویند.
قولنج یکی از بیماری های شایع روده به حساب می آید که در اثر آن روده دچار باد ،التهاب و عفونت شده ، به صورتی که خروج مدفوع و باد با سختی انجام می گیرد ،نام این بیماری در علم نوین (التهاب کولون) است.
حکیم جرجانی قولنج را نوعی بیماری خاص روده‌ها می‌داند که با درد و اختلال در دفع مدفوع تظاهر می‌یابد و این بیماری اغلب در کولون اتفاق می‌افتد.از دیدگاه جرجانی انسداد روده باریک از تعریف قولنج حقیقی خارج گردیده و تحت عنوان یلئوس بیان می‌شود. وی اسباب قولنج را در پنج دسته قولنج ثفلی، سدی، ریحی، ورمی و التوایی طبقه‌بندی کرده است.

پیشگیری قولنج

تمام خوراکی هایی که گرم کننده معده و کلیه باشد و پیشگیری از عدم هضم غذا در معده کند و ادرار را به صورت کامل دفع کند که بخارات و ریح آن در بدم اجتماع پیدا نکند از موارد پیشگیری به حساب می آیند .
خوردن کاسنی :امام صادق (ع)فرموده اند هر کس شب را به صبح آورد در حالیکه در شکم او 7 برگ کاسنی باشد از بیماری قولنج در آن شب به خواست خدا در امان میباشد.
کاسنی چون هاضوم است و حرارت غیر غریزی را پایین می آورد تاثیر روی پیشگیری از قولنج دارد .
خوردن زردک :در روایت آمده است که زردک امان از قولنج و بواسیر است و بر جماع کمک میکند. گرم کننده کلیه و دفع بخارات توسط کلیه خواهد کرد و معده را گرم میکند.
خوردن سنبل الطیب
خوردن 7 عدد خرما در هنگام خواب:پیامبر اکرم(ص) میفرمایند هر کسی 7دانه خرما در هنگام خواب بخورد از قولنج ایمن میشود و انگل های شکمش هم کشته میشود.
انجیر:پیامبر (ص”)میفرمایند خوردن انجیر نقش پیشگیرانه از بیماری قولنج دارد.
نمک دریا: در روایت آمده است که کسی که غذایش را با نمک شروع و با نمک به پایان رساند،از بیماری قولنج در امام خواهد بود .
هاضوم ، سیاهدانه ، زیره ، زنجبیل ، سیر و پیاز همراه غذا ،کدو یا سویق کدو ، نمک و آویشن در کنار غذا .

پرهیزات قولنج

خوردن همزمان تخم مرغ و ماهی : امام رضا(ع)میفرمایند بپرهیز از اینکه تخم مرغ و ماهی را هم زمان با هم بخوری چرا که هر گاه این دو با هم خورده شوند ،قولنج ،باد ،بواسیر و دندن درد می آورد.
حمام رفتن با شکم پر : امام رضا (ع) فرمودند داخل شدن به حمام با شکم پر باعث قولنج میگردد.
جماع با شکم پر در اول شب: امام رضا (ع)میفرمایند در اول شب خواه در تابستان خواه در زمستان با همسرت آمیزش نداشته باش زیرا در این هنگام شکمت از غذا پر بوده و موجب بیماری قولنج میشود.
خوردن خربزه با شکم خالی
خوردن غذا های دیر هضم
افراط در خوردن ماست و دوغ :مخصوصا برای سردمزاجان (مصرف با مصلح آن {زنیان}صورت گیرد)

درمان قولنج

انجیر:حضرت علی (ع)میفرمایند خوردن انجیر انسداد هارا نرم میکند و برای باد قولنج مفید است،در روز از آن بسیار ولی در شب اندک بخورید.

کدو :امام صادق (ع)فرمودند کدو برای بیماری قولنج مفید است.
کاسنی:باعث هضم آسان غذا میشود و از رسیدن فضولات به دیواره ی روده جلوگیری میکند .
خوردن هاضوم بعد از هر وعده غذایی
مصرف زعفران
شکر نیشکر
حجامت
ماساژ موضعی با روغن اسفند
مصرف حبوبات :باعث دفع باد(ریح) از داخل معده و روده میشود.
مصرف روغن زیتون با آب گرم

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام استاد خسته نباشید ای کاش در مورد قولنج گرفتن انگشتان دست هم نکته ای می‌گفتین تا ببینیم این طب مدرنی ها که میگن قولنج دستتونا بگیرین در پیری لرزش دست میگیرین واقعیت داره یا نه ؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا