ماساژسبک زندگی اسلامیسیستم گوارش

قولنج

✅✅قولنج :

قولنج، مرضی است که در روده‌ی بزرگ(قولون) به‌خاطر احتباس غیر طبیعی  ایجاد می‌شود که امروزه به آن اسپاسم و گرفتگی عضلات گفته می‌شود.

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که شخص در اثر مصرف غذاهای دیرهضم و سنگین و سرد وگرم شدن و… دچار خلط غلیظ بلغم در روده ها شده که به واسطه آن بخار و ریح هایی در بدن او تجمع پیدا می‌کند وچون این بخارات وریح ها راه خروجی ندارند، پس ازطرفی به سمت کبد رفته و وارد خون شده ودر کل مفاصل جذب می‌شود وسبب گرفتگی عضلات شده از طرفی باعث التهاب و گره‌خورده گی در بخش کولون روده‌ها می‌شود که این خود، باعث عفونت و سردی روده‌ها شده و  درد و کرامپ های شکمی را بدنبال دارد.

حکیم جرجانی قولنج را بیماری خاص روده می‌داند که با درد و اختلال در دفع مدفوع تظاهر پیدا می‌کند، خاصه در امعاء غلیظ افتد.

 

✅علامت و نشانه‌های قولنج:

درد شکمی است که اصولا از سمت راست شروع‌شده و به سمت ناف و حتی لگن کشیده می‌شود و با اجابت مزاج درد تخفیف پیدا کرده و کمتر می‌شود  . چون عامل ایجاد آن ریاحِ متحرک میباشد پس موضع درد هرازگاهی تغییر پیدا می‌کند و گاه تا پشت شانه‌ها هم کشیده می‌شود. که گاهی با سردی دست وپا وتنگی نفس  همراه است.

اگر درد زیاد شود باعث رنگ‌پریدگی و سردرد  و سرگیجه می‌شود که علت آن حرکت بخارات به سمت سر میباشد.

 

❇️❇️انواع قولنج:

❇️گاه سُده و گرفتگی هایی در داخل روده، بواسطه سردی وخشکی روده ها توسط غذاهای هضم نشده بوجود می آید  وباعث قولنج می‌شود… که با ماساژ وروغن مالی شکم و گذاشتن کیسه نمک گرم  دفع می‌شود.

❇️گاهی بلغم غلیظ و لزج که در داخل روده‌ها به‌وجودآمده سبب انسداد وثقل روده شده و باعث قولنج می‌شود که با تنقیه درمان می‌شود.

❇️ گاهی باد و بخارهای غلیظ بر اثر کمی حرارت در روده‌ها به وجود می‌آید که نتوانسته بخارات را به تحلیل ببرد که درمان آن دفع باد توسط بادشکن هایی مانند زیره و.. میباشد.

❇️گاهی فشار ناشی از تنگ شدن روده‌ها  سبب قولنج شده که درد در سمت کبد وطحال بعد از غذا ایجاد می‌کند که با مصرف سویق برنج به‌همراه روغن حیوانی قبل‌از خواب، سبب گشادی روده‌ها می‌شود.

❇️گاهی وجود باد وهمچنین التهاب روده وبافت های اطراف آن مانند رحم، کبد و..  باعث دررفتگی و یا پیچیدگی روده شده که با قولنج گیری و ماساژ درمان می‌شود

❇️گاهی فتق و بیرون‌زدگی روده‌ها، باعث درد قولنج شده

✅✅فرق بین درد سنگ کلیه و قولنج :

درد قولنج در کل شکم بوده و شروع آن از سمت راست به  ناف ومقعد میباشد، ولی درد سنگ کلیه، درد در کمر وگُرده به همراه حبس وبرگشت ادرار میباشد.

 

✅✅عوامل ایجادکننده قولنج  :

✔️نزدیکی داشتن با شکم پر (طبق روایت)

✔️حمام رفتن با شکم پر (طبق روایت)

✔️مصرف همزمان تخم مرغ و ماهی ( روایت)

✔️نزدیکی اول شب

✔️مصرف خربزه ناشتا

✔️مصرف زیاد کمأ نوعی سیب‌زمینی که در منطقه سیستان کاشته می‌شود.

✔️یبوست وداشتن مدفوع سفت و خشک

✔️به تاخیر انداختن اجابت مزاج

✔️نگه‌داشتن بسیار باد درون شکم

✔️مصرف غذاهای دیرهضم و سنگین

✔️تغییر ناگهان حرارت درون وبیرون مانند نشستن جلوی کولر(باد سرد) ، زمانی که بدن عرق کرده یا مصرف آب یخ یا مصرف غذای سرد

✔️ترس ودلهره

✔️ورزش های سنگین

✔️کسانی که غلظت خون دارند

✔️چشم زخم

 

👈👈 چه کسانی بیشتر در معرض قولنج قرار می‌گیرند؟؟؟

کسانی که به واسطه نجویدن غذا یا مصرف زیاد مایعات هضم ضعیفی دارند(معده های ضعیف) و یا زیاد پرخوری و درهم خوری دارند بیشتر مستعد ابتلا به قولنج هستند، چراکه روده‌ی این افراد دچار سردی شده وبیشتر تولید ریح وگاز می‌کند.

 

👈👈چراباید قولنج را فوراً درمان کرد؟؟؟

بخارات وریاح ناشی از قولنج باعث ریزش وجذب در مفاصل شده که سبب پوکی استخوان وخوردگی آن می‌شود.

 

 

✅✅تدابیر درمانی قولنج :

مصرف خوراکی‌هایی که روایات از آن به عنوان‌ پیشگیری ودرمان کننده قولنج یادشده :

 •  انجیر
 • کاسنی
 • نیشکر
 • زردک
 • آب نیسان
 • روغن زیتون
 • سنجد و سویق
 • خرما قبل از خواب
 • کدو حلوایی
 • حبوبات وپیاز، که دفع ریح می‌کنند
 • همچنین مصرف
 • هاضوم
 • زیره وعسل
 • زنجبیل وعسل
 • نان وسیر خام
 • زنیان و گردو
 • بادرنجبویه
 • زعفران
 • مصرف صاف کننده خون
 • وتمام خوراکی هایی که گرم کننده معده وکلیه ها میباشد
 • حجامت
 • حقنه کردن
 • بستن زیر شکم با فانوسخه
 • روغن مالی روده درجهت عقربه های ساعت
 • توسط روغن های گرم مانند زیره، شوید، بابونه
 • تحرک داشتن که منجر به عرق کردن شود
 • قولنج گیری

شیاف از پیه حنظل به همراه شکر سرخ ونمک داخل مقعد قرار دهید. ممکن است بعد از آن دچار دلپیچه شوید که با مصرف جوشانده  زیره وگشنیز وآویشن وانجدان رومی وانار دلپیچه درمان می‌شود.

 

❇️استفراغ کردن برای کسی که دچار قولنج شده خطرناک است.

❇️درزمان قولنج از خوردن و آشامیدن باید امتناع کرد.

 

قولنج  معده و روده (کولیت)

بهتر است کمر را با روغن اسفند یا زیتون مالش داده و با کمی فشار قولنج فرد را بگیرند ولی در صورت عدم توانایی این عمل می توانند سویق کدو یا رنده شده کدو با شکر سرخ را سه قاشق غذا خوری به خورد بیمار دهند . کمی اسفند داخل آب جوش ریخته درب آن را گذاشته و بعد از 10 دقیقه صاف کرده و آب آن را بنوشد .

فردی که مدام قولنج می کند باید دائم نمک طبیعی (دریا یا سنگ نمک) مصرف کند و سنگ نمک همراه داشته باشد و غذا ها را بسیار زیاد بجود.

قُولِنج قُولِنج

تمام قولنج هایی که ایجاد می شود از ضعف هضم در معده است و گاز ایجاد شده از عدم هضم غذا به هر عضوی که برسد آن عضو را دچار گرفتگی و درد یا قولنج می کند برای همین همه قولنج ها و راه درمان آن ها را بیان می کنیم در این بخش .

خوردن جوشانـده ریشهي درخت »بـادام«  یا میوه »بنه«  ترشی یا سوپ »تره« »آلبالوي تلـخ« »اقحوان« خوردن »روغن بادام شیرین«، بهار نارنجخوردن خام »تره« به همراه غذا یا به تنهایی میوه »انبه خوردن مغزمقشـر دانه هاي »خارخسک« ، جوشانـده  »سـنا« با عسل ، جوشانـده غلیظ »تخم کتان« علاوه بر رفع قولنج های انسانی در رفع قولنج حیوانات هم موثر است  ، مرباي »اگیر ترکی«، خوردن بـذر »مخلصه« خورده سوپ جو به همراه تره و سرکه بسیار نافع است خیسانده انجیر داخل سرکه ، فندق »اسـطوخودوس« »پرتقـال«، »نارنـج«، »جو«، »خشـخاش«، »رازیـانه«، »ریحان«،»زیتون«، »سوسنبر«، »کرفس« براي قولنج مفید میباشند.

خوردن برگ کوبیـده »نارون« با »فلفل« علاوه بر قولنج های کلی جهت درمان قولنـج روده  توصـیه شـده است. »عسل« باد شکن بوده براي معالجه قولنج روده تجویز شده است.

قولنج کبد

« روغن میوه »زیتون« به تنهایی یا به همراه سرکه بدون آب یا به سه جرعه آب ولرم علاوه بر رفع قولنج های کلی  براي قولنج هاي کبدي اثر مفید دارد.

1- اگر ساقه زیرزمینی »مَرغ« را با مقداري ریشه شیرین بیان بجوشانید، معالج قولنج کبدي است. سرشاخه هاي گلدار»ناخنـک« براي قولنـج کبـدي تجویز میشود. برگ »غافت« براي قولنـج کبـدي سودمنـد میباشـد به صورت جوشانده و ضـماد برگ »علـف هزارچشم« برای همین نوع قولنج ها مفید است .

 

قولنج کلیه

خوردن جوشانـده برگ »اقحوان کوچـک« با آب »عسل«، همراه با گل آن قولنـج کلیوي را باز میکنـد. ضماد برگ »علف هزار چشم« براي درمان قولنج کلیوي تجویز میشود که سه ساعت روی کلیه بسته شود . جوشاندهي گیاه »دم اسب« در بیماري قولنجهاي کلیوي اثر قاطع دارد. آثار شـفابخش نوشـیدن شـربت »کاکل ذرت« به زودي ظـاهر میشود. سویق سیب یا کمپوت سیب با شکر نی شکر هم تاثیر بسیار سریع دارد .

پیچش هایی که در بدن و یا در هر عضوی ایجاد شود مربوط به قولج و گاز های اضافه درگیر شده در عضو هایی مثل روده و معده می باشد که درمان آن هارا هم جداگانه آورده ایم .

پیچش رودهها

اگر دانه هاي »ارزن« را ساییده، با نمک مخلوط کنید، در کیسهاي بریزید و روي آن بنشینید مفید است و حتی می توانید این کیسه را روی شکم و روده ها بگذارید . مالیدن شکم با روغن زیتون یا اسفند به صورت جهت عقربه های ساعت به دست دیگری می تواند مفید باشد . زیر شکم به پشت کمر بسته و قولنج گیری انجام شود .

 

پیچش صفراوي معده

»روغن تخمه کدو« جهت مداوا، دارویی بی نظیر است. این دل پیچه هایی که علت صفراوی دارد بیشتر با سویق کدو هم بر طرف می شود ولی قولنج در این موارد و تمام دل پیچه ها مفید است چون ماده صفرا زمانی که در روده ها ماندگار شود دل پیچه ایجاد می کند و آزار دهنده است که با قولنج این ماده به راحتی از روده ها خارج می شود و به سمت روده بزرگ خواهد رفت .

امتیاز کاربر: 2.6 ( 10 نتایج)

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. تشکر
  خیلی عالی
  توی قولنج کلیه سویق زردک هم خوبه؟
  میشه درمانها رو گیاهانی بگین که در دسترس همه باشه
  ممنون

 2. مطالب بسیار جالب و کارآمد
  فقط در مطالب در اکثر مقالات غلط های نوشتاری به وفور یافت می‌شود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا