تدابیر بارداری

قولنج بارداری

قولنج بارداری

هنگامی که زن باردار میشود رسالت خویش را پذیرا گشته و امانت سنگین که خدا به دوش او گذاشته است خود را آماده برای بسیاری از تغییرات و زیبایی ها می کند.

حکمت ایجاد قولنج بارداری

بیشتر خانم ها باورهای نادرستی از بارداری دارند بر اساس مطالعات محققان بارداری فوائد زیادی بر جسم مادر دارد از جمله کاهش ابتلا به سرطان ؛درمان سریع بیماری ام آس ؛ افزایش قدرت ساخت سلولهای کبد و از همه مهمتر جوانسازی پوست و صورت زنان و جلوگیری از پیری زودرس می باشد .البته در این دوران تحولات زیادی در بدن مادر به واسطه وجود جنین ایجاد میشود ولی با آگاهی دادن خانم ها قبل از بارداری میتوان کمک زیادی به مادر باردار برای گذراندن دوران خوب و خاطره انگیز و گذر کردن راحتتر از این دوران کرد  پس باید بدانیم که تمام فعل و انفعالاتی که در بدن در زمان بارداری ایجاد می شود حکمتی در آن نحفته است که در سلامت مادر و جنینش نقش خواهد داشت مثل قولنج که در ادامه خواهیم گفت .

علت اصلی قولنج بارداری و پیشگیری از آن

از اصلی ترین مشکلات قولنج در بارداری ضعف معده مادر است که چون معده در این ایام نیاز به غذای بیشتر دارد و هضم بالاتری می خواهد بدن حرارت معده را بالا برده و قولنج ایجاد می کند که یکی از تدابیری که قبل از بارداری باید انجام داد اصلاح معده و بالا بردن قدرت هضم و جذب آن است که سلامت  این عضو نقش زیادی را در سلامت  این دوران و تحولات  آن ایفا میکند . سردی معده اگر قبل از بارداری  درمان نشود باعث ایجاد بعضی درد ها و….میشود یکی از آنها قولنج بارداری است .

همان طور که گفته شدعلت اصلی قولنج بارداری هضم ضعیف معده و سردیه آن قبل از بارداری که علتش به واسطه نجویدن غذا خوردن غذاهای دیر هضم و پرخوری و مصرف زیاد مایعات و…به وجود می آید.

قولنج بیماری است که در روده بزرگ به خاطر حبس مواد غیرطبیعی ایجاد میشود که امروزه اسپاسم و گرفتگی عضلات نام دارد واین بیماری زمانی به وجود می آید که شخص با مصرف غذاهای دیر هضم و سنگین و سردو گرم شدن دچار خلط غلیظ بلغم در روده ها شده که به واسطه آن بخارها و ریح ها در بدن راه خروجی ندارد پس به سمت کبد رفته و وارد خون شده و در کل مفاصل جذب می‌شود و سبب گرفتگی عضلات میشود و از طرف دیگر باعث التهاب و گرفتگی در بخش کولون روده ها می شود که این خود باعث ایجاد عفونت سرد در روده ها و درد و انقباضات شکمی میشود .

علت های دیگر قولنج بارداری

حال که گفته شد علت قولنج در بارداری به سبب  هضم زیاد و جذب بالای جنین بدن است که طلب غذای بیشتری میکند  در مقابل ناتوانی معده مادر برای هضم بهتر باعث ایجاد بخارات و حرارت زیاد در بدن می شود این بخارات در قسمت های که دچار ضعف هستند مثل رودها میریزند و فرد دچار قولنج میشود همچنین حرارت زیاد که علت اصلی آن وجود رطوبت است برای بیرون راندن این رطوبت مرتب حرارت مادر بالا می‌رود ومادر دچار غلبه صفرا میشود به خاطر جذب رطوبت قولنج در ماه‌های آخر بارداری بیشتر می شود .

💠افتادگی رحم 

افتادگی رحم روی مثانه به سبب بزرگ شدن جنین  باعث  میشود رطوبت مثانه کامل تخلیه نشده و این عدم تخلیه باعث ایجاد رطوبت اضافی در رحم شده و چون راه خروجی ندارد باعث ریزش رطوبت به اعضای دیگر مثل روده و کمر میشود و ایجاد قولنج میکند تفاوت این قولنج با قولنجی که در از عدم هضم غذا ایجاد می شود در این است که کسی که از عدم هضم غذا ایجاد قولنج کرده بیشتر بعد از غذا رچار این عارضه می شود و معمولا اشتهای به غذا برای آنها بسیار کم است ولی در افرادی که به دلیل افتادگی رحم باشد با بستن کمر به زیر شکم و بالا نگهداشتن آن سریع خوب خواهند شد  .

درمان قولنج بارداری

اگر زنی در بارداری قولنج کرد چه درمانی باید تجویز کرد ؟

چون این دوران نمی توان به این راحتی از آنها قولنج گرفت و احتمال سقط را باید مد نظر گرفت باید هم در تجویز دارو و خوراکی برای آنها احتیاط کرد و هم اگر نیاز به قولنج گیری شد از روش های قولنج گیری مخصوص بانوان استفاده کرد که ضرری به جنین و مادر در این دوران نرسد .

💠اولین راهکار که باید انجام دهیم کمک به هضم بیشتر معده است خوب جویدن غذا است که بسیار اثر گذار است و باعث ترشح بزاق بیشتر و هضم اسانتر در معده می‌شود . برای همین استفاده از نان خشک به همراه همه غذا ها برای مادر لازم و ضروری است و حتی الامکان هاضوم را کنار همه غذا ها استفاده کنند نگران نباشید هاضوم مسقط نیست و خطری برای جنین شما ندارد و بالعکس هم خونرسانی را به جنین زیاد تر کرده و هم هضم را بالاتر برده و نیاز های غذایی بچه را بیشتر تامین می کند .

💠استفاده از زیره برای دفع باد و سیاهدانه برای گرم کردن معده بسیار اهمیت دارد . سویق کدو سرکه و نمک و استفاده از بابونه و بادنجبویه خوردن لوبیا بسیار کمک کننده است  لوبیا و نخود بادهای اضافی را از بدن دفع کرده و متوجه مفاصل و درگیری و ایجاد قولنج نخواهد شد .

💠خوردن ۷ عدد انجیر موقع خواب .گذاشتن کیسه نمک روی موضع .روغن مالی با روغن گرم مانند روغن اسفند یا بادام تلخ نیز و بستن شکم بسیار تایر گذار است پس بیستن شکم یا همون فانسخه درمان بسیار نافعی است که در این دوران توصیه میشود .

 

💠قولنجگیری  روش آخری است که بعد از انجام تدابیر بالا انجام میشود این روش به این صورت است

  • زیر شکم محکم بسته شود
  • مادر باردار به صورت دو زانو قرار بگیرد
  • دست پشت گردن مادر قرار میگیرد و با دست با فشار کمی دست های مادر به سمت بالا کشیده میشود این فشار به صورت آرام باید انجام شود تا مشکلی برای جنین و فشار به بند ناف ایجاد نشود .

 

 

این بهترین روشی است که برای قولنج گیری در بارداری انجام می شود و خطری مادر و جنین او را تهدید نخواهد کرد .

 

آیا بادکش در رفع قولنج بارداری موثر است ؟

در طب سنتی بادکش توصیه شده چون باعث خون‌رسانی و گرم شدن عضو و رفع ریح میشود از موضع درد می‌شود ولی اشکال اساس که دارد این بادکش باعث انحراف خون از جنین به سمت پوست می‌شود و باعث ایجاد سقط می‌شود پس باید بر حسب یک درصد احتمال  سقط از انجام این بادکش در بارداری خودداری شود .

 

امتیاز کاربر: 2.15 ( 6 نتایج)

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا