زناشوییآداب زناشوییزنان و زایمان

نشانه های زنان عقیم چیست ؟

نشانه های زنان عقیم چیست ؟

سوال ذهن بسیاری از افراد است که اگر خواستیم ازدواج کنیم از کجا بفهمیم همسرمان عقیم است یا باردار می شود ؟

این مقاله پاسخ این سوال را به شما خواهد داد .

بهترین زنان از نگاه پیامبر اعظم (صل الله علیه و آله و سلم )زنان ولود و زایا هستند .

بحث ازدواج و فرزند آوری جایگاهش آنقدر بالاست که پیامبر در نکاتی که برای انتخاب همسر خوب برای افراد بیان می کنند ولود بودن و فرزند آوری را جزو صفات نیک یک زن بیان می کنند .

در صحیحه جابربن عبدالله آمده، که وى گفت: ما، در نزد پیامبر(ص) بودیم. حضرت فرمود:

«ان خیر نسائکم الولود الودود العزیزة فى اهلها الذلیلة مع بعلها…» بهترین زنان شما زنى است که زایا و مهربان و عزیز در میان خویشاوندان خود و فرمان بردار شوهرش باشد.

در مورد زنان که حضرت می فرمایند بهتر است عزیز در خانواده خود باشد و ذلیل نزد شوهرش باید بدانند که اگر زنی در خانواده عزت ندیده باشد مطمئنا کمبود هایی در محبت داشته که اگر این محبت ها در خانه همسر جبران نشود باعث جدایی خواهد شد و زنی که اغنای از محبت و عزت باشد هم محبت کردن را خوب می داند و هم عزت به شوهر دادن را خوب بلد است و این در تربیت فرزند بسیار مفید می باشد و همین زن خودش را در مقابل شوهر

کوچک می شمارد و فرزندان ولایت مداری خانه و حرمت پدر را نگه داشته و به نسبه مرد هم بیشتر محبت خواهد کرد آیه قرآن در این باره می فرماید (الرجال قوامون علی النساء) نه به این معنی که باید پادشاه باشد و ظلم در حق زیر دستانش کند به این معنی که یک نفر باید سکان دار این کشتی یعنی خانواده باشد که بهتر است مرد این سکان را به دست بگیرد تا کشتی به خوبی و در کنار همسر خوب و با تواضع هدایت شود .

در صحیحه عبدالله بن سنان از امام صادق(ع) نقل مى کند:

مردى نزد پیامبر خدا (ص) آمد و گفت: اى پیامبر خدا! دختر عمویى دارم که زیبایى، خوش صورتى و دین او را مى پسندم، ولى نازاست.

پیامبر(ص) فرمود: با وى ازدواج نکن، زیرا یوسف بن یعقوب با برادرش دیدار کرد و از او پرسید: اى برادر! چگونه پس از من توانستى با زنان ازدواج کنى؟ او گفت: پدرم به من فرمان داد و گفت: اگر مى توانى نسلى پدید آرى که زمین را آکنده از تسبیح سازند، چنان کن. او گفت فرداى آن روز مردى دیگر نزد پیامبر(ص) آمد و همانند آن سخن را به پیامبر(ص) رسانید. آن حضرت به او گفت: با زن سوءاء اما زایا، ازدواج کن، زیرا من در روز قیامت با فزونى تان بر امت ها مباهات مى کنم راوى گفت: من به امام صادق(ع) گفتم: «سوءاء» چیست؟ امام فرمود: زشت منظر.

همانگونه که مى نگرید پیامبر(ص) از ازدواج با زن نازا، نهى و به گفته یعقوب پیامبر(ع)، استدلال مى کند که فرمان داد ; باید نسلى به وجود آورد که بر روى زمین تسبیح گوى باشد. و نیز پیامبر(ص) به ازدواج با زن زشت روى و زایا، امر کرد. روشن است که مقصود آن نیست که ازدواج با زن زشت، مستحب است، چه آنکه سخنان دیگر پیامبر(ص) روشنگر آن است. مانند:«افضل نساء امتى اصبحهن وجها و اقلهن مهرا» از این رو، مراد پیامبر(ص) آن است که زایایى همسر و بارورى و زایمانهاى فراوان او بسیار پسندیده است. آن گونه که در تردید میان زن زیباى نازا و زن زشت روى زایا، دومى، ترجیح دارد.

هم چنین سخنان یعقوب(ع) چنان مى رساند که زیادى فرزند و سنگینى زمین از فرزندان تسبیح گوى، در همه آیینهاى الهى، مستحب است.

عقیم چیست ؟

عقیم بودن به زنانی که آبستن نمی شوند و نمی توانند فرزند بیاورند عقیم یا نازا و یا عقر گفته می شود و گاهی زنانی را که بد زایمان می کنند و به دشواری و سختی باردار می شوند را از همین اصطلاح استفاده می کنند و به آنها عقیم گفته می شود .

سبب و علت عقیم شدن چیست ؟

سوء مزاج رحم

سبب عقر يا سوى مزاج رحم است مثل سرد شدن رحم که در حدیث معروف در سفارشات پیامبر اکرم صلوات الله و سلامه علیه به امیر المومنین علیه السلام فرمودند : عروس را در هفته اول از لبنيات و سركه و گشنيز و سيب ترش منع كن.

على (ع)، عرضه داشت: چرا از اين چهار چيز او را جلوگيرم؟ فرمود: زيرا رحم به اين چهار چيز نازا شود، و حصير خانه بهتر از زن نازاست- على (ع) پرسيد سركه چه عيب دارد؟ فرمود: چون اگر پس از خوردن سركه حيض بيند هيچ وقت‏ بطور كامل پاك نشود ، و گشنيز حيض را برانگيزد و زايمان را مشكل كند، و سيب ترش حيض را قطع نمايد و بيمارى پديد آرد.

دیر باردار شدن

زنانی که در سنین جوانی باردار نمی شوند تخمدان های ضعیفی خواهند داشت چون در هر ماه که تخمک پخش می شود اگر رحم آن را جذب نکند باعث ضعف در تخمدان ها می شود ولی اگر بگیرد به تخمدان دوسال در زمان شیر دهی و بارداری فرصت استراحت می دهد تا تخمدان ضعیف نشود .

شاید هزار دلیل بتوان گفت که کسانی که دیر باردار می شوند احتمال باردار شدن ضعیف تری نسبت به افرادی که در اوج حرارت و شهوت صالح هستند دارند که بهترین زمان برای آن در کتاب جلد سه وقایه ذکر شده است.

اخلاط فاسد

زنانی که خون فاسد در بدن زیاد دارند یعنی به هر دلیل مثل سردی رحم نتوانسته خون در عادت ماهیانه خوب دفع کنند باعث کثیفی خون شده و حرارت موجود خون بدن را سوزانده است و همین باعث اجتماع خون کثیف در رحم و نازا شدن زن می شود .

آب و لبنیات

شاید خنده دار باشد ولی مایعات و مخصوصا آب و از بین آب ها سرد ترین آب ها و یخ ترین آب ها باعث نازایی می شود چون آب و مایعات بدن برای دفع باید به مثانه ریزش کنند و زمان هایی که بدن نتواند رطوبت های اضافی را از مثانه به هر دلیلی دفع کند باعث جذب شدن این رطوبت ها از رحم می شود و دیواره های رحم را مرطوب و باعث ورم رحم یا سردی رحم یا میوم یا کیست شده و گاها به تخمدان ها اثر گذاشته و آن ها را پلی کیستیک خواهد کرد .

نشانه های زنان عقیم (نازا)

علامت و نشانه های یک خانم عقیم و نازا و یا حتی خانمی که دیر باردار می شود و یا حتی خانمی که زایمان سخت دارد این امور می باشد :

رقت خون طمث ( عادت ماهیانه )

قلت خون طمث ( خونریزی در دوران عادت بسیار کم باشد ) گاهی این علت به صورت لکه بینی های شدید هم ظاهر می شود و دوران عادت فرد را تا بیش از 10 روز ادامه دار می کند .

روش بودن رنگ خون طمث : به صورتی که مثل خون آبه خارج می شود رحم وظیفه اش دفع فضولات و خون های فاسد است و اگر سرد شود نمی تواند خون فاسد را از خون صالح جدا کند به همین جهت خون های تمیز را از رحم دفع می کند و این نشانه سردی بسیار شدید رحم  است که اگر این رحم خونابه یا چیزی شبیه به آب از رحم به جای خون دفع کند علامت نازایی خواهد بود .

متفاوت بودن نبض و صلابت او و سفيدى رنگ چهره به طوری که دائم رنگ چهره پریده باشد و بعضا پوست چهره آنها رمق و شادابی ندارد ( به عکس زنان ولود و فرزند آور همیشه چهره های سرخ و گلگون دارند و عادت بسیار قوی در خونریزی از طمس به طوری که زیاد باید نوار بهداشتی عوض کنند و خون های سیاه و لخته های غلیظ دفع می کنند که این نشانه ها را زنان عقیم به هیچ وجه ندارند )

افرادی که مو در عانه و زیر بغل آنها نروییده است نشان از این است که این فرد عقیم است و بارور نخواهد شد مگر اینکه درمان شود و مردانی که رشد مو در بدن و سر و صورت آنها نرویید و را کم رشد است به همین نسبت در فرزند آوری ضعیف تر می باشند که این افراد هم نیاز به درمان و اصلاح طبیعت دارند و باید بیشتر در تغذیه و … مراعات کنند .

افرادی که حلال ناخن های کمی دارند هم همانند مو در بدن و عانه می باشد و حلال ناخن ها نشان از بارور و نابارور بودن افراد را می رساند که هر چه این حلال در ناخن افراد بارز تر باشد نشان باروری بیشتری دارند و هر چه این حلال کمتر باشد نشان از باروری و قوه باه و شهوت کمتری برخوردارند.

اینها جزو نشانه های ظاهری و جسمی افراد بود که ضعف آنها بیشتر از جانب کمی یا زیادی یک طبیت و یا مزاج آنها می باشد .

 زنان ولود (مقابل عقیم)

خانم هایی که تعریق بدن زیاد دارند رفع خوبی از رطوبت دارند و رطوبت های اضافی بدن به رحم ریخته نمی شود و همین باعث ولود بودن آنها خواهد شد .

خانم هایی که از لبنیات زیاد استفاده می کنند و مایعات زیاد می خورند باید بدانند در معرض عقیم شدن قرار گفته اند و خود نمی دانند .

خرما قدرت باروری را زیاد می کند هر چه بیشتر مصرف شود تاثیر بیشتری خواهد گذاشت .

از دیگر نشانه های ولود بودن

نشانه های ظاهری و جسمی افراد هم بیان گر ولود بودن آنها می باشد که این هم از بحث طبیعت آنها جدا نیست چون نشانه های ظاهری افراد نشان از طبیعت و مزاج هر فردی خواهد داد که کامل آن در بخش طبیعت خواهد آمد ولی در این بخش یک سری نشانه های خاص در جسم را بیان می کنیم که افراد بدانند نشانه افرادی که اهل بیت علیهم السلام برای انتخاب همسر بیان کرده اند چه نشانه های ظاهری دارند و اینکه آنها اهمیتشان بر فرزند آوری بوده و مطمئنا این هدف را مد نظر گرفته اند و ما هم باید این هدف را مد نظر بگیریم .

امیر مؤمنان (علیه السلام): فرمود: زن بزرگ چشم، گندم گون، بزرگ کپل، چهارشانه بگیر و اگر چنین زنی را نخواستی صداقش و مهرش با من.

افرادی که چشمان بزگ دارند و چهره آنها به سمت گندم گونی می رود و سفید کامل نیستند طبیعت گرمتری دارند و این نشانه جزو نشانه های افراد با طبیعت گرم و مرطوب می باشد که در فرزند آوری بسیار موفق خواهند بود حتی در مردان هم از قوت بیشتر و اسپرم قوی تری برخوردار هستند اگر این نشانه ها را داشته باشند .

از امالی صدوق از امام (علیه السلام): عقل زنان در زیبایی آنهاست، و زیبایی مردان در بسیاری عقل آنها، پیغمبر وقتی می خواست زن بگیرد، یکی را می فرستاد تا او را ببیند و می فرمود: گردنش را بو کن که اگر آن خوشبو باشد بویش خوب و طیب است، و اگر غوزک پایش پرگوشت باشد؛ فرجش پرگوشت خواهد بود.

پر گوشتی فرج و پر گوشت بودن غوزک پا هم از نشانه های افراد گرم و تر می باشد که به دلیل گرمای آنها باعث دفع رطوبت اضافی و فضولات بدن خواهد شد و به همین جهت این افراد افراد خوشبویی هم می باشند چون فضولات اگر در بدن زیاد باشد در زمان تعریق بدن و خارج شدن این فضولات و رطوبات بدن را بد بو خواهد کرد به همین جهت نبی مکرم اسلام صوات الله علیه و آله این قدر کم غذا می خورند که بوی بدن ایشان همانند گل محمدی بوده است .

از امیرالمؤمنین (علیه السلام): هر که همبستری شایسته می خواهد؛ زن کوتاه قد و چهار شانه، گندمگون بگیرد، و اگر لذت نبرد مهرش به عهده من است.

و دیگر اینکه افراد چهارشانه هم از بارز ترین افراد گرم و تر می باشد که بیشتر افراد با طبیعت دم و پر خون چهار شانه می باشند .

و فرمودند: بهترین زنان آنها هستند که: خوشبو، طباخ (خوش غذا) خوبی باشد، اگر خرج کند در راه صحیح و خوب خرج کند، و اگر امساک نماید به روش صحیح باشد. و این گونه زنان از کارگزاران الهی هستند و کارگزاران خدا پشیمانی و نکبت نخواهد داشت.

 

امتیاز کاربر: 3.85 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا