زناشوییآداب زناشوییزنان و زایمان

نشانه های زنان عقیم چیست ؟

نشانه های زنان عقیم چیست ؟

سوال ذهن بسیاری از افراد است که اگر خواستیم ازدواج کنیم از کجا بفهمیم همسرمان عقیم است یا باردار می شود ؟

این مقاله پاسخ این سوال را به شما خواهد داد .

بهترین زنان از نگاه پیامبر اعظم (صل الله علیه و آله و سلم )زنان ولود و زایا هستند .

بحث ازدواج و فرزند آوری جایگاهش آنقدر بالاست که پیامبر در نکاتی که برای انتخاب همسر خوب برای افراد بیان می کنند ولود بودن و فرزند آوری را جزو صفات نیک یک زن بیان می کنند .

در صحیحه جابربن عبدالله آمده، که وى گفت: ما، در نزد پیامبر(ص) بودیم. حضرت فرمود:

«ان خیر نسائکم الولود الودود العزیزة فى اهلها الذلیلة مع بعلها...» بهترین زنان شما زنى است که زایا و مهربان و عزیز در میان خویشاوندان خود و فرمان بردار شوهرش باشد.

در مورد زنان که حضرت می فرمایند بهتر است عزیز در خانواده خود باشد و ذلیل نزد شوهرش باید بدانند که اگر زنی در خانواده عزت ندیده باشد مطمئنا کمبود هایی در محبت داشته که اگر این محبت ها در خانه همسر جبران نشود باعث جدایی خواهد شد و زنی که اغنای از محبت و عزت باشد هم محبت کردن را خوب می داند و هم عزت به شوهر دادن را خوب بلد است و این در تربیت فرزند بسیار مفید می باشد و همین زن خودش را در مقابل شوهر

کوچک می شمارد و فرزندان ولایت مداری خانه و حرمت پدر را نگه داشته و به نسبه مرد هم بیشتر محبت خواهد کرد آیه قرآن در این باره می فرماید (الرجال قوامون علی النساء) نه به این معنی که باید پادشاه باشد و ظلم در حق زیر دستانش کند به این معنی که یک نفر باید سکان دار این کشتی یعنی خانواده باشد که بهتر است مرد این سکان را به دست بگیرد تا کشتی به خوبی و در کنار همسر خوب و با تواضع هدایت شود .

در صحیحه عبدالله بن سنان از امام صادق(ع) نقل مى کند:

مردى نزد پیامبر خدا (ص) آمد و گفت: اى پیامبر خدا! دختر عمویى دارم که زیبایى، خوش صورتى و دین او را مى پسندم، ولى نازاست.

پیامبر(ص) فرمود: با وى ازدواج نکن، زیرا یوسف بن یعقوب با برادرش دیدار کرد و از او پرسید: اى برادر! چگونه پس از من توانستى با زنان ازدواج کنى؟ او گفت: پدرم به من فرمان داد و گفت: اگر مى توانى نسلى پدید آرى که زمین را آکنده از تسبیح سازند، چنان کن. او گفت فرداى آن روز مردى دیگر نزد پیامبر(ص) آمد و همانند آن سخن را به پیامبر(ص) رسانید. آن حضرت به او گفت: با زن سوءاء اما زایا، ازدواج کن، زیرا من در روز قیامت با فزونى تان بر امت ها مباهات مى کنم راوى گفت: من به امام صادق(ع) گفتم: «سوءاء» چیست؟ امام فرمود: زشت منظر.

همانگونه که مى نگرید پیامبر(ص) از ازدواج با زن نازا، نهى و به گفته یعقوب پیامبر(ع)، استدلال مى کند که فرمان داد ; باید نسلى به وجود آورد که بر روى زمین تسبیح گوى باشد. و نیز پیامبر(ص) به ازدواج با زن زشت روى و زایا، امر کرد. روشن است که مقصود آن نیست که ازدواج با زن زشت، مستحب است، چه آنکه سخنان دیگر پیامبر(ص) روشنگر آن است. مانند:«افضل نساء امتى اصبحهن وجها و اقلهن مهرا» از این رو، مراد پیامبر(ص) آن است که زایایى همسر و بارورى و زایمانهاى فراوان او بسیار پسندیده است. آن گونه که در تردید میان زن زیباى نازا و زن زشت روى زایا، دومى، ترجیح دارد.

هم چنین سخنان یعقوب(ع) چنان مى رساند که زیادى فرزند و سنگینى زمین از فرزندان تسبیح گوى، در همه آیینهاى الهى، مستحب است.

عقیم چیست ؟

عقیم بودن به زنانی که آبستن نمی شوند و نمی توانند فرزند بیاورند عقیم یا نازا و یا عقر گفته می شود و گاهی زنانی را که بد زایمان می کنند و به دشواری و سختی باردار می شوند را از همین اصطلاح استفاده می کنند و به آنها عقیم گفته می شود .

سبب و علت عقیم شدن چیست ؟

سوء مزاج رحم

سبب عقر يا سوى مزاج رحم است مثل سرد شدن رحم که در حدیث معروف در سفارشات پیامبر اکرم صلوات الله و سلامه علیه به امیر المومنین علیه السلام فرمودند : عروس را در هفته اول از لبنيات و سركه و گشنيز و سيب ترش منع كن.

على (ع)، عرضه داشت: چرا از اين چهار چيز او را جلوگيرم؟ فرمود: زيرا رحم به اين چهار چيز نازا شود، و حصير خانه بهتر از زن نازاست- على (ع) پرسيد سركه چه عيب دارد؟ فرمود: چون اگر پس از خوردن سركه حيض بيند هيچ وقت‏ بطور كامل پاك نشود ، و گشنيز حيض را برانگيزد و زايمان را مشكل كند، و سيب ترش حيض را قطع نمايد و بيمارى پديد آرد.

دیر باردار شدن

زنانی که در سنین جوانی باردار نمی شوند تخمدان های ضعیفی خواهند داشت چون در هر ماه که تخمک پخش می شود اگر رحم آن را جذب نکند باعث ضعف در تخمدان ها می شود ولی اگر بگیرد به تخمدان دوسال در زمان شیر دهی و بارداری فرصت استراحت می دهد تا تخمدان ضعیف نشود .

شاید هزار دلیل بتوان گفت که کسانی که دیر باردار می شوند احتمال باردار شدن ضعیف تری نسبت به افرادی که در اوج حرارت و شهوت صالح هستند دارند که بهترین زمان برای آن در کتاب جلد سه وقایه ذکر شده است.

اخلاط فاسد

زنانی که خون فاسد در بدن زیاد دارند یعنی به هر دلیل مثل سردی رحم نتوانسته خون در عادت ماهیانه خوب دفع کنند باعث کثیفی خون شده و حرارت موجود خون بدن را سوزانده است و همین باعث اجتماع خون کثیف در رحم و نازا شدن زن می شود .

آب و لبنیات

شاید خنده دار باشد ولی مایعات و مخصوصا آب و از بین آب ها سرد ترین آب ها و یخ ترین آب ها باعث نازایی می شود چون آب و مایعات بدن برای دفع باید به مثانه ریزش کنند و زمان هایی که بدن نتواند رطوبت های اضافی را از مثانه به هر دلیلی دفع کند باعث جذب شدن این رطوبت ها از رحم می شود و دیواره های رحم را مرطوب و باعث ورم رحم یا سردی رحم یا میوم یا کیست شده و گاها به تخمدان ها اثر گذاشته و آن ها را پلی کیستیک خواهد کرد .

نشانه های زنان عقیم (نازا)

علامت و نشانه های یک خانم عقیم و نازا و یا حتی خانمی که دیر باردار می شود و یا حتی خانمی که زایمان سخت دارد این امور می باشد :

رقت خون طمث ( عادت ماهیانه )

قلت خون طمث ( خونریزی در دوران عادت بسیار کم باشد ) گاهی این علت به صورت لکه بینی های شدید هم ظاهر می شود و دوران عادت فرد را تا بیش از 10 روز ادامه دار می کند .

جهت دیدن ادامه این مطلب
و مطالب دیگر سایت یک اشتراک در سایت خریداری کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا