بهداشت و حمام و ...پوست و مو و زیبایی

شوره سر

شوره سر

شوره ، در واقع قطعات مرده پوست است که دائما تجمع و ریزش میکند و با علائمی مانند خارش پوست ، قرمزی ، چرب شدن پوست و در نهایت ریزش مو همراه است.

علت ایجاد شوره سر چیست؟

علت اصلی ایجاد شوره سر ، هضم ضعیف معده و افزایش حرارت کبد است ؛ پس هر عاملی که موجب سرد شدن معده و ایجاد اختلال در هضم غذا شود می تواند حرارت کبد را افزایش دهد و در صورت ارتفاع گرفتن این حرارت ، شوره سر را ایجاد کند .

عواملی مانند مصرف زیاد مایعات مخصوصا آب سرد بین غذا یا صبح ناشتا، مصرف ماست و دوغ با غذا ، درست نجویدن غذا یا مصرف نان و برنج نرم و بدون سبوس ، افزایش تعداد وعدهای غذایی و یا حجم زیاد غذای مصرف شده ، میتوانند موجب اختلال در هضم غذا و سرد شدن و ضعف معده شوند بنابراین سیستم مدبره بدن برای جبران آن ، حرارت کبد را افزایش میدهد که اگر راههای خروجی بدن مانند دفع ادرار و مدفوع ، تعریق ، دفع خون از طریق عادت ماهیانه و … بسته باشند ، این حرارت در بدن حبس میشود و تا سر ارتفاع میگیرد.

بهتر است اینگونه بگوییم حرارت علت اصلی ریزش مو است ولی در افرادی که رطوبت بیشتری و سردی زیادتری مصرف می کنند بیشتر ریزش میکند چون رطوبت ریشه مو را سست کرده و خودش باعث بالا رفتن حرارت غیر غریزی می شود چون حرارت زمانی که با رطوبت مخلوط شود به بخار تبدیل می شود و به سمت سر می رود و باعث ریزش بیشتر مو میشود ولی یک سوال پیش می آید .

سوال : چرا در قدیم ریزش مو کمتر و تاسی وجود نداشته است ؟

در قدیم چون مردم از دمبه و روغن های طبیعی مثل روغن حیوانی و … زیاد استفاده می کردند کمتر دچار ریزش مو میشده اند و علت آن این بوده که حرارت وقتی بالا رود در مرحله اول برای اینکه جلوگیری کند از سوزاندن مو و ریزش آن چربی را به زیر پوست می فرستد و وقتی این چربی تمام شود به شوره و ریزش خواهد رسید ولی امروز که مردم از روغن کم استفاده می کنند و روغن های طبیعی جایی در سبک زندگی آنها ندارد بیشتر ریزش دارند و تاسی در بین آن ها بیشتر است .

حال اگر رژیم غذایی فرد دارای روغنها و چربیهای طبیعی و مفید مانند روغن حیوانی یا روغن زیتون و کنجد یا دانه های روغنی مثل انواع مغزیجات  باشد ، سیستم مدبره این چربی ها را به پوست سر میفرستد در نتیجه از ابتلا به شوره سر و ریزش مو جلوگیری میکند . حال اگر با مصرف شامپوها و شوینده های مختلف ، چربی سر و موها را از بین ببریم ، ریشه موها و پوست سر در اثر این حرارت ،خواهد سوخت و شوره سر و به دنبال آن ریزش مو را ایجاد خواهد کرد.

🅾خوردن نمک به هضم غذا بسیار کمک خواهد کرد و اگر فرد نمک طبیعی دریا یا سنگ را زیاد مصرف کند هم انسداد و گرفتگی های بدن را باز می کند که خروجی بیشتر داشته باشد تا حرارت به سمت سر نرود و هم هضم را بالا می برد که حرارت غیر غریزی بالا نرود .

🅾خوردن مایعات زیاد شوره سر و ریزش آن را زیاد تر خواهد کرد و اگر به همراه هر جرعه آب یک عدد خرما مصرف شود برای پیشگیری از این بیماری بسیار مفید می باشد .

بنابر این برای درمان شوره سر علاوه بر تقویت عمل هضم ، باید راههای خروجی بدن را باز کنیم تا حرارت اضافی داخل بدن انباشته نشده و دفع شود مثلا حجامت هر فصل خروجی باز می کند و یا آنچه که مدّر عادت ماهیانه است و خروجی های رحم را باز می کند باعث جلوگیری از ریزش می شود مثل کرفس ، شوید ، زرشک ، آویشن ، نمک و خوردن مایعات زیاد انسداد می آورد و حبس عادت ماهیانه را زیاد می کند برای همین خانم هایی که حبس عادت دارند قبل از قاعدگی ریزش موی بیشتری پیدا خواهند کرد و بعد از عادت کمتر خواهد شد .

از دیگر عواملی که موجب افزایش حرارت غیر غریزی و ارتفاع گرفتن آن میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

🅾مصرف رنگ موهای شیمیایی که موجب افزایش حرارت سر و حبس قاعدگی و تخلیه ناقص خون قاعدگی میشود.

🅾همچنین استفاده بیش از حد از سشوار و اتو مو نیز همین تاثیر را دارد

🅾 هیجانات منفی مانند عصبانیت و نگرانی و استرس زیرا موجب افزایش حرارت کبد خواهند شد.

🅾یبوست چون یک راه خروجی را بسته و حرارت را به سمت سر سوق می دهد شوره و ریزش مو را بیشتر خواهد کرد .

🅾خوابیدن بعد از اذان صبح تا طلوع آفتاب ؛ زیرا موجب غلیظ شدن بلغم در بدن خواهد شد و حرارت غیر غریزی را افزایش میدهد حتی خواب بلا فاصله بعد از هر غذا همین ضرر را در بدن زیاد خواهد کرد .

🅾دیر خوابیدن شب

🅾عدم تخلیه جنسی مناسب

🅾مصرف داروهای ضد بارداری

 

 تدابیر درمانی شوره سر

✅مصرف هاضوم ( پودر زنیان و آویشن و سیاهدانه ) قبل و بعد از غذا با نمک دریا ؛ با کمک به هضم غذا از افزایش غیر طبیعی حرارت کبد جلوگیری میکند و همچنین موجب جذب بهتر ویتامینها و سایر مواد لازم برای بدن خواهد شد

✅حذف روغنهای غیر طبیعی ار رژیم غذایی و جایگزین کردن آنها با روغنهای طبیعی مانند روغن زیتون و کنجد یا روغن حیوانی

✅شانه کردن مرتب مو با شانه های چوبی و استفاده نکردن از شانه های پلاستیکی و فلزی بهتر است به دست فرد دیگر شانه زده شود .

✅استفاده از سرکه و روغن زیتون بعد از غذا  چون سرکه باعث کاهش حرارت و باز کردن گرفتگی ها و سدههای موجود در عروق  می شود و ترکیب این دوماده با هم هضم غذا را بهتر میکند و از افزایش حرارت غیر غریزی پیشگیری خواهد کرد‌.

✅مصرف خوراکی هایی که باعث کاهش حرارت غیر غریزی می شود شامل :

 • سبزی کاسنی و خرفه یا تخم خرفه با غذا به صورت تازه یا خشک شده
 • انار و رب انار
 • جوشانده غلیظ سنای مکی با عسل صبح ناشتا
 • آلو (نباید زیاد مصرف شود زیرا باعث ورم مفاصل خواهد شد.)
 • کاهو با سکنجبین
 • استفاده مداوم از کدو تنبل که میتوان با شکر سرخ به صورت شربت مصرف کرد

✅مصرف میوه هایی که  معده را  تقویت میکند مانند :  سیب، به ، سنجد

✅انجام حجامت یا  فصد بنا به تشخیص طبیب حاذق که باعث کاهش صفرای غیر طبیعی در بدن می شود

درمانهای موضعی شوره سر

 • گذاشتن حنا و روغن زیتون روی سر باعث می شود حرارت ایجاد شده در سر کاهش پیدا کند و علاوه بر درمان ،از ایجاد شوره سر و ریزش مو نیز پیشگیری میکند.
 • شستن سر با سرکه و سدر که برای خارش و التهاب پوست سر مفید است
 • شستن سر با جوشانده گل خطمی

امام صادق علیه السلام : شستن سر با خطمى ، مایه ى ايمنى از سردرد، برکنار ماندن از فقر، و پاکیزگی سر از سبوسه (شوره سر) است

 • مخلوط آب و نمک به سر
 • مخلوط آب و عسل غلیظ
 • مصرف ژل آلوئه ورا یا لعاب گل خطمی جایگزین نرم کننده های شیمیایی
 • روغن بنفشه یا فندق به سر زدن
 • ترکیب مورد و سرکه یا سیر و آبلیمو به سر گذاشتن
 • پیاز رنده شده به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست سر و ریشه موها بماند و سپس شسته شود

نکته : دست خود فرد برای پوشت خودش حرارت و بار منفی ایجاد می کند از همین رو فرد اگر خودش روغن به سرش بزند یا موی خودش را خودش شانه بزند یا در حمام سرش را بشویید شوره سر بیشتر خواهد شد و این اعمال باید به دست فرد دیگری انجام شود تا بهبودی حاصل شود .

 

 

امتیاز کاربر: 4.13 ( 6 نتایج)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام تشکر بسیار عالی بود
  استفاده از روغن رزماری و بابونه هم مفید هست
  فصد و حجامت با تدابیر قبل و بعد از ان و با تشخیص طبیب هم مفیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا