آداب و سنت هاآشپزیخوراکی ها

شربت رضوی

شربت رضوی در رساله‌ی ذهبیه که منسوب به امام رضا (ع) می‌باشد. این شربت حلال یکی از بهترین نوشیدنی های اسلامی هست که خواص بسیاری برای آن ذکر شده. ما می‌توانیم این شربت مفید را جایگزین شربت‌ها و نوشابه‌های غیر اسلامی‌ کنیم تا به سلامتی خود کمکی کرده باشیم.

روش تهیه شربت رضوی

ده رطل كه هر رطلى تقريبا هفتاد مثقال است مويز دانه گرفته را بشویید. آنها را ميان ظرفى پر از آب صاف ريخته به قسمى كه چهار انگشت آب روى آن را بگيرد. در زمستان سه روز و در تابستان يك شبانه روز ميان ظرف بماند. بعد آن را ميان ديگ نظيفى مي‌ريزيم و اگر بتوانيم آب آن را از باران تهيه كنيم خيلى بهتر است و گر نه از آب شيرينى كه سرچشمه آن طرف مشرق باشد آبى براق و سفيد و سبك اين چنين آبى قابل است كه به سرعت تحت تأثير حرارت و برودت واقع شود و اين تأثیر سريع دلالت بر سبكى و بى‌آلايشى آب می‌کند.

مقداری مويز را در آن آب می پزند تا باد كند سپس آن را فشرده، آبش را صاف مي‌كنند و مي‌ماند تا سرد شود. باز در ديگ ريخته به وسيله‌ی چوبى اندازه آن را معلوم مي‌كنند و با آتش مي‌جوشانند. به آتش كم حرارت تا یک ثلث آن باقی بماند.

پس مقدار يك رطل از عسل مصفا با آن می ‏آميزند. باز اندازه آن عسل و آب باقيمانده گرفته می شود و می جوشانند تا به اندازه عسل تبخير شود و به حد اولش برگردد. آنگاه يك درهم زنجبيل و يك درهم زعفران و نصف درهم از هر يك از داروهاى ذيل:

دارچين، قرنفل، سنبل طيب، كاسنى، مصطكى هر كدام را جداگانه بكوبند بعد همه را ميان پارچه‏ اى ريخته محكم می بندند. و آن ميان‏ ديگ مي‌اندازند و كمى با آتش خفيف می جوشانند. آنگاه مقدار سه ماه در سرد خانه می ماند تا با اين كيفيت خواص اجزاء در هم تركيب شود سپس مصرف شود.

دستور نوشيدن

مقدار مصرف هر مرتبه از آن يك وقيه كه هفت مثقال است با دو برابر آب خالص مي‌باشد. وقتى كه غذا خوردى به مقدارى كه برايت شرح دادم اين شربت را از پيش مصرف كن. در اين صورت به اذن خداوند از بيماري‌هاى بسيارى مانند نقرس و انواع بادها و غير آن از اوجاع عصب و دماغ و معده و كبد و سپرز و روده و شكم در آن روز و شب محفوظ و در امان خواهى بود. در صورتى كه بعد از اين شربت مايل به آب باشى بيش از نصف آنچه از شربت خورده ‏اى منوش.

اين برنامه‌ی غذا و آب از هر دستور العملى براى تأمين سلامتى بدن و تقويت باه و حفظ تن از تسلط امراض اصلح و كافی ‏تر است. همانا صلاح و قوام بدن به طعام و شرابست. چنان كه فسادش نيز به همين دو است. اگر خوردنى و نوشيدنى را اصلاح كنى بدن سالم است و اگر آشفته و بی ‏نظم باشد بدن نيز فاسد و پريشان خواهد بود. (طب الرضا عليه السلام / ترجمه امير صادقى)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام
    بسیار عالی وجالب واموزنده وعالی
    استاد مورد درمانی این شربت چیست ایا برای درمان اعصاب – معده-کبد-بیماریهای عروقی وقلبی و……… هم مفید است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا