درماندرمان بیماری ها

شب ادراری و درمان آن در طب سنتی و اسلامی

مشکل شب ادراری و ادرار در شب بیشتر دو گروه سنی کودکان و سالمندان را تحت تأثیر قرار میدهد، در ادامه علل آن و راههای درمان را مورد بررسی قرار می دهیم:

علل شب ادراری در پزشکی شیمیای

 • مشکل مثانه: عدم توان نگهداری ادرار.
 • مشکل کلیه: تولید زیاد ادرار در شب.
 • مشکل مغز: بیدار نشدن کودک هنگام پر بودن مثانه.
 • مشکلات هورمونی، عفونت ادراری و ژنتیک و…

علل شب ادراری از منظر طب اسلامی و سنتی

علت اصلی شب ادراری و ادرار در شب بالا بودن رطوبت است.

بالا بودن رطوبت در سنین پایین و کودکی باعث می‌شود حرارت بدن بالا برود و ادرار در شب دفع شود، چون ماندگاری ادرار در شب باعث می‌شود که ادرار در بدن با سردی شب غلیظ شده و باعث بیماری شود.

سیستم دفاعی بدن نمی خواهد این بیماری را بپذیرد، بنابراین در سنین پایین حرارت را بالا می برد تا بتواند ادرار را در شب دفع کند. بنابراین شب ادراری در کودکان بیماری نیست بلکه عکس العمل بدن برای دور کردن بیماری است.

با کهولت سن، بدن نمی تواند حرارت را بالا ببرد و به خاطر سردی ماندگار غلیظ می شود و باعث سکته، درد مفاصل، ورم پاها در صبحگاه، کسلی و رخوت صبحگاهی می گردد.

علل دیگر

 • افتادگی مثانه یا افتادگی ناف که سبب می شود توان ماهیچه ها برای نگهداری مثانه کم شود.
 • هول و استرس نیز باعث بالا رفتن حرارت و دفع ادرار شبانه شود.
 • قلب ضعیف یا سست شده و نمی تواند به درستی فرمان دهد. علت این مسأله می تواند رطوبت بالای بدن نیز باشد.
 • ضعیف شدن و مشکلات مغزی.

شب ادراری

درمان های خانگی شب ادراری

 • کم کرد مصرف مایعات.
 • برای کم کردن رطوبت زیاد: خوردن خرما شب قبل از خواب.
 • اعمال یداوی (برای افتادگی ناف یا مثانه): با یک پارچه شکم را به پشت کمر ببندید (شکم را به سمت بالا نگه می دارند) تا به مثانه فشار نیاورد.
 • هول گیری (برای هول و استرس): بادکش را روی ناف انداخته و سپس لیوان را به سمت بالا بکشید، یا قبل از خواب با روغن اسفند دور ناف را ماساژ دهید و چندین شب تکرار کنید.
 • برای عامل ضعف قلب: شب قبل از خواب و صبح ناشا به بخورید و مصرف مایعات را کم کنید.
 • برای عامل ضعف مغز: زعفران را با مویز مخصول و حب کنید و شبها قبل از خواب یک حب را بخورید. حجامت نقره توسط افراد متخصص نیز مفید است.

ارتباط شب ادراری و مشکلات قلبی

شایع ترین مشکل افراد میانسال و مسن شب ادراری (بیدار شدن در شب برای ادرار کردن) است.

به همین دلیل است که سالمندان از نوشیدن آب قبل از خواب هراس دارند. آنها نمی دانند که ننوشیدن آب قبل از رفتن به رختخواب، بیدار شدن در نیمه شب برای ادرارکردن بدون نوشیدن آب از عوامل مهم سکته مغزی صبح زود در افراد میانسال و مسن است. در واقع ادرار شبانه، از اختلال عملکرد مثانه نیست.

ادرار شبانه به دلیل نارسایی عملکرد قلب در سالمندان و ناتوانی دهلیز راست قلب در مکیدن خون از قسمت پایین بدن ایجاد می شود.

در طول روز، همه ما در وضعیت ایستاده هستیم، خون به پایین جریان می یابد. اگر قلب خوب نباشد، حجم خون قلب ناکافی است و فشار به پایین تنه افزایش می یابد، وقتی شب دراز می کشند، فشار روی پایین تنه کاهش می یابد و آب زیادی در بافت ها جمع می شود و آب به خون باز می گردد.

اگر آب بیش از حد وجود داشته باشد، کلیه ها برای جدا کردن آب و تخلیه آن به مثانه سخت کار می کنند و نیازمند دفع ادرار شبانه می شوند. بنابراین، معمولاً حدود سه یا چهار ساعت پس از دراز کشیدن برای خواب، برای بلند شدن و رفتن به توالت برای اولین زمان میبرد. پس از آن، آب در خون همچنان افزایش می یابد.  بنابراین بعد از 3 ساعت دیگر باید دوباره به توالت بروند.

چرا این یک علت مهم انفارکتوس مغزی و انفارکتوس میوکارد است؟ زیرا پس از دو یا سه بار ادرار کردن، آب خون به شدت کاهش می یابد. بدن همچنین به از دست دادن آب از طریق تنفس ادامه می دهد. سپس خون شروع به غلیظ شدن و چسبناک شدن می کند و ضربان قلب به دلیل متابولیسم پایین بدن در هنگام خواب کاهش می یابد.

با خون غلیظ و جریان خون آهسته، تنگی رگ به راحتی مسدود می شود. به همین دلیل است که افراد میانسال و سالخورده تقریباً همیشه در ساعت 5 یا 6 صبح دچار سکته قلبی یا سکته مغزی می شوند.  این وضعیت منجر به مرگ در هنگام خواب خواهد شد.

 • اولین چیزی که باید به همه گفت این است که شب ادراری نقص عملکرد مثانه نیست، بلکه مشکل فشار قلب است.
 • دومین چیزی که باید به همه بگویید این است که قبل از رفتن به رختخواب نباید آب نوشید، چرا که باعث ضعف سیستم قلب و کلیه خواهد شد. و بعد از بیدار شدن در نیمه شب برای دفع ادرار به هیچ وجه نباید آب نوشید مگر اینکه تشنگی بسیار زیاد شود و فرد حق دارد در این موقع فقط یک جرعه آب جوش به همراه خرما بنوشد. از ادرار شبانه نترسید چون اگر ادرار در شب دفع نشود باعث ورم و سکته قلبی یا درد مفاصل خواهد شد پس این یک موهبت الهی است که ادرار در شب دفع شود.
 • نکته سوم این است که برای تقویت عملکرد قلب باید در مواقع عادی بیشتر ورزش کنید تا تعریق زیاد شود. این امر باعث می شود مقدار حجم رطوبت بدن به سمت مثانه نرود و فشار مضاعف به کلیه و مثانه نیاید، شب ادراری نیز کاهش می یابد.

بدن انسان همانند یک ماشین است که با آب نمی توان آن را به کار انداخت و باعث فرسودگی آن می شود. اکر به جای آب از چربی های بیشتر استفاده شود، کلیه ها هم کارکرد بهتری خواهند داشت، به همین دلیل در قدیم بیشتر از آب گوشت و چربی های طبیعی استفاده می شده و بدن های سالم تری داشتند.

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. مقاله بسیار عالی بود سال هاست که خیلی از افراد فامیل این مشکل با بچهاشون دارند و الان کاملا آگاه شدند
  خدا خیرتون بده فالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا