زالو

زالو

آیا در طب اسلامی و احادیث زالو آمده

آیا در طب اسلامی و احادیث زالو آمده

روایات از زالو زیاد تعبیر کرده اند ولی بیشتر به جهت امور قضاوت و اخلاقی بوده است مثلا دختری که شکمش بزرگ شده بود و همه شک به باردار شدن او کرده بودند و در سدد حکم زنا برای او بودند را حضرت علی علیه اسلام از این حکم خارج کردن با ثابت کردن اینکه زالو در شکم این دختر رشد کرده و باردار نمی باشد که اینجا نام زالو آمده است ولی در جایی پیامبر نام حیوانات مسخ شده را آورده اند که یکی از آن نام ها زالو می باشد ولی در امور درمانی یک روایتی آمده که در جامع الحديث كبيرآمده و سند محکمی ندارد که پيامبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم فرموده اند: «بهترين درمان‏ها، حجامت كردن، خوردن مسهل (لينت‏دهنده‏ى مزاج)، سعوط (انفيه كشيدن)، لدود (دارويى تلخ مزه، كه براى معده مفيد مى‏باشد) و زالو انداختن مى‏باشد.
علاوه بر این در تب سنتی زیاد از ان نام برده اند که در پایان همین مقاله آن را می آوریم .

آیا حکم جواز برای استفاده از زالو در طب اسلامی داریم یا نه ؟

نکته مهم اینجاست اگر این حدیث را به دلیل سند آن قبول نکنیم می توانیم از آن به عنوان درمان استفاده بکنیم یا نه ؟
بحث شرعی آن که ایرادی ندارد چون فعل حرامی انجام نشده و در درمان نفع آن اهمیت دارد .
دیگر اینکه هیچ کس تا امروز برای آن ضرری نگفته است که به دلیل ضرر داشتن آن بخواهیم آن را منع کنیم .
علاوه بر آن باید بگوییم که حیوانات مسخ شده منعی نشده که نباید از آن استفاده کرد و این امر بحث درمانی دارد و اشکال در آن نمی باشد .
زالو در طب قدیم بوده و از زمان قبل از پیامبر صلی الله علیه و آله از آن به عنوان درمان استفاده می شده اگر ضرر داشت در روایات به آن اشاره می شد ولی چیزی از آن در دسترس نمی باشد .
برای همین استفاده به عنوان درمان هیچ منعی ندارد برای همین خواص و مواردی که در طب سنتی آمده است را در ادامه می آوریم .

خواص زالو انداختن‏

زالو انداختن براى سياه شدن و بى‏حسى انگشت‏هاى دست و پا، سياه‏زخم، واريس، گرفتگى عضلات پا و حرارت پا و نيز براى درمان مفاصل، دررفتگى، ضرب‏ديدگى و آب آوردن زانو مفيد مى‏باشد و بهتر است 3 زالو انداخته شود. براى درد ماهيچه‏هاى ران، بواسير و انشقاق از محل بواسير نافع است. ناراحتى‏هاى بيضه، اعم از خارش، تورّم و ضرب ديدگى بيضه‏ها و درمان پروستات از زير آن و از پشت بيضه‏ها، باد فتق و باد ناف، با اين كار درمان مى‏گردد. براى ناراحتى‏هاى زنان، كه ترشح از رحم ندارند، آوردن گوشت اضافه، درد فرج و رحم نافع است. براى فرو رفتن دنده‏ها در محلّ فرورفتگى دنده‏ها و قطع نخاع از محل دنبالچه كه بهتر است 5 تا 6 زالو انداخته شود. براى خشك شدن عضله‏ى گردن، كوفتگى سرشانه و مفاصل آن و كسانى كه مفصل شانه‏ى آن‏ها زودبه‏زود در مى‏رود (مانند ورزشكاران) نافع است. براى ناراحتى‏هاى گوش، اعم از قرمز شدن، تورّم، شكستگى و رفع صداى داخلى گوش مؤثر است. در مواردى كه جوش و دمل و غدّه بر روى سر ايجاد مى‏شود، براى كسانى كه پيشانى‏شان درد مى‏كند، درد گيجگاه، قرمز شدن و خونى شدن چشم، گرفتگى مجراى اشكى، پليپ بينى، جوش‏هاى بينى و صورت و قرمز شدن روى بينى نافع است. براى درد دندان و لثه، كه بايد زالو از كنار شارب (سبيل) انداخته شود و دندان كرم خورده كه بايد داخل دهان و روى همان دندان قرار گيرد. براى زخم دهان و لثه از زير چانه، براى ورم گلو و لوزه و گواتر از همان محل مربوطه، براى درد سينه و پستان زنان و يا زنانى كه نمى‏توانند شير بدهند و يا نمى‏توانند با شوهر خود آميزش كنند، انداختن زالو مفيد و مؤثر خواهد بود.

جهت دیدن ادامه این مطلب
و مطالب دیگر سایت یک اشتراک در سایت خریداری کنید

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام
    خب این مقاله که با عنوان و موضوعی که تو ایتا گفتید فرق داره
    که چرا زالو را داخل نمک میندازید و میکشید و ایا این کار درسته
    وایا میشه از زالو باز هم استفاده کرد یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا