کف شناسیتشخیص بیماری هاکلیه و مثانه

رنگها در کف شناسی بیماران کلیوی

کف شناسی قدمتی چندین هزار ساله دارد و ریشه در ستاره شناسی در کشورهای هند و چین دارد. چیرومانسی یا علم دست شناسی در سال های قبل قسمتی از علم فلسفه بوده است.

در کف شناسی سه خط مهم وجود دارد که این خطوط در کف دست همه افراد قابل مشاهده است.

این سه خط شامل:

 1. خط سر یا عقل: معمولا این خط از وسط دست عبور می کند و تا نیمه ادامه دارد.
 2. خط قلب یا کلیه: بالای خط سر می گذرد.
 3. خط زندگی

رنگ در کف شناسی

کلیه ها یکی از مهم ترین و اصلی ترین اعضای بدن هستند و وجود هرگونه مشکل یا درد در آن ها باعث آزار و درد می شود و گاهی آن قدر درد و مشکل شدید می شود که باعث مختل شدن زندگی  فرد می شود.

بیشتر اوقات درد کلیه نشان دهنده وجود التهاب یا عفونت در آن است. که درد آن یک طرف یا گاهی در دو طرف، گاهی ناگهانی و شدید یا بعضی اوقات مزمن و ممکن است همراه با تخلیه ادرار همراه با درد باشد. التهاب و عفونت بیشتر در آقایان رخ می دهد به دلیل اینکه مجرای ادرار آنها نسبت به خانم ها کوچک تر است و درد بیشتر در قسمت کشاله ران ها رخ می دهد و قابل احساس است. در حال حاضر بسیاری از پزشکان بیماری های کلیوی را از طریق آزمایش تشخیص می دهند. اما هر طبیب با استفاده از علم کف شناسی می تواند تمام بیماری های کلیه را به راحتی تشخیص دهند و آن را درمان کنند.

برای شناخت بیماری کلیوی ابتدا باید جایگاه آن را در کف دست بشناسیم.

 • جایگاه کلیه سمت چپ در ما بین انگشت حلقه و انگشت کوچک
 • جایگاه کلیه سمت راست مابین انگشت اشاره و وسط است.

رنگ در کف شناسی

رنگ در کف شناسی نشان دهنده چه علائمی هستند؟

 • اگر در دست و در جایگاه کلیه ها رنگ زرد مشاهده کردید، به طور کلی نشان دهنده عفونت در کلیه ها است. البته گاهی اوقات این زردی ها دلایل مختلفی همچون انجام کارهای سخت مانند کار کردن با بیل یا بنایی و در افرادی هم که بدنسازی انجام می دهند این علائم مشاهده می شود که گاهی نشان از تحت فشار بودن کلیه ها نیز هست.
 • اگر در جایگاه کلیه ها تورم، التهاب و رنگ قرمز مشاهده کردید، نشان دهنده این است که کلیه ها در حال عفونی شدن یا اصطلاحا ملتهب شدن و التهاب هستند. گاهی اوقات نیز نشان دهنده این است که در کلیه ها سنگ بوده است و این سنگ ها حرکت کرده اند و زخم ایجاد کرده اند.
 • اگر طبیب در جایگاه کلیه ها رنگ سفید و کمی تورم مشاهده کرد، نشان دهنده این است کلیه ها دچار ضعف و سردی شده اند و دفع خوبی هم ندارند. اگر در جایگاه هر کلیه تورم مشاهده کردید نشان دهنده این است که آن کلیه سردتر شده است.
 • همچنین وجود هر گونه رنگ سیاه نشان از کار افتادگی است.

وجود خطوطی به شکل      –       –       نشان دهنده مشکلی است.

نکته: در کف شناسی برای تشخیص بیماری در خانم ها از دست چپ و برای آقایان از دست راست آنها استفاده می شود.

برای درمان سردی و ضعف کلیه ها وهمچنین تقویت کلیه ها بهتر است نکاتی را رعایت کنید:

 • اصلاح لگن.
 • حتما همیشه فانسخه بسته شود.
 • نگه نداشتن ادرار و دفع سریع ادرار انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا