تنفسی

خلط زیاد

تعریف خلط

خلط به ترشحات غلیظ و لزج که به سختی از مجاری تنفسی جدا شده و معمولاً به رنگ سفید و کمتر به رنگ زرد سبز و تیره میشود در این حالت فرد دچار کسالت بدن و سنگینی سر میشود این خلط از جنس بلغم لزج و چسبنده است که با حرارت پخته میشود تا دفع شود .

علت ایجاد خلط چیست ؟؟؟

خلط پشت گلو دو علت دارد :

1.نزله هایی که با سردی شدید منجمد شده و به صورت خلط پشت حلق ظاهر می شود .

2.رطوبت های لزج که توسط ریه جذب شد/ه و با حرارت پخته می شود و تبدیل به خلط شده و ریه برای اینکه دوباره جذب بدن بدن نشود و به سمت قلب نرود آن ها را با سرفه به سمت بالا فرستاده و از پشت حلق آنها را خارج می کند .

آنچه از سر وارد می شود :

بخارات  کل بدن چه بخارات سرد و چه بخارات گرم همه به سمت مغز می رود که علت این بخارات ضعف در گوارش است و اگر مغز قوی نباشد این بخارات به جای خارج شدن از سر  به سمت پایین به صورت خلط زیاد پشت گلو و بیماریهای دیگر بروز میکندپس علت مهم  ضعف در گوارش و معده است ولی اگر سرد شود تبدیل به خلط می گردد و اگر حرارت غالب باشد با رسیدن سردی تبدیل به زکام شده و به صورت نزله خارج می شود ولی هنگامی که سردی زیاد تر باشد به انجماد رسیده و تبدیل به خلط خواهد شد معمولاً افرادی که دچار این فضولات هستند بعد از نوشیدن آب سرد خلط پشت حلق ایجاد می شود و مجبور به دفع آن ها می شوند.

آنچه از ریه می آید :

درباره میزان آشامیدن آب بین مردم باور های غلطی رایج است. دادن یک توصیه واحد به همه افراد، مثلاً نوشیدن روزانه ۸ لیوان‌ آب منطقی نیست چون تمام این رطوبت ها جذب بدن نمی شود و به دنبال راه خروج برای دفع می باشد که یا از ادرار یا توسط عرق از بدن خارج شود ولی اگر فرد تحرکی نداشته باشد یا به هر علتی مثانه توان خروج کامل آن را نداشته باشد باید به ریه بیاید تا توسط خلط دفع شود پس اکثر افرادی که خلط زیاد دارند اگر مایعات زیاد بنوشند باعث شدید این خلط ها خواهند شد و درمان آنها موقتی است مگر مصرف مایعات را کم کنند .

جالب است بدانید کسانی که زیاد لبنیات مصرف می کنند این خلط ها را چند برابر کرده چون هم سردی بیشتری در لبنیات می باشد و هم از رطوبت بسیار بالایی برخوردار است .

خلط زیاد

به تعبیری دیگر باید بگوییم :

تا تشنگی غالب نشود نوشیدن آب زیان‌بخش است. نوشیدن بیش از حد آب، با افزایش سطح بلغم و افزایش رطوبت‌عارضی بدن باعث بروز بسیاری از بیماری‌ها  بخصوص در افراد سرد مزاج می‌‌شود. چنانچه امام صادق(ع):« زياد آب ننوشيد كه ماده هر بيماری است و هر دردی را به سوی تو می‌کشد» ونیز فرمودند :«تا به آب اشتها پیدا نکردید از آن نخورید.

علت ایجاد و تشدید بیماریهای بسیاری از جمله خلط و.. وجود رطوبت‌های عارضی در بدن است. تصرف حرارت بدن بر رطوبات عارضی باعث تبخیر و بالارفتن آنها به سمت سر می‌شود و با هوای سرد یا آب سرد یا غذای سرد این بخارات منعقد و در سر و سینه و ریه ایجاد درگیری می‌کند.

 

مثانه در بدن محل نگهداری همه رطوبت هاست که در موقع نیاز دفع و در مواقعی که اعضای بدن نیاز به رطوبت داشتند از آن جذب رطوبت کنند اگر مثانه دفع درستی ادرار را نداشته  باشدو دچارو افتادگی شده باشد  این ادارار در بدن ایجاد بخار کرده و به قسمت بالای بدن صعود می‌کند ریه محل مرطوب دارد و جذب این بخارات را سرعت انجام داده این بخارا جذب ریه شده و در آن سرد شده  و باعث ایجاد خلط شده .

خواب زیاد در طول روز و بیداری در شب باعث ایجاد این بخارات در مغز شده.

یکی از علت های دیگر وجود خلط

سردی و ضعف مغز یکی از علت های ایجاد خلط در ریه است در روایت آمده که پیامبر بیشتر به عطرشان اهمیت می‌دادندو هزینه که برای عطرشان می‌دادند بیشتر از هزینه بود که برای سلامت معده میدادند .۷۰ درصد مغر را آب تشکیل داده آن قسمتی هم که آب نیست ۶۰ درصدش چربی است یعنی چربترین عضو بدن مغز است که داخل مایع مغزی است و هر دو دارای طبع سرد و تر هستند  طبع مغز انسان سرد و تر است و این از کمکت الهی است چون همه اعصاب و حواس پنجگانه بدن از مغز فرمان میگیرد و خود این فرمان ها باعث حرارت و خشکی مغز میشود از طرفی گرما بالا نشین است و بخارات بدن بالا می آیند صفرا بالا نشین است . از طرفی سر نسبت به اعضای دیگر در معرض نور بیشتری است و همه این عوامل باعث گرمی مغز میشود و اگر طبع خود مغز هم گرم بود این مشکلات بیشتر میشد .پس طبع مغز سرد و تر  است ولی اگر سردی در اثر عوامل مختلف دچار سردی و رطوبت بیشتر از قاعده مزاجی مغز شود ایجاد ضعف در مغز و عملکردهای و فرمان های آن به دیگر اعضای بدن میشود و همین رطوبت اضافه به سمت پایین به معده و ریه نزول پیدا کرده و ایجاد خلط میکند.

 

آیا دفع خلط خوب است یا بد ؟؟؟

در روایت آمده سرفه را بد ندارید که پیشگیری از فالج است .

در سرفه خلط خارج می شود و اگر سرفه قبل از دفع خلط درمان شود باعث جذب اخلاط به سمت خون و سرازیر شدن به سمت قلب است و باعث سکته خواهد شد برای همین باید بدانیم دفع خلط بسیار نافع است و قبل از اینکه خلط ها کامل دفع نشده است نباید آن را درمان کرد و باید خروجی ها را باز کرد که بدن بتواند خلط ها را خوب دفع کند یا راه خروج رطوبت از بدن را به روش های دیگر باز کنیم .

خلط زیاد

درمان👇👇

ترک مایعات و خوردن نمک هنگام تشنگی

خوردن هاضوم قبل و بعد از غذا

بستن فانسخه برای دفع رطوبت  بیشتر از مثانه میشود

خوردن نان خشک همراه غذا برای ترغیب به جویدن بیشتر غذا

حبس و کشیدن  دود ها مثل اسفند پشکل  هسته خرما  و ایجاد سرفه بسیار در دفع خلط موثر است

دود غلظت خون را برطرف می‌کنه چون باعث دفع خلط میشود  و باعث رفع غلظت خون میشود

گرم کننده های ریه مثل ماساژ با روغن های گرم  بادکش و حجامت

سینه زدن و گریه بر امام حسین با ایجاد حرارت در سر شده و خلط بلغم را دفع میکنددر روایت هم اشاره شده بچه ها را در کوچکی بزارید گریه کنند تا این رطوبت اضافه تخلیه بشه و عملا بیماری در بزرگسالی نشود

درمان پوشاندن سر هنگام خواب است این افراد حتما باید در فصول سرد از کلاه پشمی استفاده کنند کلاه بر سر گذاشتن تقویت مغز کرده و کسلی و سستی بعد از بیدار شدن را رفع کرده .

همچنین بعد از غروب از میوه های رطوبی و غذاهای سرد پرهیز شود و سرو صورت را در معرض هوای سرد قرار ندهند.

کشیدن دود اسفند قبل از خواب داخل ریه برای تحریک خلط ها و دفع بیشتر آنها

مالش روغن اسفند به پشت کمر و ناحیه ریه برای گرم کردن ریه

بادکش یا حجامت عام و ریه برای دفع بیشتر خون و رطوبت از ناحیه خون و ریه

 

امتیاز کاربر: 4.29 ( 11 نتایج)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا