آموزش حجامتآموزشی

حجامت صحیح چیست؟

حجامت صحیح باید این شرایط را داشته باشد تا بتوان اسم آن را حجامت گذاشت و الا اثر مثبت نخواهد گذاشت و در بعضی مواقع اثر منفی هم خواهد داشت.

 1. جای حجامت اگر مو باشد باید تراشیده شود .
 2. حتما قبل از حجامت باید روغن مالی شود : نوع روغ هر چه گرم تر باشد اثرش بیشتر است.
 3. باید قبل از حجامت حد اقل 12 ساعت جماع صورت نگرفته باشد .
 4. حالت نشستن باید به صورت مربع و چهار زانو باشد
 5. بادکش ها باید از خفیف یعنی کم به سمت زیاد شدن برود و در مرحله اول نباید بادکش زیاد باشد .
 6. زخما : آهسته باید تیغ کشیده شود مثل کسی که روی زمین می خزد و بهتر است تیغ ها بلند کشیده شود .
 7. جای حجامت باید سرخ باشد و اگر سرخی جای حجامت نشان نداد نباید حجامت کرد.
 8. هوا نباید ابری باشد که در زمان ابری خون به سطح پوست نخواهد آمد.
 9. حتما باید جای حجامت شسته شود و با خون آن نمی توان نماز خواند ولی حمام رفتن ممنوع است تا 24 ساعت منظور حمام های قدیم که گرمابه بوده و بدن را بسیار گرم می کرده است و خون به راحتی بند نمی آمده است .
 10. اگر حجامت آلرژی نیست جای حجامت عسل گذاشته شود و روی آن را با پارچه ای تمیز ببندند ولی در صورت آلرژی داشتن جای حجامتبهتر است باز باشد .
 11. اگر خون در سه لیوان اول حجامت تغییری مشاهده نشد نباید به خونگیری ادامه داد و باید جای آن را ببندند ولی اگر تغییراتی مشاهده شد مثلا خون اول رقیق بود و به مرور به صورت لخته خارج شد باید ادامه داد و نباید تا زمانی که به آب نیافتاده بند بیاد و باید خونگیری ادامه داده شود تا خود خون بند بیاید و دیگر خونی خارج نشود این نکته مهم است چون زمانی که خون درست خارج نشود بیماری داخل بدن خواهد ماند و باعث ازدیاد شدید صفرا در بدن و خارش جای حجامت خواهد شد حتی اگر بدن توان دارد و ضعفی ایجاد نشده هر مقدار که لیوان گذاشته شود و برداشته شود اشکال ندارد که مشاهده شده تا 35 بار هم گاهی ادامه پیدا خواهد کرد ولی عموما بین 7 الی 11 لیوان بند خواهد آمد مگر اینکه فرد دچار فشار خون بوده و بیماری خاصی داشته که بیشتر از این هم بدن خون خارج خواهد کرد.
 12. بعد از حجامت کاسنی سرکه عسل انار یا رب انار ماهی قند یا شکر نی شکر بسیار مفید است ولی نباید به همراه آب خورده شود چون خود آب بلغم را در خون زیاد خواهد کرد .
 13. لبنیات مرغ نمک مایعات زیاد قبل و بعد از حجامت بسیار ممنوع است و مشاهده شده افرادی که زیاد آب مصرف می کنند و یا میعاتی مثل چایی یا دمنوش های دیگر زیاد استفاده می کنند خونی از جای حجامت آنها خارج نخواهد شد و یا جای حجامت آنها سفید می شود .
 14. از تحرک زیاد بعد از حجامت باید پرهیز کرد و نباید حرارت را یک دفعه بالا برد.
 15. در هنگام حجامت نباید زیاد شکم پر باشد و نباید شکم خالی خالی باشد بلکه بهتر است مقداری غذا داخل شکم باشد در حد اعتدال ولی حجامت باشکم پر بهتر از حجامت با شکم خالی می باشد و خطر حجامت با شکم خالی بیشتر است .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا