سبک زندگی اسلامیآداب و سنت هااطفال

تدابیر بلوغ

دیدگاه جدید استاد در مورد بلوغ در دوره کوثرانه که با موضوع تدابیر بلوغ برگزار شد، نظام طب سنتی در مورد مزاج شناسی را خدشه دار کرد. این دیدگاه با رویکرد سه عضو و بررسی آن ها و تدابیر صحت و سلامت این سه عضو مورد بررسی قرار داده شده است.

متن کامل این دوره برای شما بارگذاری شد تا اگر سوال یا پیشنهادی داشتید حتما برای بهتر شدن این نظریه به ما کمک کنید.

در اول جلسه گفته شد که برای رشد جسم انسان و طبیعت شناسی هر فرد سه عضو باید بررسی شود و این سه عضو شامل: قلب، مغز و کبد است. بلوغ با این سه عضو درگیر است و رابطه دارد که برای شناخت و رابطه آنها با بلوغ باید اول تعریف بلوغ را بدانیم.

بلوغ چیست؟

در تعریف بلوغ گفته شد که تکامل یا پختگی هر انسان را بلوغ می نامند یا به عبارتی رشد یا رسیدن اولیه هر موجودی برای برداشت و استفاده را بلوغ می نامند، یعنی حد اولیه رشد و نمو انسان با رسیدن به بلوغ ایجاد خواهد شد.

برای مثال: چه زمانی می گویند برنج پخته شده است؟ زمانی که قابل استفاده باشد ولی گاهی برنج نیاز به دم کشیدن دارد که این بعد از به بلوغ رسیدن یا پخته شدن اولیه است. پخته شدن اولیه با حرارت زیاد را می توان به بلوغ تشبیه کرد، که در اولین زمانی که پخته می شود قابل استفاده و خوردن است، ولی خوشمزه شدن و بهتر هضم شدن آن بعد از دم کشیدن است. این مثال در بلوغ خیلی بارز است. از هر فرد برای اینکه بتوان استفاده و بهره برداری کرد باید به بلوغ و پختگی کامل رسیده باشد.

خداوند می فرمایند:

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ: من انسان ها را برای عبادت کردن خلق کردم

کودکان تا قبل از بلوغ و تکلیف، برای آنها عبادت کردن واجب نیست، چون به پختگی کامل نرسیده اند و قابل بهره برداری نیستند.

نکته: از کودکان تا قبل از بلوغ حق هیچ گونه بهره برداری در هیچ زمینه و فعالیتی را نداریم. به همین دلیل در روایت آمده است که به آنها دستور ندهید حتی خداوند هم به آنها دستور نداده است. به دخترانتان تا قبل از بلوغ و پختگی کامل سوره یوسف را یاد ندهید چون سوره یوسف بهره برداری از مغز و ایجاد کننده محرکات ذهنی است. و باعث می شود مغز به بلوغی برسد که جسم آمادگی دریافت آن را ندارد.

آیا در بحث بلوغ فکری، هر سه عضو باید به بلوغ کامل برسند ؟

کسی که می خواهد ازدواج کند باید کدام عضو به پختگی کامل برسد؟

زمانی که حرارت به بدن داده شود یکی از این سه عضو آن را جذب می کند که باعث می شود یک عضو تحریک و یک عضو تسکین و یک عضو تحلیل برود و حرارت بین آنها تقسیم شود. اگر قبل از بلوغ و دوران کودکی با مدیریت، حرارت به درستی بین اعضا تقسیم شود فرد به بلوغ زودرس نمی رسد.

چرا خانم ها زودتر به بلوغ می رسند؟ چون حرارت بیشتری برای پختگی دارند و زودتر به بلوغ جنسی می رسند. بلوغ جنسی مربوط به حرارت در کبد است.

کسانی که زودتر به بلوغ جنسی می رسند، مغز و قلب کمتر به بلوغ می رسد. حرارت به سمت کبد رفته است و این دو عضو از حرارت بی نصیب می شوند.

افرادی که در دوران کودکی خوراک آنها زیاد باشد باعث تحریک کبد و رسیدن به بلوغ جنسی است. در قدیم، مصرف گوشت در فرزندان کم و در پدران زیاده بوده است، به دلیل اینکه پدر نیاز به بلوغ جنسی داشته است.

برای تقسیم بندی حرارت، باید از مصرف چیزهایی که باعث بالارفتن حرارت در کبد می شود پرهیز نمود.

فیلم های نامناسب و +18 باعث بالا رفتن حرارت در مغز می شود. افرادی که زود به بلوغ می رسند، دچار استمناء می شوند و این باعث نابودی کبد است.

فردی که به بلوغ ذهنی رسیده است و به تحریک نیاز داشته و استمناء می کند و مایع منی که ماده حیاتی بدن است را دفع می کند، دفع مایع منی باعث دفع حرارت غریزی بدن می شود و حرارت غیر غریزی جایگزین آن شده و باعث رفتن بخارات به سر می شود. و برای کاهش این حرارت غیر غریزی به سمت دخانیات روی می آورند تا حرارت، تسکین شود. مصرف کاسنی و سرکه برای پایین آوردن حرارت غیر غریزی کبد مفید است.

تدابیر بلوغ

راهکارهای پایین آوردن حرارت غیر غریزی بدن و جلوگیری از بلوغ زودرس جسمی

 • دفع بخارات از بدن: از 7 سالگی کار کردن و فعالیت بدنی و تعریق زیاد.
 • دفع ادرار: چون حبس ادرار باعث بالارفتن رطوبت غیرغریزی در بدن و ایجاد حرارت غیر غریزی برای دفع رطوبت می شود. (نکته: هر چیزی که باعث بالا رفتن حرارت غیر غریزی شود باعث زودتر به بلوغ رسیدن نیز می شود)
 • بازکردن خروجی ها: از 4 ماهگی هر ماه انجام حجامت نقره.
 • اولین خونگیری در نوزاد: ختنه کردن در هفت روزگی است.
 • تخلیه مغزی: از طریق کار کردن با ذهن و تحلیل کردن ( فقط ورودی به ذهن ندهید)، داستان گویی و حرف زدن.
 • مشورت کردن با فرزندان در کارهای روزمره: که این باعث تحلیل کردن فرزند می شود.
 • نقاشی کشیدن.
 • با عمل، تربیت کردن نه با زبان تربیت کردن.

راهکارهایی برای از بین بردن بخارات و حرارت از سر

 • استفاده کردن از عطر نرگس و گلاب.
 • عطسه کردن.
 • کلاه به سر گذاشتن.
 • حجامت سر و نقره.
 • استفاده از بالش هایی که جذب رطوبت می کنند و کشیدن پارچه نخی روی بالشت.
 • بو کردن و دود کردن سرکه.
 • کشیدن دود اسفند داخل مغز.
 • سرمه کشیدن و روغن مالی ملاج سر.
 • پا برهنه راه رفتن.
 • فلک کردن که باعث دور شدن حرارت از سر می شود.
 • راه رفتن روی ریگ.

نکته: هنگامی که سودا در مغز زیاد شود باعث ایجاد حرارت غیر غریزی می شود.

راهکارهایی برای از بین رفتن حرارت از قلب

 • عبادات و توسلات.

عبادت برای کودکان واجب نیست و خداوند به آنها دستور نداده است. والدین باید محبتی را ایجاد کنند که این محبت به سمت انحراف نرود. مانوس کردن فرزند با شهدا ( مانند هدیه دادن کتاب ابراهیم هادی به فرزند)، علاقه مند شدن به یک شخصیت یعنی تخلیه محبت.

 • تخلیه بار الکتریسیته که از بهترین راهکارها برای این کار، سر به سجده گذاشتن (که بهتر است بر روی تربت امام حسین باشد و ذکر گفتن) و مس الارحام.
 • مصرف سرکه، به، انار و سیب (و خوب جویدن آنها و هر خوراکی دیگری) مفید است.
 • الگوسازی.
 • تخلیه احساسی: در قدیم فرزندان زیادی داشتند و فرزندان با هم بزرگ می شدند و تخلیه احساسی در خانه صورت می گرفت.
 • تقویت قلب یعنی اتصال آن به یک منبع مثبت.

والدین هیچگاه نمی توانند با محبت کردن و تخلیه احساسات فرزندان، مانع رفتن فرزند به سمت فرد دیگر شوند. قلب بارهای الکتریسیته را جذب می کند و بارهایی که از سمت قلب جذب می شود متفاوت تر است.

چرا یک زن از جانب پدر یا مادر خود دچار تحریک جنسی نمی شود؟ چون ایجاد بار منفی نمی کند به همین دلیل فرزند نیازمند این بار منفی است.

بخارات و بارها باعث ایجاد تحریک می شوند. تمام بارهای الکتریسیته از جانب قلب است. دفع بارهای الکتریسته از بدن یعنی دفع و دور کردن حرارت از قلب. ایجاد بار منفی یعنی تحریک هایی که نورانیت و معنویت می آورد.

در روایت آمده است اگر فردی فوت کرد او را فشار و غمز کنید زنده می شود چون باعث تخلیه بارها می شود (خود ماسوری ممنوع است زیرا باعث ایجاد بارهای منفی در فرد می شود.)

کسی می تواند قلب فرزندان را جذب کند که بارهای بیشتری داشته باشد. محبت اگر وارد قلب شد و در قلب نفوذ کرد بیرون آمدن و خارج کردن آن سخت و دشوار است. اگر به سمت الله برود می شود الهی و اگر به سمت شیطان برود شیطانی می شود.

اگر فرزندان را از هنگام تولد با یک شخصیت نادرست مانند بن تن علاقه مند کردند وارد کردن یک شخصیت خوب در این قلب به سختی صورت می گیرد. اگر کودکان در روز چندین ساعت مشغول تماشای تلوزیون باشند، تاثیرگذاری تلویزیون در آنها بیشتر از هرچیز دیگری می شود.

بهترین کار، تخلیه بارهای الکتریسیته از قلب و محبت را جایگزین آن کردن است. گوش دادن به موسیقی، خصوصا موسیقی های تند، باعث ایجاد بارهای منفی از قلب به سمت مغز است. کسی که موسیقی گوش می دهد قرآن دیگر برایش لذت بخش نیست.

در این جلسه استاد درباره بلوغ و راه های پیشگیری از آن را صحبت کردند و در جلسه های بعد در مورد راه های درمان این موضوع صحبت می کنیم.

امیدواریم این موضوع برایتان مفید واقع شده باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام خدا قوت تشکر از مطالب خوبتون

  بلوغ جنسی نیاز به حرارت قلب و مغز هم دارد فقط کبد نیست بلوغ این دو عضو بوده که با مشارکت کبد به بلوغ جنسی رسیده

  بالا رفتن حرارت غیر غریزی هم نیاز به مشارکت سه عضو داره

  درسته ممکنه از افراط توان از دست بره ولی مشارکت هر سه عضو را میخاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا