سبک زندگی اسلامی

تدابیرفصل پائيز

تدابیرفصل پائيز

آغاز پائيز

ايلول ثلثون يوما فيه يطيب الهواء و يقوى سلطان المرة السوداء و يصلح شرب المسهل و ينفع فيه اكل الحلاوات.

ايلول اول ماه پائيز و سى روز است. در اين ماه هوا پاكيزه و خوشبو ميگردد، استيلاى مره سوداء نيرومند مى‏شود نوشيدن مسهل صلاحيت پيدا ميكند و در اين ماه خوردن شيرينى‏ها سودمند است.

در تابستان چند اتفاق مهم در بدن می افتدکه به واسطه آن تغییرات بسیار در بدن حاصل می شود و مراقبت هایی را نیاز دارد .

به جهت گرمای شدید و حرارت بسیار در این فصل منافض باز است و سرما زودتر بر بدن نفوذ پیدا خواهد کرد و باید انسان بیشتر مراقبت کند و بدنش را از سرما بپوشاند مخصوصا کلیه ها را.

به واسطه شدت گرفتن حرارت و صفرا در تابستان بلغم پخته شده و بهتر خارج می شود .

صفرای زیاد در تابستان گاهی از پخته شدن خون خارج شده و خون را می سوزاند و تبدیل به سودا می کند اگر دفع نشود و سرما شدید به آن برسد باعث انجماد آن شده و دیگر خروجش بسیار سخت خواهد شد .

انواع خروجی ها بسته به تعادل بدن باید تدبیر شود تا سودا یا خون پخته شده دفع شود تا ضرر زیاد به فرد در این ایام سرد نرساند .

كلمه مرة كه حكايت از تلخى و شورى سوداء ميكند عبارت ديگر قليائى شدن خون است.

از انواع گوشتها

و اصناف اللحوم المعتدل كالجداء و الحولى من الضأن و يجتنب فيه لحم البقر و الاكثار من الشواء.

در ماه ايلول (اولين ماه پائيز) خوردن گوشتهاى معتدل نافع است مانند گوشت بز يك ساله و گوسفند يك ساله، و از خوردن گوشت گاو و زيادروى در گوشت‏هاى بريان شده بايد پرهيز كرد و از نظر اختلاف هوا و تأثير مختلف آن در مزاج بايد در خوردن گوشت احتياط كرد.

در بحث خوردن گوشت ها در این فصل باید یک اعتدالی در سرما و گرما داشته باشد نه اینکه سرد بسیار باشد مثل گوشت گاو و نه اینکه گرم زیاد باشدمثل گوشت شتر و گوشت میش بلکه باید میانه را در طبیعت انتخاب کرد چون حرارت زیاد باعث غلیظ شدن مواد پخته شده توسط تابستان می گردد و سردشدید باعث انجماد آن بلکه باید همان عملی که تابستان در خون ایجاد کرده و باعث نضج خون گشته است را نگه داشت تا بدن را برای دفع بهتر این فضولات آماده کند.

خربزه و خيار

و دخول الحمام و يجتنب فيه اكل البطيخ و القثاء.

از رفتن بحمام در ماه ايلول بايد اجتناب نمود و از خوردن خربوزه و خيار نيز بايد دورى جست.

حمام برای گرم کردن بدن است و این حمام به منظور گرمابه های قدیم که بدن را ساعت ها در معرض حرارت قرار می داند تا بلغم در بدن پخته شود که در این ماه و اوایل پاییز بدن هنوز بلغم پخته را دارد و به واسطه حرارت بالای تابستان نیازی به پختگی بیشتر ندارد بلکه زیادی این حرارت توسط حمام باعث سوختگی بیشتر خون خواهد شد البته دوش گرفتن اشکال ندارد و منظور به حمام های قدیم و حرارت های شدید می باشد .

مقصود از بطيخ كه در ماه ايلول خوردنش ممنوع است خربزه و هندوانه و میوه هایی از این دسته یعنی میوه های تابستان که آب فراوان دارند می باشد مثل گرمک و طالبی و … و نباید از میوه های تابستان در فصل غیر خودش استفاده کرد و دیگر اینکه رطوبت بالای این نوع میوه ها باعث شده بدن به سمت بلغم برود و فضولاتی که تحلیل رفته دوبار به انجماد برسد و نتوان آنها را به خوبی خارج کرد که همانند آن میوه های آبدار خیار هم می باشد که با تعبیر قثاء وارد شده است.

ماه دوم پائيز

تشرين الاول احد و ثلثون يوما فيه تهب الرياح المختلفة و يتنفس فيه ريح الصبا و يجتنب فيه الفصد و شرب الدواء.

تشرين اول ماه دوم پائيز و سى و يك روز مى‏باشد در آن بادهاى مختلف ميوزد و باد صبا نفس ميكشد در اين ماه از فصد (رگ زدن) و آشاميدن دوا بايد اجتناب كرد.

و يحمد فيه الجماع و ينفع اكل اللحم السمين.

در اين ماه اعمال غريزه جنسى پسنديده است و خوردن گوشت پروار و چرب سود مى‏بخشد.

در این ماه که بدن تدابیر قبلی را انجام داده برای دفع فضولات پخته شده در تابستان و آماده سازی بدن برای دفع دراواسط پاییز که سرما و خشکی بیشتر شده مدبره بدن تدبیرات خود را انجام داده و اولیل راه خروجی را خود به خود آماده کرده و فضدلات حاصل از پخته شدن را تبدیل به منی کرده و آماده خارج شدن است به همین جهت نباید خروجی های دیگر مثل فصد و اسهال را باز کرد تا بدن تلاش خود را برای دفع بهتر از ناحیه خصیه و منی انجام دهد و بدن پاکسازی کامل شود به همین جهت برای خروج بهتر هم باید جماع صورت بگیرد و هم برای سهولت و آسانی در این امر بدن به روغن طبیعی نیاز دارد تا نرم تر باشد و دفع رطوبت از ناحیه منی برای او ضرر رسان نباشدو چربی های طبیعی جبران رفع رطوبت از منی رابه همراه فضولات بکند.

و الرمان المر و الفاكهة بعد الطعام.

در اين ماه خوردن انار ملس و ميوه بعد از طعام سودمند است.

میوه هادرهر فصل طبیعت و خواص متفاوت دارند برای مثل میوه های فصل تابستان بیشتر آبدار و شیرین می باشند و به دلیل گرمای شدید تابستان و حرارت معده نیاز به میوه کمکی در هضم غذا ندارد و غذا به خوبی هضم خواهد شد ولی میوه های پاییز و زمستان مثل پرتقال نارنگی لیمو انار مخصوصا ترش های آنها خاصیت هضم کننده بالای غذایی دارند چون پاییز و زمستان معده سرد تر است و نیاز به چیزی دارد که کمک در هضم برای معده باشد از این را در اواسط پاییز که قرار است بدن آمادگی کامل برای دفع را داشته باشد و خروجی های خوبی را برای بدن تامین کند نباید فعالت سنگین بر معده حمل کرد و هضم ضعیف معده نباید تلاش بیش از حد به گردن قلب برای خونرسانی و معده برای هضم انداخته شود از این رو سفارش شده بعد از غذا از انار ملس و میوه های این فصل که هاضوم هستند و هضم را بیشتر خواهند کرد کمک گرفت برای هضم بهتر غذا .

و يستعمل فيه اكل اللحوم بالتوابل.

بهتر است گوشت ها که قرار است استفاده شود در این ماه به همراه توابع یعنی مصلحات آنها استفاده شود که باز هم هضم آنها سنگین نشود و همان طور که بیان شد فصل سرما نباید سنگینی بر معده حمل کرد تا فضولات به راحتی بتواند تبدیل به منی شود و راحت خارج شود از این رو گوشت ها به جهت اینکه هضم سنگینی دارندباید در این فصل حتما به همراه مصلحات آنها یا ادویه جات هاضوم استفاده شود هرچند در تمام فصول هم بهتر است که این امر رعایت شود .

توابعی که به همراه گوشت استفاده می شود برای به اعتدال رساندن آنها شامل سماق سرکه حبوبات می شوند .

و يقلل فيه من شرب الماء و يحمد فيه الرياضة.

و کم کنید از نوشیدن آب و خوب است ریاضت و حرکت و کم خوراکی .

در این ماه باید یک عمل دیگر را انجام داد تا خروجی از جانب باه و دفع منی بهتر صورت پذیرد و آن این است که نباید راس سردی ها را بر بدن زیاد کرد که باعث شود انجماد و یخ زدگی بیاورد چون سردی زیاد باعث جذب نشدن مواد و کند شدن فعالیت های مفید بدن می شود که در راس این سردیجات مایعات است که حاکم تمام مایعات آب می باشد که سفارش شده نسبت به فصول دیگر باید در این ماه آب کم نوشیده شود و همیطور باید دفع را هم بالا برد و رطوبت های اضافی بدن را توسط ریاضه و حرکت کردن و تعریق بیشتر کرد تا رطوبت های اضافی بدن توسط عرق کردن خارج شود و منی که از بدن دفع می شود صالح و پاکیزه و بدوز از رطوبت بالا باشد.

نوشيدن آب بمقدار زياد باعث زيادى رطوبات و سستى اعصاب و كندى ذهن و سوء هاضمه و مايه استعداد مزاج براى امراض بسيار ميگردد علاوه وعلاوه بر آن آب شهوت را هم کم خواهد کرد چون شهوت آتش است و آتش با آب دچار خاموشی خواهد شد و اگر قرار شدن در این ماه فضدلات توسط منی دفع شود و افراد میل شهوانی نداشته باشند نمی توانند دفع خوبی را انجام دهند و این فضولات در بدن می ماند و موجب اختلال در اعضای دیگر خواهد شد.

پايان پائيز

تشرين الآخر ثلثون يوما و ينهى فيه عن شرب الماء بالليل.

تشرين آخر آخرين ماه پائيز است در اين ماه از آشاميدن آب در شب نهى شده.

هر چند نوشیدن آب در شب همیشه بد است و پیامبر صلی الله علیه وآله سفارش به خوردن خرما بدون آب برای کسی که رطوبت زیاد دارد و سفارش به خوردن آب به همراه خرما در شب قبل از خواب را فرموده اند نه اینکه فرد آب به تنهایی در شب مصرف کند از همین رو شب به دلیل سرد بودن طبعیت آن و جمع آن به همراه خواب سرد و آب سرد بسیار خطر ناک است و احتمال سکته را در شب بالا خواهد برد همانطور که در حدیثی دیگر توصیه شده اگر کسی بخوابد در حالی که که ماهی در شکم دارد و بعد از ماهی خرما و عسل نخورده است اگر به فالج ( سکته ) مبتلا شد کسی را ملامت نکند مگر خودش را این اجتماع سردی ماهی و شب و خواب سرد است .

حال اگر آب به همراه خواب و شب سرد آن هم در اواخر پاییز که اوج خشکی و سردی است و خود را آمده کرده برای یک فصل سردتر که زمستان باشد باید مایعات و آب را در شب نهی کرد که دچار بیماری هایی از این قبلیل نگردد.

و يشرب بكرة كل يوم جرعة ماء حار.

نوشیدن آب هر روز در صبح یک جرعه از آب گرم باشد .

نوشیدن آب در صبح ناشتا طبق روایات دیگر نهی شده و آن را باعث ازدیاد بلغم بیان می کنند و هر کسی آب صبح ناشتا بنوشد موجب زیاد شدن بلغم در بدنش خواهد شد البته این سفارش برای کسانی که تشنه هستند و مجبور به نوشیدن آب هستند به صورت آب گرم آن هم یک جرعه اشکال ندارد و سفارشات در جهت نوشیدن آب صبح ناشتا اگر در رفع تشنگی باشد و یک جرعه آن هم آب گرم اشکال ندارد .

و يجتنب اكل البقول كالكرفس و النعناع و الجرجير.

و از خوردن سبزيجاتى مانند كرفس و نعناع و شاهی یا ترتيزك دورى كرد.

زمانی که فصل به سردی شدید و خشکی زیاد رسید همانند یخ می شود که هم سرد است و هم خشک به همین جهت نباید افراط در گرمیجات هم کرد مثل اینکه کسی بخواهد یخ را آب کند ولی بگذارد روی آتش این یخ به جای آب شدن می سوزد و بدن را به مرور تحلیل می برد و باعث انسداد در بدن خواهد شد ولی بهتر است یخ را در نزدیکی جایی که حرارت ملایم دارد نگه داشت تا به مرور آب شود و دچار سوختگی نشود .

از این رو سفارش شده سبزی های بسیار گرم مثل شاهی و کرفس و نعنا که در گرمای خود بسیار شدت دارند استفاده نشود که موجب این سوختگی در بدن و خون انسان گردد.

 

امتیاز کاربر: 1.85 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا