سیستم گوارشتشخیص بیماری هادرمان

تابستان و اسهال و استفراق

اسهال و استفراق

به این نکته باید توجه کرد که اسهال اگر به تنهایی باشد علت خاص خودش را دارد و همین طور استفراغ اگر به تنهایی ایجاد شود نشانه ها خاص خودش را دارد ولی اگر به همراه یکدیگر باشد نشانه از هیضه می باشد که ما در ادامه این مقاله استفراغ و اسهال را به تنهایی بیان کرده ایم و در آخر این مقاله هیضه که همان اسهال و استفراغ همراه یکدیگر باشد را توضیح داده ایم .

استفراغ به معنی خروج محتویات معده از راه دهان است .

علت استفراغ به دلیل ترشح زیاد مایع صفرا به معده می باشد و بالا رفتن حرات غیر غریزی که معمولا از هضم نشدن غذا در اثر نجویدن کامل آن که باعث عدم ترشح بزاق دهان هنگام جویدن  میشود اتفاق می افتد  .

یکی دیگر از علت های استفراع فاسد شدن غذا در اثر استفاده بیش از حد از کود شیمیایی سموم وآفات است که باعث ایجاد استفراغ و مشکلات معده میشود البته گاهی غذا های دیر هضم و سردی معده هم باعث فاسد شدن غذا در معده خواهد شد که این علت را به وجود می آورد .

خوردن غذای مسموم و استفاده از قرص های شیمیایی باعث ایجاد استفراغ می شود که معمولا وقتی کسی سمی مصرف می کند یا غذای مسمومی استفاده می کند بدن برای دفع این سم باید صفرا زیاد به معده بریزد تا اثر سم بر بدن وارد نشود و سریع خارج شود که این صفرا باعث استفراغ خواهد شد .

یکی دیگر از انواع استفراغ در دوران بارداری است که علت آن تا جمع فضولات در بدن زنان به علت قطع خون حیض در این دوران است یا به علت افتادگی رحم می باشد که فرد با استفاغ رحم را به صورت طبیعی بالا نگه می دارد و از افتادن طفل در قبل از چهار ماهگی جلوگیری می کند و گاهی هم بدن زن نیاز بیشتری به جذب غذا دارد برای همین صفرای زیاد در معده او را به استفراغ مجبور می کند گاهی هم غذا های هضم نشده قبلی در بدن فرد را دچار تهو می کند که غذای بعدی وارد نشود تا بدن فرصت کافی برای هضم و جذب بهتر غذا داشته باشد تا به جنین رسیدگی بهتری شود و غذای هضم شده کامل غذای جنین شود که این علت در اثر سردی معده اتفاق می افتد و بدن نیاز به فرصت برای هضم بهتر دارد .

استفراغ در دوران بارداری باعث رشد جنین و تصویه و پاکسازی خون مادر میشود که خون‌رسانی به رحم را برای رشد بهتر جنین فراهم میکنند پس بهتر است آن را درمان نکنیم .

افرادی که در ماشین یا وسایل نقلیه دچار حالت تهو می شوند به دلیل بالا بودند صفرای مغزی می باشد که با تکان خوردن ناکهانی آن دچار این حالت می شوند راه درمان این افراد فصد قیفال می باشد .

استفراغی که در نوزادان ایجاد می شود به دلیل بالا بودن رطوبت شیر مادر می باشد که این رطوبت باعث عدم هضم شیر می شود و معده اطفال را سرد کرده و باعث برگشت غذا و استفراغ خواهد شد که اگر مادر مایعات کمتر مصرف کند و روغن بابونه به شکم کودکش بمالد به راحتی درمان خواهد شد .

برای جلوگیری از استفراغ هایی که در اثر هضم نشدن غذا ایجاد میشه باید در نظر گرفت که دندانی که خداوند قرار داده برای جویدن غذا و بزاقی که خداوند در اثر جویدن غذا در دهان قرار داد برای  هضم بهتر غذا در معده است پس باید دندان های او از سلامتی کامل برخوردار باشد و غذا را با آنها خوب بجود تا هضم بهتری انجام شود و دچار استفراغ نشویم و اگر فرد دندان های سالمی ندارد حتما از هاضوم قبل و بعد از هر غذا استفاده کند و نمک دریا زیاد مصرف کند تا غذا به وسیله نمک و هاضوم هضم بهتری داشته باشد و دچار استفراغ نشود .

استفاده از مواد غذایی طبیعی بدون کود شیمیایی و آفات  در سلامت معده نقش موثری دارد و از مبتلا شدن فرد به استفراغ جلوگیری میکند  اگر نا خودآگاه فردی غذای مسموم یا کود داری مصرف کرد که دچار اذیت و آزار معده شد حتما مقداری سرکه و نمک را به نسبت مساوی مخلوط کند و با کمی عسل شیرین شده بعد از آن غذا مصرف کند مصرف نمک زیاد بعد از غذا های ناسالم احتمال ضرر را برای بدن بسیار پایین خواهد آورد .

بهترین درمان مسمومیت غذایی استفراغ است اگر غذای مسموم خورده باید فوراً استفراغ کند تا سم وارد بدن نشود و از اینگونه استفراغ ها به هیچ وجه جلوگیری نشود چون سم اگر وارد روده شود و جذب کبد شود خطر های شدیدی خواهد داشت که باید با حجامت دفع شود ولی قبل از ورود به روده می توان به وسیله استفراغ آن را خارج کرد و اگر استفراغ صورت نگیرد نمک و سرکه و عسل بعد از آن زیاد مصرف کند و تا قبل از سه روز حتما یک حجامت عام انجام دهند .

استفراغ روش بسیار موثر در پیشگیری از مشکلات و درمان بیماری های معده است مثل حجامت و اسهال و حقنه که  سالی یک الی دو بار انجام می‌دهیم غی واستفراغ هم همین‌گونه است کسانی که بیمار نیستند بهتر از سال یک الی دو بار استفراغ انجام دهد .

در کتاب منصوری فی الطب در مورد استفراغ می نویسد : چنانچه بالا آوردن به‏گونه‏اى ميانه بكار رود شكمبه را پاك و گوارش را نيكو و تن را شاداب مى‏كند. سر را سبك و بينايى را درخشان مى‏نمايد. اگر زياده‏روى شود تن را نزار ساخته و به جگر و سينه و شش و شكمبه و چشم آسيب مى‏رساند و چه‏بسا رگ‏ها را بشكافد و پاره كند و خونريزى را برانگيزد. كسى كه در شكمبه او بلغم فراوان گرد آيد براى پاسداشت تندرستى نياز به بالا آوردن دارد.

اين گروه هر ماه يك يا دو بار پس از انباشتگى (امتلاء) بايد بالا بيآورند، چون بالا آوردن بدون انباشتگى، دشوار انجام مى‏گيرد و ناخوشايند نيز مى‏باشد مگر به سختى و تلاش بسيار صورت مى‏پذيرد كه حالت خوبى نخواهد بود.

اگر بالا آوردن بسيار و هميشگى باشد، شكمبه را تباه و نيرو را فرومى‏اندازد.

شايسته است هنگام بالا آوردن چشم‏ها را با نوار و دستارى ببندند تا تهى‏سازى پايان پذيرند سپس چهره را با آب سرد شستشو دهند و با عسل‏آب يا سكنجبين دهان‏شويه نمايند. كسانى كه گردنى دراز و گلويى بيرون‏زده و سينه‏ى تنگ و تهى از گوشت دارند، بايد از بالا آوردن بپرهيزند.

قی آور ها ( اسهال و استفراق)

در کتاب رساله جودیه می نویسد : يك قدح آب ترب با يك سير عسل در حمام بخورد فوراً استفراغ ایجاد می کند .

نکته جالب این است چقدر اهمیت استفراغ و قی زیاد است که خداوند در ماه مبارک رمضان اگر به هر علتی غذای مسموم حال بد و … استفراغی عمدی ایجاد کند فقط روزه همان روز را باید قضا کند و نیاز به کفاره نمی باشد ولی اگر عمداً آب بخورد یا خوراکی مصرف کند هم قضا واجب می شود و هم باید کفاره روزه را بدهد.

اسهال (اسهال و استفراغ)

اسهال بیرون ریزی طبیعی بدن در هنگامی است که خلط‌های آزار دهنده ای که به معده چسبیده یا در آن تولید شده را نتواند توسط استفراغ خارج کند برای همین به روده می ریزد و توسط اسهال آن را خارج می کند .

علت های  اسهال صفرا است که علامت آن علائم تشنگی درد احساس گزش و بیرون روی رقیق و چرکی است .

علت دیگر اسهال گرفتگی روده می باشد که علامت آن ادرار کمبود بوده بی رنگ و مدفوع کم  به رنگ سفید بوده.

علت دیگر اسهال حرارت زیاد معده است که علائم آن تشنگی التهاب تب گزندگی بیرون روی رقیق غش و  ناراحتی است.

نوعی دیگر از آن بلغمی است که به معده چسبیده شده نشانه بیرون روی مواد لرزش و بلغمی کمیتش همراه با التهاب و باد گلوی ترش است.

علت دیگران سودایی است که به معده میچسبده و علامتش اینکه  بیمار دارای اشتهای زیاد و در فم معده احساس گزش میکند و مزه دهانش ترش است که درمانش این است که چیزی بخورد و یا کمی روغن استفاده کند این حالت از بین میرود ‌.

علت دیگر آن تخمه که در اثر پرخوری ، خوردن غذاهای رنگارنگ  و خوردن روی سیری  ایجاد میشه و باعث ضعیفی معده و ایجاد عفونت که این عفونت جذب شده و باعث ایجاد بیماریهای مختلفی میشود . در روایت آمده که تخمه حکمت را از بین میبرد چون باعث از بین رفتن عقل و خنگی میشود و چطور آداب خوردن و آشامیدن ارتباط مستقیم با زیاد یا کم شدن عقل دارد . علامت بیماری باد گلو بدبو و شکم قرقره میکند .

برای پیشگیری  بسم الله برای همه غذاها مثلاً چند نوع غذا سر سفره وجود دارد برای هر کدام جداگانه ذکر بسم الله گفته شود بین صبحانه و شام چیزی خورده نشود .

درمان آن به آب آسمان یا انار با پیه می باشد.

سب دیگر آن کبد ضعیف است که خلط ایجاد شده در اثر هضم غذا را جذب نمی‌کند نشانه آن بیرون روی آبکی و سفید و پیشاب سفید پلک ها و پاها ورم کرده رنگ بیمار به سفیدی میگراید .

علت دیگر کم توانی مغز است که در اثر آن مواد زیان آوری به معده میچسبد و به روده ها می‌رسد و گوارش را دچار دچار اختلال میکند . برای مثال فردی که موقع ترس یا هیجان  دچار اسهال میشود از همین نوع است .

اسهال انواعی دیگر هم برایش بیان شده که به اختصار آورده ایم .

اسهال معده ای به این ترتیب که بیمار غذایی را خورده ودر حال گوارش است چراکه رگهای روده را بسته است  در این حال غذای دیگری میخورد که نمی تواند هضم کند و طبیعت بدن آن را به بیرون میراند .

اسهال ادواری به این ترتیب است گاهی خلط های ناسالمی در اندامها جمع شده و آنها را از دریافت غذای تازه باز میدارد بنابراین آن غذا به معده برمیگردد و سبب اسهال میشود علامتش کم شدن نیرو و اسهال کم است و بیمار از مقدار کم اسهال بیشتر از مقدار زیاد ضعیف میشود در این حالت اگر ضعف در اندام های دیگر هم وجود داشته باشد کبد قسمت لطیف کیموس را میگیرد اما قسمت غلیظ باقی می ماند تا طبیعت بدن آن را بیرون براند علامتش این است که گاه به گاه می‌باشد و انسان در مدت چند روز تندرست است اما بعد از آن بیرون روی دوباره آغاز میشود و پس از چند روز اتمام میگردد.

دو نوع دیگر که تشخیص آن مشکلتر است

اسهال کبدی  به این ترتیب است  که روده ها درد ندارد ،گاه به گاه خون دفع میشود ،بینار لاغر میشود ،مدفوع گندیده است ،شما بیرون روی زیاد ولی مقدارش کم است ،خون پس از مدفوع می آید ،بیماری روز به روز شدت مییابد و بیشتر با تب ،تشنگی و التهاب همراه است .

اسهال نوع روده ای بر خلاف نشانه های اسهال کبدی است در عین حال لخته های که دفع میشود در نوع کبدی در آب حل نمیشود و بر روی آتش نیز به تحلیل نمی‌رود در حالی که در نوع روده ای اینچنین نیست لخته ها در آب حل شده و بر روی آتش تحلیل میروند.

 

نوع دیگر اسهال خونی است که باعث خونروی از رودها ایجاد میشود .علت زیاد بودن تعداد وعده های غذایی و خوردن خاک است .در روایتی آمده که خاک خوردن حرام است مثل گوشت خوک ،کسی که خاک بخورد و بمیرد نماز بر پیکرش نخوانید مگر خاک قبرامام حسین .درمان این نوع اسهال مرکب ۱،خوردن سویق برنج با روغن حیوانی ،نوشتن سوره محمد و نوشیدن آب آن .

مردی از درد شکم و اسهال دخترش از امام صادق (ع) درمان خواستند ایشان برنج را با دنبه توصیه کردند که استفاده کنند و حال دختر خوب شد .

از نظر طبی برنج معده را قبض میدهد .

در روایت دیگر امام صادق فرمودند :به کسانی که اسهال دارند نان برنجی بدهید چون معده را پاک و بیماری را از بین می‌برد .

برای اسهال بچه ها اگر خونی باشد خوردن بلوط و گرمک پیش از صبحانه مفید است البته تاکید می‌کنیم که در بچه ها اسهال را تا زمانی که ضعف ندارند متوقف نکنید چون باعث ضربه زدن به فرد می‌شود برای اینکه بدن به طور خودکار خروجی باز کرده و اگر بند آورده شود دچار تشنج میشوند .

اسهال و استفراغ (هیضه)

هیضه بیرون راندن صفرا از راه قی و اسهال است که به طور ناگهانی و گاهی هم از پرخوری پیدا میشود یا ممکن است که غذا از نظر کیفیت فاسد شده و مواد زیان آوری در آن وجود داشته باشد و یا گاه این مواد صفراوی در اثر خستگی و ورزش ها و فعالیت های سنگین به معده می ریزد و یا فسادی در هوا مثال وجود دود در کارخانجات پیدا میشود که باعث عدم جذب در بدن شده  و در هنگام طبیعت بدن  آن قسمت که لطیف تر است از راه قی  و آنچه غلیظ تر است از راه اسهال بیرون می فرستد.

در بسیاری از شهر های گرمسیر که تابستان بسیار گرمی دارد این حالت به طور طبیعی برای آنها ایجاد می شود که با این حالت و توسط اسهال و استفراغ حرارت آنها به طور طبیعی خارج می شود .

علامت هیضه به طور ناگهانی دچار تهوع تشنگی اندوه اضطراب بی‌قراری ،دست ها و پاها یخ میکند بینی تیر میکشد ،شقیقه ها گود میشود ،نبض می افتد و بیمار بیهوش میشود و گاه دچار تشنج میشود ‌.بیخواب میشود که اگر بخوابد بیماری کمتر میشود .این بیماری بیشتر در تابستان و بچه ها دچار می‌شوند و اگر در پاییز دچار شوند خطرناکتر از تابستان است ولی کمتر کسی در زمستان بدان دچار می‌شود . کسانی به صورت مداوم مبتلا میشوند با همیشه غذای مقوی استفاده کنند و به یکبار جلوی این بیماری را نگیرند چون ممکنه دچار استسقاو مرگ بشونددر مقابل بدن را باید برای دفع مواد فاسد یاری کرد تا سم بیرون رود .

درمان دادن آب گرم تا زمانی که بدنش پاک شود و دیگر صفرا از او دفع نشود ،

بوییدن گلاب ،شربت انار یا لیمو یا ریواس ،اب انار ترش ،رب یا شربت به .

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا