اطفال

بلوغ زودرس

بلوغ زودرس

به ظاهر شدن زود هنگام علائم جسمی و هورمونی گفته می شود .این مساله یکی از موضلات نوجوانان دنیای مدرن امروزی است که در این راه تغذیه شبکه های ماهواره ای رفتارهای نادرست والبته ناآگاهانه ی والدین نقش مهمی دارند بلوغ زودرس علائمی دارد .

که با شناختن آن تا حدودی میتوان آن را کنترل کرد . بلوغ زودرس زمانی است کهه بدنکودک خیلی زودتر شروع به تغییر به سمت بزرگسالی میکند

بالغ شدن  قبل از7 سالگی در دختران و قبل از9 سالگی در پسران بلوغ زودرس محسوب میشود.بلوغ شامل رشد سریع استخوان ها وماهیچه ها تغییر در شکل واندازه بدن ورشد وتوانایی بدن در تولید مثل است.

ابتدا این کودکان بلندتر از همسن های خود هستند . ولی به دلیل بلوغ زودرس استخوان ها در نهایت قدکوتاه تری خواهند داشت . بلوغ در دختران با بزرگ شدن سین ها و عادت ماهیانه ظاهر میشود و در پسران با افزایش شهوت . که به شکل اختلالات رفتاری ظاهر میشود.

اهمیت جنبه های این مساله

جنبه اول: علت ایجاد کننده آن است . که پزشک متخصص با انجام آزمایش های لازم و پیگیری های منظم و دقیق نوجوانان مبتلا در طی مدت طولانی به دنبال علت ایجاد آن می گردد.
جنبه دوم: اثر بلوغ زودرس رشد قد و روانی نوجوانان است. در بیشتر دخترها علت خاص برای این مساله دیده نمی شود وبیشتر جنبه خانوادگی دارد ولی در موارد بیماری هایی مهم دستگاه عصبی مرکزی مثل تومورهای مختلف عفونت التهاب مضریا ضربه به جمجمه میتوان این حالت را ایجاد کند گاهی کیست های تخمدان با تولید هورمون های جنسی زنانه باعث این مساله میشوند.
در پسر ها حالت سرکشی کمتر دیده میشود وبیماری های زمینه ای مثل تومورهای سیستم عصبی مرکزی بیشتر شایع است در این کودکان( پسر ودختر) بررسی مغز با ام ار آی حتما انجام می شود، سونوگرافی از تخمدان ها و شکم بررسی آزمایش ها هورمونی ونیز تعیین سن استخوان انجام می شود.

ادامه دارد…..

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا