جن و شیطانمغز و اعصاب
موضوعات داغ

 اوتیسم  یا درخود ماندگی 

 اوتیسم  یا درخود ماندگی

اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود.

علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علت اصلی آن در علم پزشکی هنوز ناشناخته میباشد و در پسران شایع‌تر از دختران است.

این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حوزه اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تأثیر می‌گذارد . کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم ، در ارتباطات کلامی و غیرکلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت ‌های مربوط به بازی ، مشکل دارند . این اختلال ، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می‌سازد . در بعضی موارد ، رفتارهای خود آزار دهنده و پرخاشگری نیز دیده می‌شود .

در اختلال اوتیسم علائم دیگری مانند حرکات تکراری مانند دست زدن و پریدن ، خنده های بی دلیل و زیاد ، پاسخ‌های غیرمعمول به افراد ، دلبستگی به اشیاء یا مقاومت در برابر تغییر نیز مشاهده می‌شود. همچنین ممکن است در حواس پنجگانه (بینایی، شنوایی، بساوایی، بویایی و چشایی) نیز حساسیت‌های غیرمعمول دیده شود.

علت های اوتیسم

یکی از علتهای اصلی این اختلال کمبود اکسیژن رسانی به مغز نوزاد در زمان تولد یا پس از آن میباشد  که در اثر زایمان سخت یا با سزارین ایجاد میشود. همانطور که می‌دانید کودکانی که سخت به دنیا می آیند تا چند لحظه اکسیژن دریافت نمی کنند ، همچنین آب ریه نوزادانی که با سزارین متولد می شوند به طور کامل تخلیه نمیشود و به میزان کافی اکسیژن دریافت نمیکنند .

از طرفی کمبود اکسیژن رسانی به نوزاد موجب آسیب شیطان و ایجاد مشکلات و بیماریهای مختلف مغزی روحی روانی و ... خواهد شد .

رطوبت زیاد مغز که باز هم باعث عدم اکسیژن کافی به مغز می شود از علت های دیگر می باشد که افرادی که بخارات مغز و رطوبت های اضافی زیادی دارند دچار این بیماری خواهن شد که در سفارشات روایی آمده است که جاوشیر را هنگام تولد نوزاد در بینی بچکانید که این چکاندن باعث می شود که طفل همان موقع عطسه شدید کند و دفع رطوبت های اضافی از سر کرده و برای پیشگیری از این بیماری و بیماری های مشابه بسیار نافع می باشد .

از دیدگاه طب اسلامی این بیماری بیشتر معلول جن زدگی در حین انعقاد نطفه یا در زمان تولد یا در ده روز اول بعد از تولد بچه و گاهی به علت همبستری در دوران قاعدگی یا در اول وسط و آخر ماه قمری می باشد.

همانطور که میدانید در تمام این دوران ها آسیب زدن شیطان به انسان حتمی است و مراقبت هایی برای آن در روایات ذکر شده اعم از روغن مالی با روغن زیتون در ده روز اول تولد . تراشیدن سر نوزاد ، عقیقه در روز هفتم ، چکاندن جاوشیر ، تنها نگذاشتن کودک در این زمان ، شستن دست و صورت طفل و نخوابیدن با چربی که به دهان و دست او است ، شستن کودک در این زمان و نماندن زیاد نجاسات همراه طفل همه از اموری است که در پیشگیری از این بیماری موثر می باشد  .

حجامت نقره از سفارشات مهم می باشد که از چهارماهگی برای طفل انجام میگیرد و دفع رطوبت و بخارات مغز کرده و احتمال مبتلا شدن به اوتیسم و بیماری های مشابه را بسیار کم خواهد کرد .

 

✅مهمترین عامل در پیشگیری از ابتلا به اوتیسم ، رعایت آداب مربوط به انعقاد نطفه میباشد که شامل موارد زیر میباشد:

1) پرهیز از نزدیکی در زمان حیض و جنابت بدون انجام دادن غسل

2)پرهیز از انعقاد نطفه در اول، وسط و آخر ماه قمری

جهت دیدن ادامه این مطلب
و مطالب دیگر سایت یک اشتراک در سایت خریداری کنید

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا