تدابیر اطفالسیستم گوارش

انگل ها

شناخت انگل ها وکرم ها و راه های درمان آنها

انگل(کرم)

یکی از موارد ایجاد انگل و کرم ؛ رطوبت زیاد در بدن است.

همانند حبوبات یا برنج که اگر در معرض رطوبت باشند کرم می افتند.

البته این رطوبت نیاز به حرارت دارد تا کرم و انگل ها بتوانند به غایت برسند و از تخم خارج شوند همانند یک غذا برای پختن نیاز به حرارت و رطوبت هر دو با هم دارند در بدن هایی که رطوبت زیاد دارد اگر این رطوبت همراه با حرارت زیاد اجتماع داشته باشد تبدیل به انگل یا همان کرم خواهد شد .

غذا برای پخته شدن در معده نیاز دارد به اینکه حرارت معده را بالا ببرد برای همین در اکثر اوقات باید انگل ایجاد شود ولی بدن سیستم مدبره را طوری تعبیه کرده که زمان جویدن بزاق زیادی ترشح شود که با بالا رفتن این حرارت انگل ایجاد نشود و بزاق ها انگل ها و کرم های بدن را نابود کنند به همین جهت اکثر افرادی که مبتلا به انگل می شوند کسانی هستند که غذا ها را نمی جوند یا خوب دندان بر آن نمی گذارند و بزاق کمتری ترشح می شود که در بین کودکان و کهنسالان که دندان کمتر دارند این اتفاق بیشتر می افتد .

✅نشانه انگل :

از نشانه های انگل دندان قروچه است که در کودکان و کهنسالان بیشتر اتفاق می افتد از همین رو است که خداوند بزاق دهان کودکان و سالمندان را هم زیاد کرده تا بتواند انگل ها را بکشد ولی چون افراد خلاف طبیعت عمل می کنند و بیش از حجم معده وعده غذایی به آن می دهند بزاق نیاز به فرصد دارد برای انگل کشی و همین زیاد خوردن غذا باعث می شود فرصت برای هضم و انگل کشی نداشته باشد و معده سرد خواهد شد .

پس از علائم دیگر دندان قروچه سردی معده رفلاکس و …می باشد .

✅علایم دیگر انگل:

♦️درد های شکمی

♦️دندان قروچه

♦️ریزش آب دهان در خواب

♦️حالت تهوع مخصوصا موقع غذا خوردن

♦️میل نداشتن به غذا

♦️پرخوری

♦️تشنگی زیاد بدون دلیل

♦️خارش مقعد

♦️زردی چهره

♦️لاغری بر خلاف اشتهای زیاد

✅درمان انگل ها:

♦️استفاده از سرکه طبیعی

صبح ناشتا و هنگام غذا و بعد از غذا سرکه در دفع انگل بسیار اثر گذار است و اگر مدام فرد عادت کند به خوردن سرکه قبل و بعد از غذا یا شب قبل از خواب وصبح ناشتا که بهتر است با خرما مصرف شود اثر معجزه آسایی دارد .

امام صادق «ع» فرمود: بر شما باد به سركه انگور كه هر انگلى را در درون بدن مى‏كشد.

♦️خوردن نمک طبیعی قبل و بعد از غذا و هر چه مشکل بیشتر باشد مقدار مصرف بیشتر شود مثلا در طول روز 20 تا 30 بار یک انگشت نمک طبیعی مصرف کنند تا انگل ها کشته شوند .

♦️پرهیز از آب بین غذا

♦️پرهیز از دوغ و نوشابه و لبنیات

♦️صبح ناشتا یا شب موقع خواب۳ یا ۵ یا ۷ عدد خرما بدون آب

رسول اكرم «ص» فرمود: خرما را ناشتا بخوريد كه انگل را مى‏كشد.

از ابن عباس از نبى اكرم (ص): خرما را ناشتا بخوريد كه كرم (انگل‏) را مى‏كشد، و فرمود: جبرئيل برنى (نوعى خرماى عالى) از بهشت برايم آورد.

♦️یک قاشق مربا خوری عسل و ۲۱ عدد سیاهدانه صبح ناشتا

♦️شب انجیر را در روغن زیتون یا سرکه خوابانده و صبح میل شود

♦️پرهیز از نوشیدن آب

♦️پرهیز از خوردن بستنی و مواد کارخانه ای

♦️سیر و پیاز ضد انگل هستند

♦️پرهیز از هله هوله و ریزه خواری

♦️در کنار سرکه:

( روزی دو نوبت  به اندازه یک نخود) صمغ آنغوزه خورده شود.

♦️اصلاح گوارش و برطرف کردن یبوست

♦️تنقیه با مخلوطی از لعاب گل ختمی و عسل و نمک و روغن زیتون

♦️تزریق مقعدی سرکه طبیعی و روغن زیتون

♦️روغن مالی شکم

♦️رعایت نظافت:

مقعد و لباسها به خوبی شسته شود

♦️خوردن جوشانده سنای مکی و گل سرخ هفته ای دوبار

✅پیشگیری انگل ها:

♦️نخوردن گوشت خام و سوسیس و کالباس و مواد کارخانه ای و آب زیاد

♦️بازی کودکان با خاک که باعث تقویت سیستم ایمنی آنان میشود.

♦️شستن سبزیجات خام با سرکه و نمک طبیعی

مطالبی ناب در طب سنتی از انواع انگل و کرم ها و راه های درمان آن

انگل‏هاى دستگاه گوارش در طب سنتی تعاریف و انواع و اقسام مختلفی برای آن تعریف کرده اند . در کتاب دائرة المعارف گياه درمانى ايران از احمد حاجی شریف، ص: 452 انواع آن را بیان کرده از قبيل كرم دراز، كرم قلاب‏دار، كرم‏هاى ريز سوزنى، كرم‏هاى پهن، كرم كدو، كرم ژيارديا، كه در دستگاه گوارش (روده‏ها) زندگى مى‏كنند.

در کتابهای طب سنتی براى دفع انگل هر نوعى كه باشد و از هر جنسی که باشد گفته شده بايد سياه‏دانه كوبيده را با سركه مخلوط كنيد و روزى سه مرتبه بخوريد و این را درمان قطعی برای انواع انگل ها و کرم ها بیان می کنند.

علاوه بر آن درمان های دیگر هم بیان کرده اند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد .

* آب شيره‏ى كنار درمان خوبی است .

* ريشه‏ى درخت موز را خرد كنيد و بجوشانيد و آبش را بنوشيد.

* ريشه‏ى درخت انار، ريشه‏ى درخت توت، شنبليله‏ى خشك و برگ درخت هلو از هركدام 10 مثقال نيمكوب كرده و به 5 قسمت مساوى تقسيم كنيد. هر قسمت از آن را شب در آب گرم بخيسانيد و صبح در همان آب بجوشانيد بعد آب صاف‏كرده‏ى آن را قبل از صبحانه بنوشيد.

* حنضل، بوره‏ى ارمنى و سياهدانه را مخلوط كرده و نرم بساييد، بعد با سركه خمير كنيد و بر جدار شكم ضماد كنيد.

* ريشه‏ى شيرين‏بيان، گل محمدى، سنامكى، شاهتره، افسنطين، تاج‏ريزى، بومادران، مغز ناخنك، باديان، درمنه تركى، آويشن شيرازى، گل نيلوفر، بادرنجبويه، شنبليله‏ى خشك، ريشه‏ى درخت انار و ريشه‏ى درخت توت از هركدام 3 مثقال نيمكوب و مخلوط كنيد بعد به 10 قسمت مساوى تقسيم كنيد و هر قسمت از آن را شب در آب جوش بخيسانيد و صبح در همان آب بجوشانيد و آب صاف‏كرده‏ى آن را پس از شروع صبحانه بنوشيد.

* اگر بیمار به همراه همه غذا ها از نان خشک استفاده کند ظرف یک هفته درمان می شود و اگر می خواهد درمان سریع تر انجام شد بهتر است آش قرقروت یا آش سرکه درست کند با نان خشک همراه همه غذا ها مصرف کند .

* عود بليسان و قرنفل از هركدام 10 گرم. تخم كرفس و مصطكى رومى از هركدام 20 گرم. تخم زردك و تخم شبت از هركدام 30 گرم همه را نرم بساييد بعد با 500 گرم عسل مخلوط كنيد و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه يك قاشق شربت‏خورى از آن را ميل كنيد.

✅انگل ريز مقعد (ژيارديا)

براى كشتن و برطرف كردن انگل‏هاى ريز مقعد بايد هر روز آش آلو يا آش آلوچه يا آش سماق يا آش قارا (قرقروت) ميل كنيد. همچنين بايد 5 گرم شاهتره، 10 گرم آويشن شيرازى، 15 گرم گل بومادران و 20 گرم درمنه تركى همه را مخلوط كنيد. هر صبح، ظهر و شب هربار يك قاشق غذاخورى آن را بجوشانيد و آبش را پس از خوردن يك لقمه غذا يا يكى دو قاشق غذا بنوشيد.

* پوست و شحم حنضل را با قنبيل مساوى مخلوط كنيد و نرم بساييد. شب‏ها هنگام خوابيدن يك قاشق چاى‏خورى از آن را با كمى مايع زهره‏ى گاو مخلوط كنيد. پنبه‏اى را بر آن آغشته و به صورت شياف استعمال كنيد. اين عمل را يك هفته ادامه دهيد.

* باقلا خشك، قنبيل، تخم كلم و درمنه تركى را به نسبت مساوى بساييد. هر شب كمى از آن را با كمى مايع زهره گاو مخلوط كنيد. پنبه‏اى را خوب به آن‏ آغشته و هنگام خوابيدن به صورت شياف استعمال كنيد و هفت شب تكرار شود.

* آب برگ درخت شفت‏آلو، آب برگ درخت انار و آب برگ درخت توت را مساوى مخلوط كنيد و مقدارى صبر زرد را در آن حل كنيد و چند شب هنگام خوابيدن پنبه‏اى را خوب به آن آغشته و به صورت شياف استعمال كنيد.

* مغز ناخنك، گل بومادران، بابونه‏ى شيرازى، سلاب و برگ درخت شفت‏آلو از هركدام 5 گرم. درمنه تركى و ريشه‏ى انار از هركدام 10 گرم. صبر زرد 5/ 2 گرم همه را مخلوط كنيد و بسيار نرم بساييد بعد در نيم ليتر آب جوش حل كنيد و پس از سرد شدن با آن تنقيه كنيد و ساعتى خود را نگهداريد و سپس دفع كنيد.

* پودينه و برگ درخت شفت‏آلو و تخم خطمى از هركدام 5 گرم نرم بكوبيد بعد در آب جوش حل كنيد و پس از سرد شدن تنقيه كنيد.

* حنا، قنبيل و بورق از هركدام 5 گرم. صبر زرد 5/ 2 گرم همه را با كمى آب گرم حل كنيد تا به صورت خمير سختى درآيد و هر شب هنگام خواب كمى از آن را شياف كنيد.

* شب‏ها هنگام خوابيدن قرقروت را باريك كرده و به داخل نشست فروكنيد و بخوابيد.

* روزى دو مرتبه هربار 5 گرم ريواس را بجوشانيد و آبش را بنوشيد.

* شب‏ها با آب جوشانده‏ى ريشه‏ى انار تنقيه كنيد.

* پس از هر دستشويى يا روزى سه مرتبه محلول پرمنگنات ضعيف را درب مقعد بماليد. به‏خصوص شب هنگام خواب.

* وسمه، حنا، برگ هلوى خشك، صبر زرد و سرنج همه را مساوى نرم بكوبيد و با پيه بز مخلوط كنيد. بعد شياف‏هايى ريز درست كنيد و هر شب موقع خواب يك دانه به نشست فرو كنيد تا مرض كرمك برطرف مى‏شود.

* مغز بادام تلخ و مغز هسته هلو را بسوزانيد و بساييد و بعد شياف سازيد. شب‏ها هنگام خواب به خود استعمال كنيد.

* افسنطين رومى را بجوشانيد و صاف كنيد و آب آن را تنقيه كنيد.

* موقع خواب با آب نمك تنقيه كنيد.

* شب هنگام خواب محل مقعد را با نفت بشوييد و بعد قطعه پنبه‏اى را نفتى كنيد و داخل مقعد فرو كنيد.

* شب هنگام خواب پنبه‏اى را مثل كله قند درست كنيد و به مركركرم آغشته كرده و به نشست فرو كنيد.

* برگ هلوى تازه را بكوبيد، بفشاريد و آبش را بگيريد و شب‏ها با قطره‏چكان داخل مقعد بچكانيد.

* شهم حنضل، افسنطين و مويز از هركدام 5 مثقال نرم بكوبيد و شياف‏هايى بسازيد و هر شب يكى از آنها را استعمال كنيد.

* شب‏ها هنگام خواب صبر زرد، سياهدانه و نخود را نرم بساييد و پنبه‏اى را در آب نمك خيس كنيد و در پودرها بزنيد تا تمام آنها به پنبه بچسبد و استعمال نماييد و آن‏قدر تكرار كنيد تا به كلى برطرف شود.

* سياهدانه، گل ارمنى، مغز هسته زردآلو، مغز هسته شفت‏آلو و شهم حنضل را مخلوط كنيد و نرم بساييد و با قطران و زهره‏ى گاو مخلوط و شياف بسازيد و شب‏ها به خود استعمال كنيد.

لازم به تذكر است كه تخم انگل از داخل توالت يا توسط دست‏هاى آلوده به ميكروب كه اكثرا لاى ناخن‏ها مى‏ماند انتقال مى‏يابد. لذا توصيه مى‏شود كه هميشه پس از اجابت مزاج و هنگام خارج شدن از توالت داخل و اطراف سنگ توالت را تميز و حتى ضد عفونى كنيد و مهمتر اينكه ناخن‏ها را هميشه كوتاه كنيد و پس از طهارت دست‏ها را با صابون يا مواد شوينده ديگر خوب شستشو دهيد تا تخم انگل به ديگران و يا خود شما سرايت نكند.

✅انگل معده‏

براى كشتن و دفع كردن انگل‏هاى معده شاهتره 5 گرم، آويشن شيرازى 10 گرم، گل بومادران 15 گرم، درمنه تركى 20 گرم همه را مخلوط كنيد و هر صبح، ظهر و شب يك قاشق غذاخورى از آن را بجوشانيد. آب آن را پس از خوردن يك لقمه يا يكى دو قاشق غذا بنوشيد.

* صد گرم كشمش را بكوبيد تا به صورت خمير در آيد بعد 5 گرم صبر زرد را با آن مخلوط كنيد. هر صبح، ظهر و شب به اندازه‏ى يك فندق از آن را قبل از غذا ميل كنيد.

* هر روز صبح ناشتا يك فنجان آب شاهى تازه را بگيريد و بنوشيد.

* هر روز صبح ناشتا 10 گرم تخم گلابى خشك شده را نرم بساييد و بخوريد.

* شب مقدارى نخود را در سركه بخيسانيد و صبح ناشتا بخوريد و در طول روز هيچ‏چيزى ديگرى نخوريد.

* معده را از اخلاط پاك كنيد و يك ساعت پس از آن 10 گرم خلال نارنج ساييده شده را با كمى آب بخوريد.

* سه روز صبح ناشتا هر روز 10 مثقال قارا (قرقروت) را در آب جوش حل كنيد و بخوريد.

* روزى دو نخود انقوزه را در كپسول‏هاى خالى بريزيد و در شروع صرف غذا بخوريد.

* برگ هلوى خشك، افسنطين رومى، درمنه تركى و گل زرد از هركدام 1 مثقال بجوشانيد و صبح ناشتا ميل كنيد و ناهار آش قرقروت و يا آش آلوچه بخوريد.

* افسنطين رومى، شاهتره، گل زرد و ريشه‏ى درخت عرعر از هركدام 1 مثقال بجوشانيد و آب آن را بخوريد.

* قارچ كوهى خشك را حد اقل 4 مثقال شب موقع خواب بخوريد.

* زيره‏ى سفيد را بكوبيد و با آب كرفس يا سركه مخلوط كنيد و بخوريد.

* صبح ناشتا سركه‏اى كه از شراب درست شده است را بنوشيد يا 10 گرم تخم كلم را نرم بساييد و بخوريد.

* چند روز صبح ناشتا مقدارى سركه بخوريد.

* گل هلو يا ريشه‏ى درخت شاه‏توت يا پوست درخت شاه‏توت يا برگ‏هاى درخت زردآلو يا ريشه‏ى درخت بادام يا هر سه را باهم بجوشانيد و آب آن را بخوريد.

* درمنه‏ى تركى، افسنطين رومى، ريشه‏ى انار و ريشه‏ى توت را از هركدام 1 مثقال بجوشانيد و آب آن را صبح ناشتا بنوشيد.

لازم به توضيح است كه هنگام درمان بايد از خوردن اين خوراكى‏ها پرهيز كنيد: چربى، شيرينى، تخمه‏ى خام، گوشت گاو و غذاهاى مانده. و از خوراكى‏هايى كه ضد انگل است بيشتر استفاده كنيد مانند آب هويج، شربت زرشك.

✅كرم معده كودكان‏

* براى رفع كرم معده كودكان 20 تا 30 گرم آب برگ كلم را بگيريد و به او بدهيد.

* در تمام سوپ‏هايى كه به كودك مى‏دهيد يك حبه سير بيندازيد.

* برگ، گل و مغز هسته‏ى هلو را مخلوط و نرم بكوبيد و با آب خمير نماييد بعد روى شكم كودك ضماد كنيد.

✅انگل روده‏

براى كشتن و دفع انگل‏هاى روده‏اى، صبح ناشتا 500 گرم توت‏فرنگى بخوريد و تا ظهر هيچ‏چيز ديگرى ميل نكنيد.

* صبح و شب هر مرتبه 30 گرم حبه‏هاى سير را در يك و نيم ليوان آب يا شير به مدت 20 دقيقه بجوشانيد بعد آن سير و مايع را ميل كنيد.

* هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه يك حبه سير را ريز رنده كنيد و با يك قاشق شكر مخلوط و قبل از غذا ميل كنيد.

* سه روز صبح ناشتا هر مرتبه 10 گرم خلال نارنج ساييده شده را با آب بخوريد.

✅انگل روده‏ى كودكان‏

اگر مى‏خواهيد كودك‏تان دچار انگل نشود مواظبت كنيد كه گل نخورد و اگر دچار انگل روده شده است هسته‏هاى ليمو را نرم بساييد و با كمى قند مخلوط كنيد و هر روز صبح يك قاشق چاى‏خورى آن را به او بخورانيد.

* با حبه‏هاى سير پوست نكنده گردن‏بندى درست كنيد و روى لباس كودك به گردن او بياويزيد. (اگر روى پوست بدن ماليده شود زخم و سوزش ايجاد مى‏كند.)

* برگ‏هاى تازه‏ى درخت آلو را بكوبيد بعد با كمى سركه و كمى دوده‏هاى لوله بخارى مخلوط و شب‏ها پايين شكم طفل ضماد كنيد.

✅كرم كدو

اگر دچار كرم كدو شده‏ايد هر روز والك بخوريد و به مدت سه روز متوالى صبح‏ها فقط سرکه و خرما مصرف کنید و خوراكى ديگرى ميل نكنيد. در اين سه روز از غذاهاى شيرين، چرب، غليظ، غذاهاى نرم و حتی نان نرم پرهيز كنيد و غذاى روزانه را كم كنيد و حتی الامکان یک وعده در روز بیشتر غذا نخورید. هر خوراكى كه مصرف مى‏كنيد آن را ترش يا همراه با ترشيجات ميل كنيد.

در مزاج‏هاى گرم، غذاهاى خنك مانند سوپ آلو يا آلوچه براقانى يا سوپ سبزيجات، آب‏غوره و آش قرقروت مصرف كنيد. از ترشى‏هاى مختلف مانند آب‏ليمو، آب‏غوره، سركه و قارا در طول روز گاه‏گاهى استفاده كنيد و روزانه به جاى آب خوردن از شربت سكنجبين ترش‏مزه يا آب جوشانده‏ى پوست يا ريشه‏ى درخت توت يا آب جوشانده‏ى ريشه‏ى درخت انار ترش يا آب جوشانده‏ى سماق بنوشيد. زيرا تمامى آنها بى‏حس كننده كرم و قاتل آنها هستند. بهتر آن است كه براى از بين بردن كرم و تخم آن هر شب هنگام خواب يك قاشق چاى‏خورى سياه‏دانه ساييده شده را با دو قاشق غذاخورى سركه در نصف ليوان آب مخلوط كنيد و بنوشيد.

* قاريقون و افتيمون از هركدام 5 گرم، تربد مجوف و برنگ كابلى آمله مقشر از هركدام 10 گرم، درمنه تركى 20 گرم، همه را مخلوط كنيد و به 6 قسمت مساوى تقسيم كنيد. صبح، ظهر و شب هر مرتبه يك قسمت از آن را همراه با آب يا شير ميل كنيد.

* درمنه تركى، برنگ كابلى و آمله مقشر از هر كدام 15 گرم. تربد مجوف، باقلاى مصرى، قنبيل و ريشه سرخس از هركدام 10 گرم مخلوط و بساييد و به نه قسمت مساوى تقسيم كنيد. صبح و شب هربار يك قسمت از آن را همراه با يك ليوان شير ميل كنيد.

* قبل از هر غذا 10 عدد بادام تلخ يا مغز گردو بخوريد و 10 گرم ريشه‏ى انار نيمكوب شده و 20 گرم سماق را بجوشانيد و پس از خوردن يك لقمه غذا يا يكى دو قاشق غذا آب صاف‏كرده‏ى آن را بنوشيد.

* گل افسنطين بدون ساقه‏هايش، تربد مجوف و قاريقون از هركدام 5 گرم، برنگ كابلى و گل ارمنى از هركدام 10 گرم، همه را نرم بساييد و با 10 عدد مغز گردوى كوبيده شده مخلوط كنيد. بعد به سه قسمت مساوى تقسيم كنيد و هر صبح ناشتا يك قسمت از آن را با دوغ بخوريد.

* هر روز 5 گرم، گل زوفا و 10 گرم، ريشه‏ى درخت توت نيمكوب شده را بجوشانيد و آب آن را بنوشيد.

* هشت الى ده روز صبح‏ها ناشتا هويج را ريز رنده كنيد و به جاى صبحانه بخوريد.

* هر روز 50 گرم ريشه‏ى درخت شاه‏توت را نيمكوب كنيد و با 20 گرم برگ خشك‏شده‏ى درخت هلو يا 15 عدد برگ تازه‏ى آن، بجوشانيد و آب آن را صبح بنوشيد.

* هر روز 50 گرم برنگ كابلى را نرم بساييد و با آب دوغ و گل سرخ ساييده شده مخلوط كنيد و قبل از صبحانه ميل فرماييد.

* به مدت 18 ساعت هيچ‏چيزى ميل نكنيد، بعد 2 كيلو اسفناج را بپزيد و نمك بپاشيد و بخوريد.

* هر صبح و شب هر مرتبه 25 گرم تخم خرفه را بجوشانيد و آب و دانه‏ها را باهم بخوريد.

* كپسول 500 خالى را پر از انقوزه كنيد و هر صبح و ظهر و شب 1 عدد ميل كنيد.

* بيست گرم مغز تخم كدوى سفيد را نرم بكوبيد بعد با يك ليوان آب جوش مخلوط كنيد و خوب هم بزنيد و ميل كنيد.

* يك سير بزرگ را پوست كنده و رنده كنيد بعد در شير بجوشانيد و آن را صبح ناشتا بخوريد و تا ظهر هيچ چيز ديگرى نخوريد و آن‏قدر اين كار را تكرار كنيد تا به كلى تمام كرم دفع شود.

* شصت گرم روغن گردو را در سالاد سيب‏زمينى بريزيد و به جاى شام شب بخوريد و اين كار را چند شب ادامه دهيد. براى خارج شدن كرم در حمام يا مكانى خيلى گرم برويد و در تشت آب ولرم بنشينيد تا كرم خارج گردد. به او اصلا دست نزنيد تا تماما خارج شود. قبل از نشستن در تشت دو ليوان آب شلغم بخوريد.

* شصت گرم پوست ريشه‏ى انار را بكوبيد و در 75 گرم آب، 6 ساعت بخيسانيد، و بعد بجوشانيد تا حجم آن به نيم ليتر برسد. آب صاف‏كرده‏ى آن را سه قسمت كنيد و هر قسمت را به فاصله يك ساعت و نيم ميل كنيد. پس از تمام شدن آن 2 ساعت صبر كنيد و بعد يك مسهل بخوريد و منتظر دفع كرم كدو بشويد.

* هر روز گل حلوا را بجوشانيد و آب آن را بخوريد

* هر روز ريشه‏ى درخت توت را با برگ شفت‏آلو مساوى بجوشانيد و آب آن را بنوشيد.

* تخم نيلوفر، تربد سفيد، قسط تلخ، افسنطين، شهم حنضل و سعد كوفى از هركدام 1 مثقال، قنبليله و برنگ كابلى از هركدام 2 مثقال، نخود مصرى يا نخود معمولى 5 مثقال، همه را بسيار نرم بكوبيد بعد با يك استكان عسل مخلوط كنيد و 5 شب موقع خواب آنها را بخوريد.

* پانزده روز صبح ناشتا هر روز يك قاشق سوپ‏خورى روغن فندق را بخوريد.

* پنجاه گرم مغز تخمه كدوى كوبيده را با 30 گرم روغن مايع كرچك و 40 گرم عسل مخلوط و در يك ليوان شير حل كنيد. صبح ناشتا بخوريد و تا وقتى كه سر كرم هنوز از جاى خود حركت نكرده است اين كار را تكرار كنيد.

✅كرم كدوى اطفال‏

براى رفع كرم كدوى اطفال 10 تا 20 گرم پوست ريشه‏ى انار را بساييد و در 75 گرم آب، 6 ساعت بخيسانيد بعد بجوشانيد تا حجم آن نيم ليتر شود. آب صاف‏كرده‏ى آن را سه قسمت كنيد و هر 5/ 1 ساعت يك قسمت آن را به او بخورانيد. 2 ساعت پس از تمام شدن آنها يك مسهل به او بدهيد و منتظر آمدن كرم كدو بمانيد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا