تدابیر اطفالسیستم گوارش

انگل ها

شناخت انگل ها وکرم ها و راه های درمان آنها

انگل(کرم)

یکی از موارد ایجاد انگل و کرم ؛ رطوبت زیاد در بدن است.

همانند حبوبات یا برنج که اگر در معرض رطوبت باشند کرم می افتند.

البته این رطوبت نیاز به حرارت دارد تا کرم و انگل ها بتوانند به غایت برسند و از تخم خارج شوند همانند یک غذا برای پختن نیاز به حرارت و رطوبت هر دو با هم دارند در بدن هایی که رطوبت زیاد دارد اگر این رطوبت همراه با حرارت زیاد اجتماع داشته باشد تبدیل به انگل یا همان کرم خواهد شد .

غذا برای پخته شدن در معده نیاز دارد به اینکه حرارت معده را بالا ببرد برای همین در اکثر اوقات باید انگل ایجاد شود ولی بدن سیستم مدبره را طوری تعبیه کرده که زمان جویدن بزاق زیادی ترشح شود که با بالا رفتن این حرارت انگل ایجاد نشود و بزاق ها انگل ها و کرم های بدن را نابود کنند به همین جهت اکثر افرادی که مبتلا به انگل می شوند کسانی هستند که غذا ها را نمی جوند یا خوب دندان بر آن نمی گذارند و بزاق کمتری ترشح می شود که در بین کودکان و کهنسالان که دندان کمتر دارند این اتفاق بیشتر می افتد .

✅نشانه انگل :

از نشانه های انگل دندان قروچه است که در کودکان و کهنسالان بیشتر اتفاق می افتد از همین رو است که خداوند بزاق دهان کودکان و سالمندان را هم زیاد کرده تا بتواند انگل ها را بکشد ولی چون افراد خلاف طبیعت عمل می کنند و بیش از حجم معده وعده غذایی به آن می دهند بزاق نیاز به فرصد دارد برای انگل کشی و همین زیاد خوردن غذا باعث می شود فرصت برای هضم و انگل کشی نداشته باشد و معده سرد خواهد شد .

پس از علائم دیگر دندان قروچه سردی معده رفلاکس و ...می باشد .

✅علایم دیگر انگل:

♦️درد های شکمی

♦️دندان قروچه

♦️ریزش آب دهان در خواب

♦️حالت تهوع مخصوصا موقع غذا خوردن

♦️میل نداشتن به غذا

♦️پرخوری

♦️تشنگی زیاد بدون دلیل

♦️خارش مقعد

♦️زردی چهره

♦️لاغری بر خلاف اشتهای زیاد

✅درمان انگل ها:

♦️استفاده از سرکه طبیعی

صبح ناشتا و هنگام غذا و بعد از غذا سرکه در دفع انگل بسیار اثر گذار است و اگر مدام فرد عادت کند به خوردن سرکه قبل و بعد از غذا یا شب قبل از خواب وصبح ناشتا که بهتر است با خرما مصرف شود اثر معجزه آسایی دارد .

امام صادق «ع» فرمود: بر شما باد به سركه انگور كه هر انگلى را در درون بدن مى‏كشد.

♦️خوردن نمک طبیعی قبل و بعد از غذا و هر چه مشکل بیشتر باشد مقدار مصرف بیشتر شود مثلا در طول روز 20 تا 30 بار یک انگشت نمک طبیعی مصرف کنند تا انگل ها کشته شوند .

♦️پرهیز از آب بین غذا

♦️پرهیز از دوغ و نوشابه و لبنیات

♦️صبح ناشتا یا شب موقع خواب۳ یا ۵ یا ۷ عدد خرما بدون آب

رسول اكرم «ص» فرمود: خرما را ناشتا بخوريد كه انگل را مى‏كشد.

از ابن عباس از نبى اكرم (ص): خرما را ناشتا بخوريد كه كرم (انگل‏) را مى‏كشد، و فرمود: جبرئيل برنى (نوعى خرماى عالى) از بهشت برايم آورد.

♦️یک قاشق مربا خوری عسل و ۲۱ عدد سیاهدانه صبح ناشتا

♦️شب انجیر را در روغن زیتون یا سرکه خوابانده و صبح میل شود

♦️پرهیز از نوشیدن آب

♦️پرهیز از خوردن بستنی و مواد کارخانه ای

♦️سیر و پیاز ضد انگل هستند

♦️پرهیز از هله هوله و ریزه خواری

♦️در کنار سرکه:

( روزی دو نوبت  به اندازه یک نخود) صمغ آنغوزه خورده شود.

♦️اصلاح گوارش و برطرف کردن یبوست

♦️تنقیه با مخلوطی از لعاب گل ختمی و عسل و نمک و روغن زیتون

♦️تزریق مقعدی سرکه طبیعی و روغن زیتون

♦️روغن مالی شکم

♦️رعایت نظافت:

مقعد و لباسها به خوبی شسته شود

♦️خوردن جوشانده سنای مکی و گل سرخ هفته ای دوبار

✅پیشگیری انگل ها:

♦️نخوردن گوشت خام و سوسیس و کالباس و مواد کارخانه ای و آب زیاد

♦️بازی کودکان با خاک که باعث تقویت سیستم ایمنی آنان میشود.

♦️شستن سبزیجات خام با سرکه و نمک طبیعی

مطالبی ناب در طب سنتی از انواع انگل و کرم ها و راه های درمان آن

انگل‏هاى دستگاه گوارش در طب سنتی تعاریف و انواع و اقسام مختلفی برای آن تعریف کرده اند . در کتاب دائرة المعارف گياه درمانى ايران از احمد حاجی شریف، ص: 452 انواع آن را بیان کرده از قبيل كرم دراز، كرم قلاب‏دار، كرم‏هاى ريز سوزنى، كرم‏هاى پهن، كرم كدو، كرم ژيارديا، كه در دستگاه گوارش (روده‏ها) زندگى مى‏كنند.

در کتابهای طب سنتی براى دفع انگل هر نوعى كه باشد و از هر جنسی که باشد گفته شده بايد سياه‏دانه كوبيده را با سركه مخلوط كنيد و روزى سه مرتبه بخوريد و این را درمان قطعی برای انواع انگل ها و کرم ها بیان می کنند.

علاوه بر آن درمان های دیگر هم بیان کرده اند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد .

* آب شيره‏ى كنار درمان خوبی است .

* ريشه‏ى درخت موز را خرد كنيد و بجوشانيد و آبش را بنوشيد.

* ريشه‏ى درخت انار، ريشه‏ى درخت توت، شنبليله‏ى خشك و برگ درخت هلو از هركدام 10 مثقال نيمكوب كرده و به 5 قسمت مساوى تقسيم كنيد. هر قسمت از آن را شب در آب گرم بخيسانيد و صبح در همان آب بجوشانيد بعد آب صاف‏كرده‏ى آن را قبل از صبحانه بنوشيد.

* حنضل، بوره‏ى ارمنى و سياهدانه را مخلوط كرده و نرم بساييد، بعد با سركه خمير كنيد و بر جدار شكم ضماد كنيد.

* ريشه‏ى شيرين‏بيان، گل محمدى، سنامكى، شاهتره، افسنطين، تاج‏ريزى، بومادران، مغز ناخنك، باديان، درمنه تركى، آويشن شيرازى، گل نيلوفر، بادرنجبويه، شنبليله‏ى خشك، ريشه‏ى درخت انار و ريشه‏ى درخت توت از هركدام 3 مثقال نيمكوب و مخلوط كنيد بعد به 10 قسمت مساوى تقسيم كنيد و هر قسمت از آن را شب در آب جوش بخيسانيد و صبح در همان آب بجوشانيد و آب صاف‏كرده‏ى آن را پس از شروع صبحانه بنوشيد.

* اگر بیمار به همراه همه غذا ها از نان خشک استفاده کند ظرف یک هفته درمان می شود و اگر می خواهد درمان سریع تر انجام شد بهتر است آش قرقروت یا آش سرکه درست کند با نان خشک همراه همه غذا ها مصرف کند .

* عود بليسان و قرنفل از هركدام 10 گرم. تخم كرفس و مصطكى رومى از هركدام 20 گرم. تخم زردك و تخم شبت از هركدام 30 گرم همه را نرم بساييد بعد با 500 گرم عسل مخلوط كنيد و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه يك قاشق شربت‏خورى از آن را ميل كنيد.

جهت دیدن ادامه این مطلب
و مطالب دیگر سایت یک اشتراک در سایت خریداری کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا