استخوان و مفاصل

آرتروزArthrose

آرتروزArthrose

آرتروز(یااستئوآرتریت)،که نام های دیگر آن بیماری ورم مفاصل یاآماس مفصلی استخوانی است،از بیماریهای شایع مفصلی است که متاسفانه در سال های اخیربه علت عدم رعایت سبک زندگی اسلامی بسیار زیاد شده است.
دردهای مفاصل اکثرا از سردی است. مویداین حرف آن است که در سنین بالاتر(که سن بلغم وسردی است) خودش را بیشتر نشان می دهدو در افرادی که غذاهای سرد استفاده می کند دردش شدید تراست وهنگامی که در محیط های سرد مانند برف و سرما قرار می‌گیرد اذیت کننده تراست.
در این بیماری که یکی از دلایل اصلی ناتوانی جسمی محسوب می شود غضروف هاکه بافت های سخت و لغزنده بین استخوانی هستند به علت ساییدگی تخریب می شوند و باعث درد،خشکی و التهاب مفصل می گردند.
به طور طبیعی مقداری رطوبت در بین مفاصل به منظور تسهیل در حرکت استخوان هاوجود دارد. استخوان ها حرکت آسان خود را بر روی یکدیگر مدیون غضروف های سالم و مرطوب خود هستند.
در بیماری آرتروز غضروف هازمانی که بنا به دلایلی رطوبتشان کم یازیادمیشود،از بین می‌روند وتدریجا استخوان های زیر غضروف به یکدیگر ساییده شده نهایتاً درد،التهاب و کاهش حرکت بوجود می آید.
پس چنانچه میزان این رطوبت تغییر کند مشکل ساز خواهد شد. اگر بنا به خوراک فرد و نحوه رفتار و زندگی او سردی در مفاصل زیاد شود باعث جمودیت،خشکی و ایجاد درد خواهد شد و اگر گرما درمفاصل زیادشودباعث التهاب،جمع شدگی وانقباض وایجاد درد میشود.

❎❎نکته: آرتروز یک بیماری تخریبی وپیش رونده است و در واقع یک بیماری التهابی محسوب نمی‌شود، چون التهاب در این بیماری یک عارضه ی ثانویه است.پس با آرتریت روماتوئید یا همان روماتیسم مفصلی تفاوت دارد.

💢💢علت های آرتروز:

- مهمترین عامل ایجاد آرتروز رطوبت است.استفاده بیش از نیاز بدن به آب و مایعات باعث ایجاد سردی وآرتروز میشود.

❌نکته:چون این رطوبت به قسمت های پایینی بدن یعنی پاها ریزش میکند بیشترین آرتروز در قسمت زانووپا ها اتفاق می‌افتد.

-گاهی امتلاء و احتباساتی که در روده ها ایجاد می شود به علت ایجاد بخارات،عوارض گوناگونی از جمله مشکلات مفصلی به وجود می آورد.
به طور مثال گاهی درد کمر در خانم ها به دلیل احتباس خون حیض یا همان طمس است‌.
- گاهی ضعف در مثانه و عدم تخلیه درست ادرارباعث ریزش این رطوبتِ به جا مانده در بدن به مفاصل می‌شود و این امر باعث ایجاد آرتروز میشود.
- ازدیاد خون هم می تواندباعث ایجاد آرتروز شود.غلظت خون موجب جلوگیری از حرکت صحیح خون در مفاصل شده و حرکت نکردن خون در مفاصل باعث سردشدن مفاصل وگرفتگی و درد شدید میشود.
- ضعف هضم و عدم صحیح جویدن غذا باعث ایجاد بخارات یا همان قولنج در روده‌ها می‌شود.عدم دفع قولنج در ایجاد این بیماری تأثیرگذاراست،زیرااگر قولنج برطرف نشود روده ها در تخلیه فضولات و دفع بهتر مواد زائد بدن ضعیف خواهد بودواین فضولات ورطوبت به مفاصل رفته و باعث آرتروزمی شود.
-گاهی علت ضعیف بودن خود مفصل است. ضعف مفاصل ممکن است به علت سوءمزاج ضعیف شده باشد، مخصوصا اگر مزاج روبه سردی برود. فعالیت های زیاد و استفاده بیش از حد از مفاصل هم باعث ایجاد این ضعف واجتماع فضولات درآن میشود.
- گاهاحرکت زیاد از حد مفاصل باعث از بین رفتن رطوبت مفاصل شده و حرکت را سخت می‌کند. وایجاداصطکاک بین غضروف ها می‌کند.
- افزایش سن که به خودی خود باعث ایجاد بلغم ورطوبت در بدن میشود،البته درصورت عدم رعایت سبک زندگی اسلامی یکی از عوامل ایجاد آرتروز است.
-چاقی و اضافه وزن هم برای این بیماری مزید علت است.
- آسیب های مفصلی وضربه به مفاصل چون باعث ضعیف شدن مفصل میشود،می تواند باعث ریزش فضولات ورطوبت درآنهاو آرتروزگردد.

✅✅علائم آرتروز:

*قرمزی،احساس درد بیش از سه روز در ناحیه مفصل.
*تب وگرمادرمفصل درگیرشده که به علت ریزش صفرا در همین نقطه برای دفع رطوبت اضافی است.
* حساس شدن بیش از حد نسبت به لمس کردن گرما.
*تغییرشکل و تورم و درد شدید ناگهانی.
لازم به ذکر است که دراین بیماری درحالت خفیف:ورم،سفتی،دردو کاهش دامنه حرکت بروزمیکند.
ولی در حالت مزمن:ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزانه،دشوار شدن راه رفتن و بالا رفتن از پله بروز می کند.
✅آرتروز موجب تغییرات دائمی در مفاصل میشود گاهی مانند به هم ریختن اتصالات انگشتان که مشهود است و گاهی آسیب وارده فقط دردداردوبا رادیولوژی معلوم میشود.
✅این بیماری می تواند هریک از مفاصل را درگیر کند،ولی شایع ترین مفاصلی که درگیر آرتروز میشوند زانو، پا،دست،ران،گردن و ستون فقرات هستند.

💢💢پیشگیری ها آرتروز

- کم کردن مصرف آب که باعث کم شدن بلغم در بدن و عدم ایجاد آرتروزو درد مفاصل می گردد.
- عصا دست گرفتن که در سنین بالا به راه رفتن راحت ترکمک میکندوازفشاربروی مفاصل می کاهد.
- حمام آب گرم در صورتی که گرمای شدیدی رادرحمام ایجادکنیم وبلغم زداباشد در پیشگیری آرتروز موثر است.
- نوره کشیدن به صورت مرتب به مفاصل وکل بدن باعث دفع رطوبت از مفاصل می شود و از آرتروز جلوگیری می کند.
- استفاده از سنجد و سویق سنجد پیشگیری ازپوکی استخوان وآرتروزمیکند.
- پوشیدن کفش مناسب.
پوشیدن کفش های پاشنه بلند و نامناسب با آناتومی،بدن رامجبورمیکندبه نحوی تعادلش راحفظ کند.در نتیجه یاکمرعقب رفته وترازلگن وستون فقرات بهم می خوردودرصورت استمراردچارآرتروزدرلگن وران هاوکمرمی شود.
بااینکه باعث می شودوزن بدن به برجستگی جلوی کف پاها منتقل شودوزانوهابرای حفظ تعادل بدن راجلوبکشدوفشارشدیدی برروی زانوهامی آید ومنجربه آرتروزدرزانوها می شود.
- استفاده از نمک دریاقبل وبعدازغذا که منافع بسیار زیادی ازجمله از بین بردن بلغم در کل بدن داردودرپیشگیری ازآرتروزمناسب است.
- پرهیزازخوراکی های سرد.
معمولاً این بیماری از عوارض مزاج بلغم وازرطوبت ایجادمی شود.پس بایدازخوراکی هایی که بلغم را افزایش میدهددر برنامه غذایی حتی الامکان کمتراستفاده کردویاهمراه مصلحاتشان استفاده شوند.مانندگوشت های گاو و گوساله،ماهی،مرغ های پرورش،بزومخصوصابز پیر.خوراکیهای پرنشاسته،لبنیات ومخصوصاشیرو....
🚫خوراکی‌هایی مثل سیب زمینی،گوجه،آبمیوه هاوکنسروهای صنعتی وحاوی مواد نگهدارنده وروغن های صنعتی به طور کلی ممنوع است ومصلحی برایشان وجود ندارد.
- استفاده از سبزیجات مخصوص سبزیجات گرم،مانند تره،مرزه،ترخون،سیرو...البته در حالت اعتدال ونه افراطی.

💢💢درمان ها آرتروز

جهت دیدن ادامه این مطلب
و مطالب دیگر سایت یک اشتراک در سایت خریداری کنید

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. سلام خدابر شما و خدا قوت.
    مطالب بسیار عالی بود.
    انشاالله در سایه ولایت ثابت قدم باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا